Kości i stawy
Narząd ruchu – bóle mięśni i stawów. Jak wzmocnić kości i stawy?
Dzięki układowi kostno-stawowemu możemy się poruszać. Z wiekiem kości i stawy słabną i są bardziej podatne na choroby. W skład kości wchodzą m.in. białka, które są odpowiedzialne za ich elastyczność, sole mineralne, dzięki którym kości są twarde i związki organiczne. Z wiekiem proporcje składu kości zmieniają się, u ludzi starszych tracą składniki mineralne i kolagen, dlatego stają się bardziej podatne na złamania.
Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o stawy, czyli ruchome połączenia, które umożliwiają kościom poruszanie się i zmniejszają tarcie. Z wiekiem chrząstka stawowa zużywa się co może być powodem wielu chorób i dokuczliwego bólu. Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów? Jak wzmocnić kości i stawy, by nie dochodziło do urazów, zwichnięć, złamań, a nawet zwyrodnienia stawów.
Ból stawów i kości
Bóle mięśni, stawów i kości mogą być spowodowane ich zapaleniem. Bóle tych partii zwykle są bardzo dokuczliwe, zazwyczaj dopada nas:
- ból kolana – przy zapaleniu stawu kolanowego może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie, a także problemy z chodzeniem, a także gorączka;
- ból biodra – to bardzo dokuczliwy rodzaj bólu, często wiąże się z zapaleniem stawu biodrowego. Może też być objawem cięższego schorzenia, przy którym będzie konieczność wstawienia endoprotezy biodra;
- ból barku – najczęściej pojawia się przy kontuzjach lub zwyrodnieniach stawów, długotrwały ból może wskazywać na stan zapalny.
Każdy, długo utrzymujący się rodzaj bólu stawów i kości warto skonsultować ze specjalistą: lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.
Choroby stawów i kości
Schorzenia stawów najczęściej dotykają osoby starsze. Najczęstsze choroby stawów to: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Zazwyczaj to zapalenie stawów jest przyczyną dokuczającego bólu. Najczęściej spotykane to:
- zapalenie stawu biodrowego,
- zapalenie stawu kolanowego,
- zapalenie stawu skokowego,
- zapalenie tkanki łącznej.
Seniorzy walczą również z osteoporozą. Odwapnienie kości wymaga specjalistycznej diety, która pomoże zniwelować skutki i rozwój choroby.
Czynniki, które dodatkowo obciążają nasz narząd ruchu to także otyłość, wady postawy i brak aktywności fizycznej. Wzmagają one pojawianie się takich objawów jak bolące stawy, obrzęki, sztywność kończyn i rozdrażnienie.
Jak rozpoznać choroby stawów i kości i jak się je leczy? Na te pytania odpowiadamy w artykułach w tym dziale. Radzimy także jak działać profilaktycznie – jak ćwiczyć i jak zbilansować swoją dietę, aby w organizmie nie zabrakło potrzebnych witamin i minerałów.
Jak wzmocnić kości i stawy?
Podstawą jest zadbanie o odpowiednią dietę na stawy. Warto sięgać po produkty z diety
- śródziemnomorskiej,
- wegetariańskiej,
- wegańskiej.
Podstawą żywienia są więc warzywa i owoce, pieczywo i inne wyroby zbożowe pełnoziarniste (np. chleb razowy), chude mięso, chude mleko i jego wyroby, tłuszcze roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby, owoce morza.
Oprócz diety, ból stawów można łagodzić i przeciwdziałać mu odpowiednimi ćwiczeniami. Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna fizjoterapia lub zindywidualizowane ćwiczenia wskazane przez lekarza lub rehabilitanta. Warto ćwiczyć w domu, nie forsować się i pamiętać, że najlepsza jest metoda małych kroków, by nie przeciążać obolałych mięśni, kości i stawów.