Dieta dla seniora

To, jak się odżywiamy bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Na odpowiednią dietę należy uważać zwłaszcza w podeszłym wieku, kiedy to metabolizm, czyli przemiana materii i możliwości przyswajania niektórych składników zdecydowanie zwalniają. Jak powinna wyglądać dieta dla seniora i jak schudnąć po 50-tce?

  Dieta dla seniora – dieta lekkostrawna, w chorobie. Jak szybko schudnąć?

  Zdrowa dieta to podstawowa profilaktyka. Jeśli zaczniesz jeść regularnie i zdrowo, zobaczysz, jak zmieni się Twoje samopoczucie. W starszym wieku warto zwrócić uwagę na to, by dieta byłą lekkostrawna, sięgać po dobre i zdrowe produkty, na przykład superfoods, bogate w witaminy. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie schudnąć po 40-tce, a nawet 50-tce.

  Dieta lekkostrawna dla osób starszych

  Z wiekiem zazwyczaj mniej się ruszamy, a co za tym idzie - spalamy także mniej kalorii. W tej sytuacji warto postawić na produkty lekkostrawne i do diety włączyć takie, które przyspieszają metabolizm i ułatwiają trawienie.

  W tym dziale na naszym portalu znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące tego jak komponować jadłospis dla osób starszych i poznasz podstawowe zasady sposobu żywienia seniorów. Dowiesz się jak korzystać z sezonowych warzyw o owoców aby wzbogacić dietę w witaminy i ułatwić sobie trawienie. Poznasz też tajniki diety lekkostrawnej.

  Czym są superfoods?

  Poznaj superfoods, czyli nieprzetworzoną żywność, bogatą w składniki odżywcze, pozytywnie wpływającą na nasz organizm. Włącz je do swojej diety dla seniora! Przeczytacie dlaczego w diecie seniora warto uwzględnić komosę ryżową czy spirulinę i jak się zabrać do przygotowania dań z ich udziałem.

  Obalimy także kilka mitów jedzeniowych i wyjaśnimy dlaczego picie wody jest tak ważne dla naszego organizmu.

  Witaminy dla seniora

  Dlaczego witaminy w diecie seniora są takie ważne? Bo razem z wiekiem przemiana materii zwalania, a składniki gorzej się przyswajają. Stąd częste niedobory witamin. Oczywiście można je suplementować, ale warto także zadbać o to, by w kuchni nie zabrakło warzyw i owoców. Zobacz, jak prowadzić zbilansowaną dietę oraz jakie witaminy są najlepsze na pamięć i wzmocnienie.

  Jak szybko schudnąć?

  Odchudzanie po 40-tce to duże wyzwanie. Z wiekiem trawimy wolniej, a sytuacja staje się problematyczna zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Jednak jest to możliwe, wystarczy stosować się do kilku zasad:

  • zbilansowana dieta, 
  • regularność posiłków ( 4-5 dziennie),
  • aktywność fizyczna dobrana do możliwości, 
  • unikanie stresu, 
  • pozytywne podejście do życia.

  Te same zasady dotyczą odchudzania po 50-tce, pamiętaj – systematyczność to podstawa!

  Rodzaje diet

  Rodzajów diet jest niezliczona ilość. Dietetycy potrafią dobrać dietę do naszej sylwetki, wieku, przemiany materii, stanu zdrowia, a nawet grupy krwi. Wszystko to ma prowadzić do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, pozbycia się zbędnych kilogramów i cieszenie się dobrym zdrowiem. Poznaj diety, takie jak:

  Ważne, by każdą dietę wspomagać aktywnością fizyczną. Sprawi to, że efekty będą szybsze i korzystnie wpłyną na stan zdrowia.

  Dieta w chorobie

  Artykuły, które znajdziesz w tej kategorii pomogą Ci również wzbogacić dietę w przypadku konkretnej choroby. Dowiesz się m.in. na czym polega dieta kardiologiczna i co jeść oraz pić, aby mieć zdrowe serce. Dieta kardiologiczna, zdrowa dla serca, przyda się każdemu, kto chce zadbać o ten najważniejszy narząd.

  Na jakie produkty zwrócić uwagę w przypadku cukrzycy, a jakie wyeliminować z codziennego jadłospisu? Przedstawiamy gotowy jadłospis dla cukrzyka. Jak powinna wyglądać dieta przy i po radioterapii oraz chemioterapii, czyli jak wspomóc swój organizm w walce z chorobą nowotworową? O czym powinniśmy pamiętać w żywieniu w okresie okołooperacyjnym aby uniknąć niedożywienia? Na te oraz wiele innych pytań także odpowiadamy w naszych artykułach.