PORTAL DLA SENIORÓW
 

Kości i stawy

Z wiekiem kości i stawy słabną i są bardziej podatne na choroby. W skład kości wchodzą m.in. białka, które są odpowiedzialne za ich elastyczność, sole mineralne, dzięki którym kości są twarde i związki organiczne. Z wiekiem proporcje składu kości zmieniają się, u ludzi starszych tracą składniki mineralne i kolagen, dlatego stają się bardziej podatne na złamania.

  Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o stawy, czyli ruchome połączenia, które umożliwiają kościom poruszanie się i zmniejszają tarcie. Z wiekiem chrząstka stawowa zużywa się co może być powodem wielu chorób i dokuczliwego bólu.

  Choroby stawów i kości

  Schorzenia stawów najczęściej dotykają osoby starsze. Najczęstsze choroby stawów to: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Zazwyczaj to zapalenie stawów jest przyczyną dokuczających bóli. Najczęściej spotykane to: zapalenie stawu biodrowego, zapalenie stawu kolanowego, zapalenie stawu skokowego lub zapalenie tkanki łącznej.

  Seniorzy walczą również z osteoporozą. Odwapnienie kości wymaga specjalistycznej diety, która pomoże zniwelować skutki i rozwój choroby.

  Czynniki, które dodatkowo obciążają nasz narząd ruchu to także otyłość, wady postawy i brak aktywności fizycznej. Wzmagają one pojawianie się takich objawów jak bolące stawy, obrzęki, sztywność kończyn i rozdrażnienie.

  Jak rozpoznać choroby stawów i kości i jak się je leczy? Na te pytania odpowiadamy w artykułach w tym dziale. Radzimy także jak działać profilaktycznie – jak ćwiczyć i jak zbilansować swoją dietę, aby w organizmie nie zabrakło potrzebnych witamin i minerałów.