Płyn do soczewek - cena, czym zastąpić płyn do soczewek?

Płyn do soczewek służy do przepłukiwania, dezynfekowania oraz przechowywania szkieł kontaktowych. Bez płynu do soczewek szkła stają się bezużyteczne a nasze oczy - podatne na infekcję i zabrudzenia. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, że płynu do soczewek nam zabraknie. Co wówczas robić? Zobacz, jaki ma płyn do soczewek skład i czym zastąpić płyn do soczewek, jeśli zajdzie taka konieczność.
Spis treści

Płyn do soczewek – czym jest?

Nosząc soczewki kontaktowe nieustannie musimy dbać o higienę ich użytkowania. Najprościej rzecz wygląda w przypadku szkieł jednorazowych, które sprzedawane są w sterylnych opakowaniach, a po każdorazowym użyciu lądują w koszu – wówczas jedynie zatroszczyć się musimy o to, by soczewki zakładać i zdejmować czystymi rękoma. Jest to rozwiązanie wygodne, jednak na dłuższą metę niezbyt ekonomiczne. Stąd duża popularność soczewek wielokrotnego użytku, na przykład miesięcznych lub rocznych. W tym przypadku do pielęgnacji i higieny należy jednak przyłożyć szczególną wagę, a zatem podstawą staje się odpowiedni płyn do soczewek. Ma on za zadanie czyścić, dezynfekować oraz służyć do przechowywania szkieł w sterylnych warunkach. 

Płyn do soczewek – rodzaje

Płyny do soczewek dzielą się na dwustopniowe i jednostopniowe. Płyn do soczewek dwustopniowy jest stosunkowo starym wynalazkiem, obecnie coraz rzadziej stosowanym. Tego typu płyn, to w rzeczywistości dwa odrębne płyny – jeden do czyszczenia, drugi do przechowywania szkieł. Nowocześniejesze płyny jednostopniowe są wielofunkcyjne – ta sama ciecz jednocześnie przemywa, dezynfekuje i służy do przechowywania szkieł kontaktowych. 

Płyny do soczewek dzielimy też ze względu na to, do pielęgnacji jakich szkieł są używane – twardych czy miękkich. Kolejny podział różnicuje płyny do soczewek ze względu na skład, w tej materii wyróżnia się na przykład płyny oksydacyjne, które do czyszczenia szkieł wykorzystują nadtlenek azotu. 

Płyn do soczewek – skład

Szczegółowy skład płynów do soczewek jest ściśle strzeżoną tajemnicą produkujących je koncernów. Co nieco jednak o składnikach typowego płynu do soczewek powiedzieć można. Podstawą oczywiście jest woda. Kolejny stały element to roztwór buforujący, fosforanowy lub borowy, którego zadaniem jest utrzymywanie Ph płynu na poziomie zbliżonym do Ph łez. Do tego należy dodać sól fizjologiczną, składniki czyszczące oraz konserwanty i wszelkiego rodzaju ulepszacze zwiększające komfort użytkowania, takie jak panthenol czy witamina B5.

Płyn do soczewek – cena

W przypadku płynu do soczewek cena jest pochodną wielu zmiennych, takich jak marka producenta, technologia, wielkość opakowania, zastosowanie itd. Bardzo częstą praktyką jest też stosowanie przed dystrybutorów rozmaitych promocji, typu „3 w cenie 2” itd. Płyn do soczewek w powszechnie stosowanym opakowaniu o pojemności 360 ml kosztuje zazwyczaj od kilkunastu do około 30 złotych. Ale w tych granicach cenowych zdarza się też możliwość zakupu opakowań większych, na przykład pół litrowych. 

Czym można zastąpić płyn do soczewek?

Jak widać, ceny płynów nie są szczególnie wygórowane. Rzadko więc zdarza się, że ktoś rezygnuje z zakupu płynu do soczewek z powodów ekonomicznych. Zapewne jednak większości użytkowników zdarzyło się choć raz w życiu zapomnieć o płynie w czasie pakowania walizki na wyjazd wakacyjny, weekendowy czy w delegację. Co w takiej sytuacji należy zrobić, aby skutecznie przemyć i przechować szkła do następnego dnia? Pamiętajmy, że najgorszym możliwym rozwiązaniem jest użycie zwykłej wody z kranu – to gotowa recepta na zanieczyszczenie soczewek i sprokurowanie infekcji oczu. Jeśli więc nie woda, to co?

Jak zrobić płyn do soczewek?

Znacznie lepszym pomysłem, wobec braku innych opcji, jest woda mineralna, znacznie czystsza od kranowej. Lecz i ten patent trudno nazwać optymalnym, warto więc poszukać czegoś jeszcze innego. Jeśli tylko mamy taką możliwość, jako substytutu płynu do soczewek użyjmy soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu. Jest to substancja używana niekiedy do przemywania ran, która może się do pewnego stopnia sprawdzić jako ciecz do przechowywania szkieł kontaktowych. Niemniej i w tym przypadku cudów nie należy się spodziewać - sól fizjologiczna nie oczyści bowiem gromadzących się na soczewce osadów białkowych. Wszystko to sprawia, że zarówno woda mineralna, jak i sól fizjologiczna pozostają półśrodkami, których nie należy stosować dłużej niż przez 1-2 dni. Pamiętajmy, że prawdziwą ochronę dla naszych oczu i szkieł zapewni tylko odpowiedni płyn do soczewek. 

Czytaj też: