Porady prawne

Szukasz informacji dotyczących przepisów prawa? W tym dziale znajdziesz potrzebne informacje na temat emerytury, renty, ubezpieczenia czy dokumentów. Przeczytasz również porady prawne z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego.

Porady prawne i świadczenia dla seniora

Znajomość przepisów prawa, a w szczególności ich interpretacja może sprawiać wiele problemów na każdym etapie życia. W portalu CafeSenior.pl skrupulatnie wyjaśniamy i przybliżamy zawiłości różnorodnych przepisów prawa. Publikujemy porady prawne z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, czy emerytalnego. Podpowiadamy, jak poprawnie wypełnić najważniejsze dokumenty. Jak prawidłowo powinien wyglądać testament i co powinien zawierać? Jak właściwie przekazać darowiznę?

Emerytury i renty

Zastanawiasz się kiedy najlepiej przejść na emeryturę, jaki jest wiek emerytalny w Polsce, jak obliczyć emeryturę, czy jak wypełnić wniosek o emeryturę? Na łamach serwisu CefaSenior.pl znajdziesz objaśnienia wszelkich mniej lub bardziej problematycznych kwestii związanych z tematem emerytur. Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi przepisami prawa dotyczącymi emerytur, tłumaczymy, na czym polega waloryzacja emerytury, monitorujemy podwyżki emerytur.

W naszym serwisie dowiesz się również czy należy Ci się renta i w jakiej wysokości. Czym różni się renta socjalna od renty chorobowej, czy inwalidzkiej. Doradzimy również, co należy zrobić, aby otrzymać rentę. Opisujemy wszelkie świadczenia należne seniorom.

Testament i dokumenty

Chcesz spisać testament, ale nie wiesz jak się do tego zabrać i w jaki sposób może on nabrać mocy prawnej? Doradzamy, jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony testament, jakie dokumenty są niezbędne, czy konieczna jest wizyta u prawnika i na czym polega prawo spadkowe. Sprawdź w serwisie CafeSenior.pl, jak napisać rozporządzenie testamentowe, kiedy może nastąpić jego podważenie, czym się różni testament notarialny od testamentu allograficznego i holograficznego.

Ubezpieczenie dla seniora, kredyt i inne finanse

Równie ważne co przepisy prawa są Twoje finanse. Kredyt dla emeryta, ubezpieczenie dla seniora, konto bankowe, to tylko część ofert banków i innych instytucji finansowych dostępnych na polskim rynku. Bank oferuje Ci kredyt gotówkowy lub pożyczkę online? Zanim cokolwiek podpiszesz, upewnij się, że umowa i warunki są dla Ciebie jasne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o wsparcie doradcę bankowego, czy niezależnego eksperta. Wiele instytucji finansowych kusi szybkimi pożyczkami, łatwymi kredytami, kredytami na dowód, pieniędzmi w ciągu godziny na koncie. Wszystko jest możliwe, jednak za każdym razem należy zachować ostrożność i dokładnie zapoznać się z ofertą, a przede wszystkim z umową.

Inną kwestią są możliwości i sposoby nowoczesnej bankowości, dzięki której możesz bezpiecznie płacić online i zadbać o swoje pieniądze, w tym oszczędności. Nie musisz już stać w długich kolejkach, aby uregulować rachunki. W zasadzie każdy bank gwarantuje dziś możliwość dostępu do swojego konta przez Internet, dzięki czemu można swobodnie zarządzać swoimi finansami. Czy chcesz ulokować pieniądze na lokacie, czy wziąć kredyt, wykupić ubezpieczenie, czy zapłacić za prąd. Wszystko możesz dziś załatwić bez wychodzenia z domu.

Zniżki dla seniora i oszczędzanie

Niezależnie od tego czy nadal jesteś aktywny zawodowo, czy odpoczywasz na emeryturze, po osiągnięciu odpowiedniego wieku, możesz sporo zaoszczędzić korzystając z licznych zniżek oraz ulg dla seniorów. Przemieszczając się po mieście, czy podróżując po kraju, seniorzy mogą liczyć na specjalne bilety dla seniora. W zależności od wieku i rodzaju transportu, część biletów będzie objęta odpowiednią promocją, inne z kolei mogą być całkowicie darmowe.

Warto również zainteresować się różnego rodzaju programami lojalnościowymi dla seniorów oraz tzw. kartą seniora, która gwarantuje liczne zniżki w wielu obszarach aktywności. Seniorzy mogą liczyć na promocyjne ceny zarówno w placówkach medycznych, jak i ośrodkach wypoczynkowych, sportowo-rekreacyjnych, czy w centrach kultury i sztuki. Preferencyjnych cen dla seniorów nie brakuje również w restauracjach, salonach kosmetycznych oraz fryzjerskich, księgarniach, czy w kancelariach prawnych. Czy masz więc ochotę na wizytę w teatrze, zajęcia jogi, czy potrzebujesz porady prawnej, pamiętaj że w wielu miejscach możesz liczyć na zniżki dla seniorów.

Poznaj sposoby na oszczędzanie, zobacz z jakich zniżek dla emerytów i ulg dla seniorów warto skorzystać.

Praca na emeryturze

Przeszedłeś już na emeryturę, ale tęsknisz za aktywnością zawodową? Masz wątpliwości dotyczące łączenia emerytury z umową zlecenie? Sprawdź oferty pracy dla seniorów i emerytów, znajdź odpowiednią ofertę i dowiedz się, jak aplikować do pracy. W serwisie CafeSenior.pl znajdziesz wszelkie niezbędne informacje w temacie rodzajów umów, pracy dorywczej, tymczasowej, dodatkowej, czy chałupniczej. Sprawdź, jak można dorobić na emeryturze. A może interesuje Cię wolontariat? Zobacz, w jaki sposób możesz pomagać innym.