Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje

Spis treści
Okulary antyrefleksyjne stanowią doskonałą ochronę dla zmęczonych oczu zmuszonych do wielogodzinnego patrzenia w ekran komputera czy telewizora. Ale nie tylko. Okulary z antyrefleksem poprawiają jakość widzenia w ostrym sztucznym świetle. Redukując odblaski, szkła antyrefleksyjne świetnie nadają się też do nocnej jazdy samochodem. 


Okulary antyrefleksyjne – po co? 


Okulary antyrefleksyjne stereotypowo uchodzą za szkła służące do ochrony wzroku dla osób, które spędzają dużo czasu przed monitorem komputera. Jednak paleta możliwych a nawet pożądanych zastosowań, jakie dają okulary z antyrefleksem, jest znacznie większa. W istocie szkła antyrefleksyjne sprawdzą się w pracy przy komputerze, redukując liczbę niepożądanych odblasków. Okulary antyrefleksyjne chronią też oczy przed męczącym światłem jarzącym się całymi dniami w biurach, sklepach i miejscach użyteczności publicznej. Powłoka antyrefleksyjna poprawia również znacząco widzenie w nocy, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla kierowców. Co ważne okulary antyrefleksyjne dają dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Jednocześnie, dzięki swoim właściwościom, okulary z antyrefleksem zapewniają niesłychaną przejrzystość i kontrastowość widzenia. W obie zresztą strony. W szkłach antyrefleksyjnych nie tylko my lepiej widzimy, ale też lepiej nas widać. Bez mało estetycznych odblasków w soczewce okularów, nasze oczy wyglądają dużo lepiej.

Czytaj: Jak dobrać okulary i oprawki do kształtu twarzy

Okulary z antyrefleksem – jak działają?


Patrząc na świat przez zwykłe soczewki nie dostrzegamy całej jego złożoności. Niektóre szczegóły umykają nam. Dzieje się tak dlatego, że część wiązek światła odbija się od zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni szkła. Szacuje się, że z tego powodu zwykłe soczewki okularów zmniejszają przejrzystość widzenia o około 8-10 procent. Spada też kontrastowość obrazu. Przede wszystkim jednak odbicia wiązek światła na powierzchni soczewki powodują nieprzyjemne refleksy, które męczą wzrok i dodatkowo utrudniają widzenie, a w dodatku niekorzystnie wyglądają. Najczęściej z tego typu problemami zmagają się osoby pracujące przed komputerem i w sztucznym oświetleniu, a także kierowcy podróżujący nocą, oślepiani przez reflektory mijanych aut. 

Okulary antyrefleksyjne redukują zjawisko straty światła związanego z przejściem przez powierzchnię soczewki a także eliminują praktycznie do zera powstawanie nieprzyjemnych odblasków na powierzchni soczewek. Wszystko to zapewnia pełniejsze, bardziej kontrastowe widzenie i odpoczynek dla oczu.

Czytaj: Rozmiar okularów - jak dobrać

Okulary zerówki z antyrefleksem – dla ochrony


Powłoka antyrefleksyjna może być dodana do każdych okularów, także tych korekcyjnych, a zatem z dodatkowej ochrony mogą korzystać osoby korygujące wady, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Bardzo często jednak zdarza się, że nawet osoby cieszące się wzrokiem idealnym decydują się na okulary z tego typu powłoką. Okulary zerówki z antyrefleksem służą poprawie widzenia, ale przede wszystkim są wybierane dla ochrony oczu, czyli profilaktycznie. Powłoka antyrefleksyjna w odpowiednio dobranym kolorze chroni bowiem przed niezwykle szkodliwym promieniowaniem niebiesko-fioletowym emitowanym przez ekrany LED i LCD. Pamiętajmy, że powłoki antyrefleksyjne mają tzw. odbicie szczątkowe w wielu kolorach – między innymi zielone, niebieskie, różowe. Przy doborze okularów antyrefleksyjnych nie kierujmy się wyłącznie ich wyglądem, lecz skorzystajmy z fachowej pomocy optyka, który pomoże dobrać właściwe odbicie do naszych potrzeb. 

Oprócz wymienionych powyżej zalet, wspomnieć też można, że powłoka antyrefleksyjna dodatkowo chroni soczewkę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, co jest szczególnie cenne w przypadku drogich szkieł korygujących skomplikowane wady. Szkła z antyrefleksem są też mniej podatne na zjawiska związane z dużą amplitudą temperatur zimą – mają mniejszą skłonność do „zachodzenia mgłą” po wejściu z mrozu do samochodu czy ciepłego pomieszczenia. 

Czytaj też: Fakty i mity o okularach korekcyjnych 

Szkła antyrefleksyjne – jak dbać o okulary z antyrefleksem?


Czy mają szkła antyrefleksyjne wady? Raczej ograniczenia dotyczące użytkowania. Pamiętajmy, że tak jak szkła antyrefleksyjne dbają o nas, tak i my musimy zadbać o nie. Po pierwsze, nie zostawiamy szkieł antyrefleksyjnych na słońcu – źle znoszą temperatury powyżej 50-60 stopni Celsjusza. Z tego samego powodu lepiej w okularach antyrefleksyjnych nie wychodzić do sauny, nie pochylać się nad parą, nie wygrzewać przy ognisku. Po drugie – dbamy o ich czystość. Mitem wprawdzie jest, że szkła antyrefleksyjne bardziej się brudzą, prawdą jednak jest, że brud bardziej na nich widać. Uwaga – doczyszczenie zabrudzeń na powłoce antyrefleksyjnej może być trudne z użyciem standardowej ściereczki do szkieł. Kupując okulary antyrefleksyjne zapytajmy optyka o specjalny płyn do ich pielęgnacji. 

Czytaj: Okulary do czytania 
Więcej z kategorii Okulistyka
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Powiązane artykuły
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?