Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne - jakie wybrać?

Spis treści
Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne łączą w jednych oprawkach funkcje szkieł korygujących wady wzroku, chroniących przed promieniowaniem UV i poprawiających widzenie w słoneczny dzień. Jak zbudowane są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, na co trzeba zwracać uwagę i czego się wystrzegać kupując okulary słoneczne z korekcją? 


Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne – po co?


Zwykłe okulary korekcyjne niwelują stwierdzoną wadę wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm etc. Wady wzroku są względnie stałe – mogą się z wolna rozwijać wskutek zmian zachodzących w organizmie, ale z pewnością nie znikają gwałtownie i samoczynnie pod wpływem promieni słonecznych. Tymczasem wiele osób wychodząc na plażę, czy na zwykły spacer, zdejmuje codziennie okulary korekcyjne, zamieniając je na szkła przeciwsłoneczne. Kierunek z grubsza jest dobry, oczy potrzebują bowiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i jeśli tylko nasze szkła zawierają filtr UV 400, spełnią swoją rolę przynajmniej w tym zakresie. Pytanie – co z naszą wadą wzroku? Jeśli w cudowny sposób nie zniknęła, to wciąż jest i wciąż utrudnia funkcjonowanie. Co zrobić w sytuacji, gdy słońce przestało nas razić, lecz obraz stał się niewyraźny? Wyjściem są okulary korekcyjne przeciwsłoneczne. Co to takiego?

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czym są?


Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne łączą w jednych oprawkach bardzo użyteczne funkcjonalności. Jak sama nazwa wskazuje, zapewniają korekcję wady wzroku, chronią przed promieniowaniem UV i przyciemniają obraz, dając lepsze widzenie w ostrym słońcu. Są to więc pełnowartościowe okulary korekcyjne, tyle że ich szkła są ciemne i wyposażone w filtr UV400. 

Aby cieszyć się z dobrodziejstw, jakie oferują okulary korekcyjne przeciwsłoneczne, przestrzegać jednak musimy pewnych zasad dotyczących doboru szkieł. W tym przypadku są to żelazne zasady dotyczące zarówno doboru okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. A zatem jak dobrać okulary korekcyjne przeciwsłoneczne?

Czytaj: Wizyta u okulisty 

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją wzroku – dobór


Jeśli chodzi o funkcje czysto przeciwsłoneczne, najistotniejsze jest zastosowanie filtra UV o mocy 400. Kupowanie okularów z filtrem niższym, niż 400 pozbawione jest sensu, tego typu szkła nie będą nas bowiem chronić przed całym promieniowaniem ultrafioletowym, które dociera na powierzchnię ziemi. Pamiętajmy też, że nie ma zależności między barwą szkieł, a stopniem ochrony przed promieniami UVA i UVB. Ciemniejsze szkła jedynie zwiększają komfort widzenia w słoneczny dzień.

Jeśli natomiast chodzi o funkcje czysto korekcyjne, najistotniejszy jest dokładny pomiar wielkości wady wzroku. Najlepiej zadanie to powierzyć specjaliście zwanemu optometrystą – jest to fizyk specjalizujący się w zagadnieniach optycznych, biofizycznych i anatomicznych. Ważny jest także pomiar podstawowych parametrów dotyczących rozstawu naszych oczu, wielkości źrenic itd. – tym zajmie się optyk.

Czytaj też: Nadwzroczność - na czym polega? 

Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne – gdzie kupić?


Z powyższych względów zdecydowanie sugerujemy zakup okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych w salonie optycznym i równie zdecydowanie odradzamy zakupy gotowych produktów w aptekach, na stacjach benzynowych czy w hipermarketach. Oferowane tam produkty nie będą dobrane indywidualnie pod kątem naszej wady, ich noszenie może zatem doprowadzić do jej pogłębienia w długofalowej perspektywie, a w krótkofalowej – wywołać zawroty i bóle głowy. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że źle dobrane okulary korekcyjne przeciwsłoneczne nie zapewnią nam też ostrego widzenia. Inną kwestią są filtry UV – specjaliści przestrzegają, że okulary kosztujące 20-30 złotych mogą tego filtra nie mieć, nawet jeśli naklejka głosi coś innego. 

Sprawdź: Rozmiar okularów - jak dobrać? 

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną


Jeden z głównych bohaterów pamiętnego filmu Władysława Pasikowskiego „Psy”, grany przez Cezarego Pazurę, nosił na nosie okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną, czyli przyciemnianą klapką, montowaną na brzegu oprawek. Już wtedy (a był to rok 1991) nie wyglądało to szczególnie atrakcyjnie, tym bardziej więc nie wygląda gustownie dziś. Choć niewątpliwie jest to rozwiązanie wygodne, a w każdym razie wygodniejsze, niż noszenie dwóch par okularów. Jeśli można mieć do czegoś zastrzeżenia, to do dwóch kwestii. O wyglądzie już powiedzieliśmy – okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną to z pewnością nie są modne okulary przeciwsłoneczne. Po drugie – należy wystrzegać się tanich nakładek dostępnych masowo w Internecie, co do których nie mamy pewności, czy aby na pewno wyposażone są w filtr UV400.

 Czytaj: Modne okulary 
Więcej z kategorii Okulistyka
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Co jeść, by cieszyć się zdrowym wzrokiem?
Zdrowe oczy starszej kobiety
Powiązane artykuły
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?