Oczy i wzrok

O oczy należy szczególnie dbać, należy pamiętać, że z wiekiem soczewka oka staje się mniej elastyczna, a co za tym idzie traci zdolność akomodacji, czyli dobrego widzenia. Coraz trudniej dostrzec nam litery i zamazują się obrazy, na które patrzymy.

  Wady wzroku i choroby oczu

  Wady wzroku mogą pojawić się w każdym wieku. Chociaż im jesteśmy starsi tym większe ryzyko zachorowania np. na zaćmę lub jaskrę.

  Problemy z ostrością widzenia powinny nas zmobilizować do wizyty u lekarza. Z naszych artykułów dowiecie się jak przebiega badanie okulistyczne i czym jest komputerowe badanie wzroku. Odpowiemy na pytanie jak zdobyć skierowanie do okulisty oraz co to jest laserowa korekcja wzroku.

  U osób starszych mogą pogłębiać się także wady wzroku, te najczęściej diagnozowane to:

  • krótkowzroczność – mamy z nią do czynienia, kiedy osoba widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu, nie ma problemu z czytaniem książki czy instrukcji obsługi sprzętu, ale widzi nieostro kiedy patrzy w dal na przykład przy czytaniu znaków drogowych lub daleko zawieszonych reklam;
  • nadwzroczność – objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów z bliska, przy jednoczesnym wyraźnym obrazie rzeczy z oddali.

  Z naszych artykułów dowiesz się jakie okulary stosować przy każdej z tych wad, oraz jakie są ich wczesne symptomy.

  Okulary do czytania i jazdy samochodem

  Jak wybrać odpowiednie okulary do czytania, a jakie do pracy przy komputerze czy jazdy samochodem? Podpowiedzi znajdziecie w artykułach publikowanych właśnie w tej kategorii.

  Dowiecie się także jakie wady i zalety mają soczewki kontaktowe, a także jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku.

  Znajdziecie tu także informacje przydatne przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, wytłumaczymy jakie oznaczenia powinny mieć, by prawidłowo spełniać swoją funkcję.