Jak rozpoznać i leczyć zaćmę? Wszystko o zaćmie

Spis treści

Zaćma to choroba polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka, niedająca dolegliwości bólowych. Jak rozpoznać i leczyć zaćmę?

Zaćma powstaje zwykle powoli, a jej pierwszym objawem jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Na początku pacjenci widzą niewyraźnie z daleka, a widzenie z bliska może się nawet na pewien czas poprawić. Osoba taka lepiej widzi wówczas bez szkieł i uznaje to za poprawę wzroku. W miarę postępowania choroby zaburzenia wzroku zwiększają się, aż do momentu, gdy zaczynają utrudniać wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Trudniej jest rozpoznawać kolory, widzenie pogarsza się w jasnym świetle dziennym, w ciemnym pomieszczeniu i w nocy, natomiast wzrok lepiej pracuje o zmierzchu i przy pochmurnej pogodzie.  Z czasem ostrość wzroku staje się tak mała, że pozwala jedynie dostrzec światło i określić jego lokalizację, a także rozpoznać światło czerwone i zielone.

Po czym rozpoznać zaćmę?

- brak ostrości

- rozmyty obraz

- nadwrażliwość na jasne światło

- problemy z widzeniem kolorów

- w ostateczności utrata wzroku

Czytaj więcej w CafeSenior: Fakty i mity - okulary korekcyjne >>

Leczenie zaćmy

Na wyleczenie zaćmy nie ma sposobu farmakologicznego. Stosuje się co prawda różne preparaty spowalniające rozwój zaćmy, ale one nie wpływają na cofnięcie powstałych już zmian. Wybitny okulista, prof. dr hab. nauk med. Zbigniew Zagórski apeluje, aby nie stosować kropli na zaćmę. Przekonuje, że nie ma obecnie w świecie metod leczenia zaćmy kroplami, których skuteczność byłaby potwierdzona naukowo.

Co gorsze, zalecanie stosowania kropli opóźnia moment zgłoszenia się chorego na operację, która jest jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy.  Leczenie operacyjne polega na usunięciu zmętniałej soczewki. W jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę. Dzięki najnowocześniejszym metodom można obecnie wykonać usunięcie zaćmy w klinikach jednego dnia. Operacja zaćmy trwa około 30 minut, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne metody leczenia zaćmy pozwalają na całkowity powrót do zdrowia po operacji w krótkim okresie czasu. Przez kilkanaście dni nie wolno dotykać ani moczyć oka, aby go nie zainfekować. Jeśli pojawi się ból, zaczerwienienia oka czy obrzęk należy zgłosić się do okulisty, aby ten sprawdził, co jest przyczyną takich objawów.

Bezpośrednio po zabiegu (mniej więcej przez 3 miesiące) niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne oraz praca wymagająca dźwigania. Można spacerować, schylać się, a także nosić zakupy o wadze do 2-3 kg. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych oraz stosowaniu kropli zaleconych przez lekarza. Zaleca się spokojny tryb życia i unikanie wysiłku fizycznego.

Czytaj więcej w CafeSenior: Jak rozpoznać i leczyć zapalenie zatok? >>

Podsumowanie

Nie należy zwlekać z wizytą u okulisty, ani z decyzją o operacji. Na operację zaćmy refundowaną przez NFZ są długie kolejki, więc od momentu podjęcia decyzji o operacji do samej operacji musi minąć jeszcze sporo czasu. Zaćma jest chorobą postępującą, wzrok powoli, ale nieubłaganie się pogarsza, a jeśli zaćma dotyczy obu oczu to uniemożliwia ona wówczas normalne funkcjonowanie. Jest jednak też aspekt medyczny: im zaćma jest bardziej zaawansowana, tym wyniki operacyjne są gorsze, może dojść do większej liczby powikłań.

Leczenie operacyjne jest jedyną skuteczną metodą, sam zabieg jest krótki, a poprawa jakości życia po nim ogromna.