Oprawki okularowe - jak wybrać najmodniejsze? Rodzaje

Spis treści
Oprawki okularowe kształtują nasz wizerunek. Eleganckie oprawki okularowe sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako osoby eleganckie i zadbane. Natomiast oprawki okularowe rażąco odstające od światowych trendów robią wrażenie wprost przeciwne. Zobaczmy, jak dobrać modne oprawki do okularów damskie i męskie, a także - jakie są najmodniejsze trendy w 2018 roku. 


Oprawki okularowe – dlaczego takie ważne?


Okulary już dawno przestały być jedynie narzędziem służącym do korekcji wad wzroku, tudzież ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary przestają też być wstydliwym przedmiotem stygmatyzującym noszących je okularników. Zresztą słowo „okularnik”, nawet jeśli sporadycznie jeszcze używane, wyraźnie pozbyło się pejoratywnego zabarwienia. Dziś szkła stały się tak cienkie a oprawki okularowe tak estetyczne, że noszenie okularów jest wręcz modne. 

Oprawki okularowe niejednokrotnie decydują o naszym wyglądzie i percepcji.  Modne oprawki do okularów sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni fizycznie, a często także intelektualnie (to akurat skojarzenie nie wyparowało na przestrzeni lat). Oprawki okularowe często są też rzucającym się w oczy wyznacznikiem statusu materialnego – osoby będące w temacie bez problemu odróżnią oprawki drogie, dobre i modne od ich tanich podróbek. 

Oczywiście, na najlepsze markowe okulary nie zawsze nas będzie stać. Za takie zapłacić trzeba nawet tysiąc złotych (oprawki plus szkła korekcyjne). Ale za kwotę dwa a nawet trzy razy niższą też kupimy dobre i modne szła w modnych oprawach. Pozostaje się więc zorientować w najnowszych trendach. Jak wybrać najmodniejsze oprawki okularów? 

Przeczytaj: Laserowa korekcja wzroku 

Oprawki okularowe – jak wybrać najmodniejsze?


O tym, co będzie najmodniejsze w danym sezonie, decydują wielcy projektanci, a w ślad z nimi kopiujące trendy sklepy „sieciowe”. A także opisujące to wszystko blogerki (czasem blogerzy) internetowe. Zatem chcąc być na bieżąco z trendami we wzornictwie i pragnąc wybrać najmodniejsze oprawki do okularów, pozostaje nam śledzić doniesienia ze światowych wybiegów, co w obecnych czasach jest więcej niż proste – wystarczy włączyć Internet, by sprawdzić, co na dany sezon proponują Ralph Lauren, Dior, Channel czy Gucci. Tego typu wiadomości znajdziemy na wielu portalach informacyjnych, a także na blogach poświęconych modzie. Pamiętajmy jednak, że wyszukiwarki internetowe potrafią płatać figle i na nasze zapytanie odpowiadać informacją sprzed jednego czy dwóch sezonów. Sprawdzajmy zatem uważnie co czytamy, jeśli nie chcemy zostać w tyle. 

Do skrawków wiedzy dotrzemy także wertując strony papierowych, tradycyjnych pism poświęconych trendom w modzie, z oczywistych jednak względów wiedzy tej będzie mniej, niż w przepastnym oceanie Internetu.

Zupełnie inną kwestią jest, czy oprawki do okularów, które są najmodniejsze w danym sezonie, będą pasować akurat do naszego typu urody. Pamiętajmy, że istnieje kilka typów twarzy (okrągła, podłużna, trójkątna, kwadratowa), i że nie do każdej twarzy każde oprawki do okularów pasują. Jeśli na przykład osoba, której zaleca się noszenie okularów dużych, chciałaby się ślepo oddać dyktatowi mody, w tym sezonie musiałby celowo się oszpecić. Trendy na rok 2018  przynoszą bowiem wyraźne zmniejszenie gabarytów, jeśli chodzi o oprawki okularowe.

Czytaj: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy 

Oprawki okularowe damskie – niskoprofilowe


Modne oprawki damskie? W tym sezonie królować mają tak zwane okulary niskoprofilowe. Pod tą enigmatyczną wielce nazwą kryje się powrót do stylistyki z lat dziewięćdziesiątych, przez wiele osób uważanej za kontrowersyjną, żeby nie powiedzieć brzydką. Okulary niskoprofilowe, to połączenie wąskich oprawek okularowych z niskim szkłami. Mówiąc inaczej są to małe, spłaszczone okulary, najczęściej w metalowych oprawkach, przeznaczone do noszenia na czubku nosa, w żadnym razie nie zakrywające całego oczodołu. 

Innym trendem jest renesans popularności tak zwanych lenonek. To z kolei szkła całkowicie okrągłe, ale również osadzone w bardzo cienkich, metalowych oprawkach okularowych. 

Dla tych, którym ten styl wyraźnie nie pasuje, projektanci mają wzory bardziej retro, takie jak „kocie oczy” w grubych oprawkach. W odróżnieniu jednak od okularów, które modne były przez wiele sezonów, te kocie oczy są wyraźnie bardziej spłaszczone. 

Czytaj: Fakty i mity o okularach korekcyjnych 

Oprawki do okularów męskie


Jeżeli chodzi o oprawki do okularów męskie, wzornictwo jest w pewnym sensie odzwierciedleniem trendów panujących w modzie kobiecej, jednak z zachowaniem większego umiaru i z pewnym opóźnieniem. Mężczyźni od lat uchodzą za bardziej ostrożnych, jeśli chodzi o dobór oprawek okularowych. Okulary zmieniają też rzadziej, niż kobiety, zatem w modzie męskiej zalecany jest pewien zdrowy konserwatyzm, pozwalający danym trendom zaistnieć na rynku przynajmniej przez kilka lat. Męską estetyką kilka lat temu zawładnęły grube, ciemne oprawki w kilku stylach retro, nie było one jednak aż tak krzykliwe i tak przesadzone pod względem rozmiaru, jak okulary damskie. Także teraz należy się spodziewać przenoszenia pewnych wzorów na modę męską, czyli zmniejszania rozmiaru szkieł i grubości oprawek okularowych. Zapewne jednak i w tym przypadku zachowana zostanie spora doza ostrożności. 

Czytaj: Okulary do czytania - jakie wybrać? 
Więcej z kategorii Okulistyka
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Co jeść, by cieszyć się zdrowym wzrokiem?
Zdrowe oczy starszej kobiety
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty