Nowe technologie

Chcesz żeby świat nowych technologii nie miał przed Tobą tajemnic? W tym dziale przeczytasz o nowoczesnych rozwiązaniach, dowiesz się w jaki sprzęt warto zainwestować, a także jak poruszać się w Internecie.

Nowe technologie i gadżety dla seniora

Świat nowych technologii rozwija się w zawrotnym tempie i chwilami aż trudno nadążyć za kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Jeszcze kilkanaście lat temu korzystaliśmy głównie z telefonów stacjonarnych, komputer wydawał się dość tajemniczym urządzeniem przeznaczonym dla wybranych, a dziś mamy inteligentne lodówki i piekarniki, które możemy obsługiwać z pokoju obok przy pomocy smartfonu.

Jedni podziwiają rozwój technologiczny, dla innych pozostaje on nieco przytłaczającą a chwilami wręcz przerażającą zagadką. Ale nie ma się czego obawiać. Technologie są tworzone przez ludzi i dla ludzi, i wbrew pozorom obsługa coraz to nowszych urządzeń staje się prostsza, bardziej intuicyjna i nikomu nie powinna sprawić problemu. Dzięki temu, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne potrafią znacząco ułatwić i uatrakcyjnić życia seniora. Komputer dla seniora z dostępem do Internetu pozwala nadążać nad rozwojem i zmieniającym się światem. W serwisie CafeSenior.pl podpowiadamy jak nauczyć się korzystać z nowoczesnych rozwiązań i być na bieżąco.

Nowe technologie dla seniorów

Nie obawiaj się, nie zostawaj w tyle, korzystaj ze współczesnych technologii! Badania dowodzą, że racjonalne korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych może dać seniorom więcej szczęścia i zadowolenia z życia. Swobodne posługiwanie się telefonami komórkowymi, komputerami, czy tabletami zwiększa możliwości wzajemnej komunikacji, umożliwia kontakty społeczne, czy korzystanie z rozrywki. Technologia stanowi również swoisty pomost między pokoleniami.

Telefon dla seniora

Telefon stacjonarny odchodzi do lamusa i niewiele osób jeszcze z niego korzysta. Telefony komórkowe zdobyły miażdżącą przewagę nad stacjonarnymi przede wszystkim mobilnością. Komórkę możesz mieć przy sobie zawsze i wszędzie, a co za tym idzie, nie tracisz łączności ze światem, a przede wszystkim, ze swoimi bliskimi. Jednak współczesny telefon komórkowy nie służy już jedynie do prowadzenia rozmów telefonicznych. Jaki więc wybrać telefon dla seniora?

Wszystko zależy od tego, do czego chcesz dokładnie używać telefonu. Na rynku dostępne są specjalne telefony komórkowe dla seniorów z dużymi przyciskami na klawiaturze, ale warto spojrzeć na ofertę smartfonów dla seniorów. Współczesne modele smartfonów mają duże kolorowe wyświetlacze, ikony i przyciski, których wielkość można modyfikować pod indywidualne potrzeby, sygnał SOS, latarkę, dostęp do Internetu, mobilne mapy dzięki którym bez problemu odnajdziesz drogę oraz wiele innych użytecznych funkcji. Nie martw się, że nie zdołasz odczytać wiadomości w telefonie bo litery będą zbyt małe. W każdym nowoczesnym smartfonie można bez problemu powiększyć wielkość czcionki, czy skorzystać z funkcji „lupka”.

O tym, na co należy zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora przeczytasz w serwisie CafeSenior.pl.

Komputer dla seniora

Szukając odpowiedniego komputera dla seniora często zadajemy sobie pytanie czy wybrać komputer stacjonarny, laptopa, a może wystarczy tablet? Na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę? Wszystko zależy od tego do czego ów komputer będzie wykorzystywany. Komputer dla seniora nie będzie się specjalnie różnił od komputera dla wnuczka, chyba że wnuczek jest zapalonym graczem gier komputerowych, a babcia lub dziadek potrzebują sprawdzić maila, poczytać wiadomości i obejrzeć zdjęcia. Jeśli użytkownik komputera faktycznie potrzebuje go do bardziej wymagających gier, czy obsługi zaawansowanych programów graficznych, to w sprzęt będzie trzeba zainwestować więcej pieniędzy, niż w komputer wykorzystywany przede wszystkim do serfowania po Internecie i obsługi przeglądarki zdjęć. W takim przypadku dobrze sprawdzi się niedrogi laptop dla seniora, bowiem podzespoły komputera spełnią swoje zadanie, a sam komputer nie zajmie dużo miejsca.

Wielu seniorów broni się jednak przed zakupem komputera z obawy przed tym, że i tak nie będą potrafili z niego korzystać. I w tym przypadku, strach ma jedynie wielkie oczy, bowiem obsługa współczesnych systemów komputerowych nie różni się specjalnie od obsługi wymienionych wyżej smartfonów. Wszystko jest proste i intuicyjne. Jeśli jednak obsługa komputera na pierwszy rzut oka Cię przerasta, a dookoła próżno szukać wsparcia, zawsze można skorzystać z kursów komputerowych dla seniorów. To dla wielu osób często pierwsza okazja do kontaktu z komputerem i jednocześnie pierwszy krok przed wizytą w sklepie.

Internet dla seniora

Internet to nieskończone źródło wiadomości i inspiracji. Chcesz sprawdzić aktualną pogodę, porozmawiać z wnukami przez komunikator, poznać media społecznościowe, a może sprawdzić najświeższe informacje z kraju i ze świata? W sieci, na stronach internetowych możesz znaleźć informacje na każdy temat. Ważne, by po Internecie poruszać się bezpiecznie.

Internet to także miejsce, w którym można odnaleźć nieskończone pokłady rozrywki. Nie każda gra komputerowa oznacza strzelanie do przeciwnika, nie każda też ogłupia. Wręcz przeciwnie. Wiele gier komputerowych jest tak skonstruowanych, aby pobudzić szare komórki do myślenia. Jeśli krzyżówki i sudoku nie są już dla Ciebie specjalnym wyzwaniem, może pora sięgnąć po bardziej skomplikowane łamigłówki, których mnóstwo odnajdziesz właśnie w Internecie. A może masz ochotę na partyjkę brydża online? Sprawdź, jak grać z ludźmi z całego świata.

Ponadto przez Internet możesz dziś niemalże wszystko załatwić. Zapłacić rachunki, zrobić zakupy w ulubionym sklepie, umówić wizytę do lekarza online, czy zrealizować receptę. Pamiętaj jednak o tym, że w internetowej sieci nie brakuje oszustów. Zanim więc zdecydujesz się na swoje pierwsze internetowe transakcje sprawdź, jak robić to bezpiecznie.

Gadżety dla seniora

Każdy lubi gadżety. Okazuje się, że rynek gadżetów dla seniorów jest bardzo szeroki. Wybierając książkę zwracasz uwagę nie tylko na tytuł, ale i na wielkość kroju pisma? Na rynku są wprawdzie książki z dużym drukiem, ale liczba tytułów jest ograniczona. Być może potrzebujesz po prostu czytnika ebooków! Zobacz, na co zwracać uwagę wybierając czytnik ebooków. Ebooki można czytać na różnych urządzeniach, ale tylko czytnik ebooków może zapewnić wrażenia podobne do tych, jakie daje czytanie książki w papierowym wydaniu. Nie będziesz też męczyć wzroku i bateria nie rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie.

Sprawdźcie, jakie jeszcze gadżety dla starszych osób mogą przydać się Wam w codziennym życiu.