Modne okulary - modne okulary damskie. Modne oprawki

Modne okulary? W ostatnich latach modne okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne były przede wszystkim duże. Dziś to się zmienia. W 2018 r. modne oprawki nadal nawiązują do trendów sprzed kilku dekad, ale to już zupełnie inne retro, niż w roku 2017. Modne okulary damskie są dziś małe i wąskie. Najmodniejsze okulary nawiązują obecnie do lat dziewięćdziesiątych (oprawki cienkie, druciane) albo sześćdziesiątych (wąskie kocie oczy) minionego stulecia.
Spis treści

Modne okulary w 2018

Jeszcze w 2017 roku modne okulary, nie tylko przeciwsłoneczne, ale też niekiedy korekcyjne, były okularami mieszczącymi się w trendzie, który można nazwać oversize. Co tłumacząc z angielskiego na polski oznacza „ponadwymiarowy”. 


Wszystkie modne okulary ostatnich lat, a więc panto, kocie oczy czy motyle, były duże i zazwyczaj zamknięte w grubych oprawkach. Jeszcze w 2017 roku modne okulary potrafiły zasłaniać połowę policzka. 

Wiosna 2018 roku przyniosła powiew świeżych trendów. A właściwie nie tyle świeżych, co odświeżonych. Znowu jest retro – tyle że zupełnie inaczej, niż dotąd. Najmodniejsze okulary w 2018 to okulary wąskie. Zarówno w oprawkach grubych – to kolejny ukłon w stronę lat sześćdziesiątych, jak i bardzo cienkich, często drucianych – to z kolei powrót mody z lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia.

 

Modne oprawki – druciane

Pojawiające się od kilku miesięcy i zwiastujące nadejście nowych trendów wpisy oraz zdjęcia, prezentowane przez blogerki modowe, nie pozostawiają złudzeń. Podobnie jak rzut oka na ofertę popularnych „sieciówek” z modą młodzieżową. Modne oprawki to te, które średniemu pokoleniu przypomną obrazki z popularnych w latach 90. seriali takich jak Beverly Hills 90210, ewentualnie – z filmu Matrix. Te jeszcze bardziej retro nawiązują do „wąskości” z lat 60., czyli czasów młodości pokolenia dzisiejszych emerytów. Trzeba przyznać, że po latach dominacji okularów dużych, które uchodziły za tak estetyczne, że wiele osób decydowało się je nosić wyłącznie dla dodania sobie uroku, nowe trendy nie wszystkim przypadły do gustu. 

Modne oprawki wąskie? I do tego druciane? Jak te, które kupowaliśmy na bazarach w pierwszych siermiężnych latach po transformacji ustrojowej? Co zrobić. Moda światowa bardzo często nawiązuje do trendów sprzed około 20-25 lat. Podobnie jest w innych dziedzinach, na przykład w muzyce. Niekiedy jest to interpretowane jako wyraz tęsknoty za czasami dzieciństwa wśród osób, które wkraczają w wiek dojrzały i zaczynają dyktować trendy w danej dziedzinie życia. 

Modne okulary przeciwsłoneczne

Jeśli chodzi o modne dziś okulary przeciwsłoneczne, wyróżnić można trzy trendy, które – czy nam się to podoba, czy nie – zaczynają się wyraźnie zarysowywać we wzornictwie. Modne oprawki mogą mieć formę cienkich drucików, które pamiętamy z lat dziewięćdziesiątych. Są one bardzo spłaszczone, do tego stopnia, że łatwo znad okularów lekko zsuniętych na nos dostrzec oczy. Czy modne okulary przeciwsłoneczne chronią w takim przypadku przed słońcem – kwestia wątpliwa, ale przecież ponoć z modą się nie dyskutuje. 

Drugi typ modnych oprawek przywodzi na myśl opływowe i bardzo czarne okulary, które na nosie nosił Neo, bohater głośnego filmu Matrix z końca lat 90. 

Trzeci trend to kocie oczy. Okulary tego typu, osadzone w grubych oprawkach były popularne od lat, tyle że w formie oversize. Dziś kształt ten ulega mocnemu spłaszczeniu. Modne oprawki w kształcie kocich oczu nie zasłaniają już połowy twarzy, a co najwyższej zdobią czubek nosa. 

Modne okulary korekcyjne damskie

Jeśli chodzi o modne okulary korekcyjne damskie, opisane wyżej trendy także w najbliższych miesiącach mogą odcisnąć swoje piętno, aczkolwiek trzeba pamiętać, że ten segment rynku jest nieco bardziej odporny na sezonowe wahania. Pewna zachowawczość części wiodących producentów sprawia, że trendy rzadko stają się swoją karykaturą. I dobrze. Możliwe zatem, że nawet jeśli modne okulary korekcyjne damskie w najbliższych latach będą węższe, nie staną się tym samym znacząco brzydsze.

Pamiętajmy, że szczególnie w przypadku okularów korekcyjnych ślepe podążanie za modą może się mijać z celem. Bardzo wąskie okulary, nawet jeśli ładne, w codziennym użytkowaniu mogą się okazać umiarkowanie praktyczne jeśli chodzi o skuteczną korekcję wad wzroku. To samo zresztą tyczy się okularów przeciwsłonecznych. Modne oprawki wąskie – nawet jeśli komuś ten kontrowersyjny kształt się podoba – nie będą dobrze chronić oczu przed promieniowaniem słonecznym, nie będą się też szczególnie nadawać do jazdy samochodem. Pozostaną więc bardziej gadżetem, niż użytecznym rekwizytem. 

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Moda
Jak dobrać buty? Uniknij częstych błędów
Jak powinien ubierać się dojrzały mężczyzna?
Magia dodatków. Jakie najlepiej pasują do dojrzałej kobiety?
Powiązane artykuły
Moda dla 60-latki - fryzury dla pań po 60, sukienki, stylizacje
Jesienno-zimowa moda dla seniorki. Nowości i inspiracje
Jak dobrać okulary do twarzy? Kształt okularów a twarzy
Jak powinna wyglądać starsza pani?
Jak ubrać się na sylwestra?