Emerytura

Ile wynosi obecnie wiek emerytalny w Polsce? Jak zmienił się w ciągu ostatnich lat i jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany? Czy obniżenie wieku emerytalnego to faktycznie powód do zadowolenia?

    Polska jest obecnie jednym z krajów, w którym pracuje się najkrócej. Jak wygląda emerytura w innych krajach Europy i na świecie i gdzie emerytom żyje się najlepiej? Tego dowiesz się z artykułów w tej kategorii.

    Najniższa emerytura

    Niski wiek emerytalny powoduje krótszy okres składkowy oraz statystycznie dłuższy czas przebywania na emeryturze. To głównie te dwa czynniki wpływają na to, że średnia wysokość świadczenia emerytalnego nie jest zbyt wysoka. Z naszych publikacji dowiesz się, ile wynosi najniższa emerytura w Polsce oraz jak obliczyć wysokość świadczeń.

    Zmiany w emeryturach

    Jeśli interesuje cię aktualna waloryzacja emerytur i zmiany w ustawach tutaj znajdziesz wiadomości poświęcone tej tematyce. Dowiesz się na jakim etapie jest projekt emerytury po 40 latach pracy. Sprawdzisz ile wynosi okres ochronny przed emeryturą, jakie warunki ma emerytura rolnicza, mundurowa czy świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Wytłumaczymy co to jest odprawa emerytalna i jak prawidłowo obliczyć jej wysokość. Dzięki nam dowiesz się jak uzyskać emeryturę po mężu czy żonie, jeśli była wyższa niż twoja i poznasz zasady jej wypłacania.