Nadwzroczność – na czym to polega?

Spis treści

Nadwzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku obok krótkowzroczności i astygmatyzmu. W zdrowym oku promienie światła załamują się na siatkówce. U osób z nadwzrocznością światło ogniskuje się dopiero za siatkówką, co powoduje rozmazane i nieostre widzenie.

Objawy dalekowzroczności

Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność lub hyperopia, objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów z bliska, przy jednoczesnym wyraźnym obrazie rzeczy z oddali. Symptomem wady jest odczuwanie napięcia oczu, szybkie męczenie się wzroku oraz pieczenie. Osoby z dalekowzrocznością charakterystycznie mrużą oczy, kiedy chcą przyjrzeć się przedmiotowi z bliska. Po długiej pracy przy komputerze lub czytaniu może pojawiać się ból głowy oraz oczu. W przypadku wystąpienia objawów nadwzroczności należy udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiedni sposób korygowania wady wzroku.

Dalekowzroczność – plusy czy minusy?

Okulista dobiera okulary lub soczewki na podstawie stopnia zaawansowania wady, który wyraża się w dioptriach. Mała dalekowzroczność występuje do 2,5 dioptrii a średnia – od 2,5 do 6 dioptrii. Duża nadwzroczność ma miejsce powyżej 6 dioptrii. Do korekcji wzroku stosuje się okulary o mocy dodatniej, tzw. plusy, lub sferyczne soczewki kontaktowe wypukłe.

Dalekowzroczność – leczenie operacyjne oczu

Zabieg chirurgii refrakcyjnej można przeprowadzić u osób, które ukończyły 21 lat. Za pomocą lasera centralna część powierzchni rogówki zostaje nacięta i uwypuklona. Zabieg powoduje, że promienie świetlne, które dostają się do oka, skupiają się na siatkówce, dzięki czemu czemu widziany obraz z bliska staje się wyraźny. Operacja laserowa obywa się w znieczuleniu kroplami do oczu i jest całkowicie bezbolesna.

Dalekowzroczność u dzieci

U dzieci do 3. roku życia występuje dalekowzroczność fizjologiczna, która wynika z tego, że gałka oczna nie jest jeszcze całkowicie rozwinięta. Jest to zjawisko naturalne i nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ mija wraz z wiekiem. Jeśli dalekowzroczność utrzymuje się u dziecka powyżej 3. lat, należy udać się do okulisty. Objawy hyperopii są podobne jak u osób dorosłych. Dalekowzroczności mogą też towarzyszyć np. niechęć do nauki, rysowania, czytania książek, szybkie męczenie się wzroku, zez lub silne bóle głowy.

Sprawdź: Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku