Kości i stawy

Cierpisz na bóle mięśni, stawów i kości? Poznaj choroby układu kostno-stawowego. Sprawdź czy nie dokucza Ci osteoporoza, dyskopatia albo reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). W dziale Układ kostno-stawowy poznasz najczęściej występujące schorzenia kości i stawów, a także dowiesz się na czym polega rehabilitacja, fizjoterapia i krioterapia. Przeczytasz również, czym może być spowodowany ból kolana, ból kręgosłupa czy ból biodra.

  Narząd ruchu – bóle mięśni i stawów. Jak wzmocnić kości i stawy?

  Dzięki układowi kostno-stawowemu możemy się poruszać. Z wiekiem kości i stawy słabną i są bardziej podatne na choroby. W skład kości wchodzą m.in. białka, które są odpowiedzialne za ich elastyczność, sole mineralne, dzięki którym kości są twarde i związki organiczne. Z wiekiem proporcje składu kości zmieniają się, u ludzi starszych tracą składniki mineralne i kolagen, dlatego stają się bardziej podatne na złamania.

  Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o stawy, czyli ruchome połączenia, które umożliwiają kościom poruszanie się i zmniejszają tarcie. Z wiekiem chrząstka stawowa zużywa się co może być powodem wielu chorób i dokuczliwego bólu. Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów? Jak wzmocnić kości i stawy, by nie dochodziło do urazów, zwichnięć, złamań, a nawet zwyrodnienia stawów.

  Ból stawów i kości

  Bóle mięśni, stawów i kości mogą być spowodowane ich zapaleniem. Bóle tych partii zwykle są bardzo dokuczliwe, zazwyczaj dopada nas:

  • ból kolana – przy zapaleniu stawu kolanowego może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie, a także problemy z chodzeniem, a także gorączka;
  • ból biodra – to bardzo dokuczliwy rodzaj bólu, często wiąże się z zapaleniem stawu biodrowego. Może też być objawem cięższego schorzenia, przy którym będzie konieczność wstawienia endoprotezy biodra;  
  • ból barku – najczęściej pojawia się przy kontuzjach lub zwyrodnieniach stawów, długotrwały ból może wskazywać na stan zapalny.

  Każdy, długo utrzymujący się rodzaj bólu stawów i kości warto skonsultować ze specjalistą: lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

  Choroby stawów i kości

  Schorzenia stawów najczęściej dotykają osoby starsze. Najczęstsze choroby stawów to: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Zazwyczaj to zapalenie stawów jest przyczyną dokuczającego bólu. Najczęściej spotykane to:

  • zapalenie stawu biodrowego,
  • zapalenie stawu kolanowego,
  • zapalenie stawu skokowego,
  • zapalenie tkanki łącznej.

  Seniorzy walczą również z osteoporozą. Odwapnienie kości wymaga specjalistycznej diety, która pomoże zniwelować skutki i rozwój choroby.

  Czynniki, które dodatkowo obciążają nasz narząd ruchu to także otyłość, wady postawy i brak aktywności fizycznej. Wzmagają one pojawianie się takich objawów jak bolące stawy, obrzęki, sztywność kończyn i rozdrażnienie.

  Jak rozpoznać choroby stawów i kości i jak się je leczy? Na te pytania odpowiadamy w artykułach w tym dziale. Radzimy także jak działać profilaktycznie – jak ćwiczyć i jak zbilansować swoją dietę, aby w organizmie nie zabrakło potrzebnych witamin i minerałów.

  Jak wzmocnić kości i stawy?

  Podstawą jest zadbanie o odpowiednią dietę na stawy. Warto sięgać po produkty z diety

  Podstawą żywienia są  więc warzywa i owoce, pieczywo i inne wyroby zbożowe pełnoziarniste (np. chleb razowy), chude mięso, chude mleko i jego wyroby, tłuszcze roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby, owoce morza.

  Oprócz diety, ból stawów można łagodzić i przeciwdziałać mu odpowiednimi ćwiczeniami. Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna fizjoterapia lub zindywidualizowane ćwiczenia wskazane przez lekarza lub rehabilitanta. Warto ćwiczyć w domu, nie forsować się i pamiętać, że najlepsza jest metoda małych kroków, by nie przeciążać obolałych mięśni, kości i stawów.