Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?

Wymiana szkieł w okularach jest koniecznością, gdy stare soczewki porysują się, zniszczą lub gdy wada wzroku pogłębi się. Pytanie – kiedy wymiana szkieł w okularach jest możliwa, a kiedy jesteśmy skazani na zakup całego kompletu: szkła plus oprawki. Jaki jest koszt wymiany szkieł w okularach? Ile trwa wymiana szkieł w okularach?
Spis treści

Wymiana szkieł w okularach

To częsty przypadek - udało nam się wybrać oprawki tak twarzowe, że o żadnych innych nie chcemy słyszeć, minęły jednak lata, a nasze szkła są w coraz gorszej kondycji - porysowane i zniszczone. Co gorsza, zaczynamy w nich widzieć niewyraźnie, co najprawdopodobniej oznacza, że nasza wada wzroku postępuje - nie można więc czekać, przy najbliższej możliwej okazji należy udać się okulisty i optyka, wykonać niezbędne badania wzroku i zamówić nowe soczewki. A być może przy okazji zrodzi się dodatkowo pokusa, by szkła nieco „uszlachetnić”, dokładając choćby powłokę antyrefleksyjną. 

Co robić w takich sytuacjach? Czy możliwa jest wymiana szkieł w okularach? Tak, ale nie zawsze, nie w każdych okularach, nie w każdym zakładzie optycznym. Wymiana soczewek w okularach zależna jest od tego czy udało nam się zachować oprawki w dobrym stanie, a także od grubości i kształtu szkieł, rozstawu naszych oczu. Istotna jest też konstrukcja oprawek.

Wymiana szkieł w okularach – kiedy optyk kręci nosem?

Tym, co sprawia najczęściej, iż zakłady optyczne nie chcą się podejmować wymiany szkieł w okularach, jest zły stan oprawek. Wyjmowanie soczewek z bardzo zniszczonych oprawek z tworzywa sztucznego stwarza duże ryzyko, że ramki nie przetrwają operacji i po prostu się połamią lub pokruszą. Rzadko który optyk będzie chciał brać to ryzyko na siebie, mając na uwadze ewentualne niezadowolenie, pretensje a być może nawet roszczenia finansowe ze strony rozgoryczonego klienta. 

Optycy często robią też problemy z wymianą szkieł w okularach, jeśli te pochodzą z innego salonu, lub co gorsza – zostały nabyte w hipermarkecie czy na stacji benzynowej. Dlatego wymianę szkieł w okularach najlepiej jest przeprowadzić w tym samym zakładzie optycznym, w którym kupowaliśmy okulary. Nie jest wprawdzie tak, jak sądzą niektórzy, że optyk w takiej sytuacji ma obowiązek dokonać wymiany szkieł w okularach, nawet jeśli będzie mieć wątpliwości co do stanu oprawek. Niewątpliwie jednak znajomość specyfiki danego produktu może być przydatna. 

Pamiętajmy też, że nie wszystkie oprawki mają konstrukcję pozwalającą przeprowadzić wymianę szkieł w okularach. W takie sytuacji pozostaje nam zakup nowego kompletu. 

 

Koszt wymiany szkieł w okularach

Koszt wymiany szkieł w okularach bez wątpienia jest niższy, niż koszt zakupu całego kompletu: oprawki plus soczewki. Co oczywiste, w takiej sytuacji nie płacimy za oprawki, a jedynie szkła. W wielu zakładach trzeba będzie jednak uiścić opłatę za samą usługę wymiany soczewek. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od salonu optycznego. Przyjmuje się, że za przyzwoite szkła zapłacić trzeba 80-200 złotych (1 sztuka). Do tego należy doliczyć koszt wymiany – 30 do 50 złotych za jedną soczewkę (aczkolwiek są zakłady, które wymienią szkła w okularach za darmo, ewentualnie naliczając sobie wyższą marżę za same szkła). W każdym razie koszt wymiany szkieł w okularach powinien się zamknąć w granicach 200-500 złotych za parę. 

Ile trwa wymiana szkieł w okularach?

Ile trwa wymiana szkieł w okularach? Wszystko zależy od zakładu optycznego, a także stopnia skomplikowania naszej wady wzroku. Na to, że usługa zostanie wykonana od ręki, nie należy się nastawiać. Są jednak salony, gdzie wymiana prostych soczewek w okularach nie trwa dłużej, niż 2 dni. 

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na wymianę szkieł w okularach przez Internet, dokonać będziemy musieli na własną rękę wielu pomiarów, nie tylko dotyczących szerokości i wysokości soczewki, ale też na przykład rozstawu źrenic. Każdorazowo w takiej sytuacji należy postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na stronie internetowej danego optyka. 

Wymiana oprawek w okularach

A co jeśli szkła nadal są dobre i spełniają swoją rolę, oprawki zaś po latach użytkowania stały się passe, lub też po prostu się zniszczyły? Czy jest możliwa wymiana oprawek w okularach? W teorii tak, ale tylko w nielicznych przypadkach. Wymiana oprawek w okularach jest możliwa, jeśli wybierzemy oprawki identyczne z tymi, które nosiliśmy dotąd. Każda zmiana kształtu będzie sprawiać, że oprawki nie będą pasować do starych szkieł. W sporadycznych przypadkach jest możliwe, że optyk po uprzednim dopiłowaniu szkieł wstawi je w stare ramki, lecz będzie to możliwe tylko wtedy, gdy oprawy wymieniamy na mniejsze. Rozwiązanie to jednak stosowane jest bardzo rzadko tym bardziej, że ciężko jest wycentrowane niegdyś soczewki wstawić tak, by w nowych oprawach również bez zarzutu sprawowały się pod względem optycznym. Tak więc lepiej w takim przypadku zdecydować się na zakup nowych okularów. 

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Okulistyka
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Rozmiar okularów - jak go dobrać?