Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety

Soczewki kontaktowe są wygodną i estetyczną alternatywą dla szkieł zamontowanych w oprawkach okularów. Aby jednak soczewki kontaktowe spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dobrane przez specjalistę oraz przechowywane w sterylnych warunkach. Zobacz, czym są i czym od siebie się różnią: soczewki kontaktowe roczne, soczewki kontaktowe miesięczne, soczewki kontaktowe jednodniowe, soczewki kontaktowe sferyczne, soczewki kontaktowe asferyczne, soczewki kontaktowe toryczne, soczewki kontaktowe progresywne.
Spis treści

Soczewki kontaktowe – czym są?

Soczewki kontaktowe są narzędziem służącym do korekty wady wzroku, umieszczanym bezpośrednio na rogówce oka. Zazwyczaj soczewki kontaktowe wykonane są ze specjalnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Soczewki kontaktowe wybierane są przez osoby cierpiące na bliskowzroczność i dalekowzroczność, a także astygmatyzm i starowzroczność. Bardziej zaawansowane (i znacznie droższe) soczewki kontaktowe używa się w przypadku rzadkich i ciężkich chorób, takich jak stożek rogówki. Soczewki kontaktowe funkcjonują także jako czynnik estetyczny czy rozrywkowy, mowa tutaj o soczewkach kontaktowych, które zmieniają kolor oczu. 

Soczewki kontaktowe - podział

Soczewki kontaktowe dzielimy pod kątem kilku kryteriów:

 • czas noszenia:

  • soczewki kontaktowe roczne,
  • soczewki kontaktowe miesięczne,
  • soczewki kontaktowe dwutygodniowe,
  • soczewki kontaktowe jednodniowe 

 • wada wzroku:

    
  • soczewki kontaktowe sferyczne lub asferyczne
  • soczewki kontaktowe toryczne,
  • soczewki kontaktowe – progresywne 

 • twardość:

  • soczewki kontaktowe twarde,
  • soczewki kontaktowe miękkie 

Najlepsze soczewki kontaktowe - roczne czy miesięczne?

Jedno z podstawowych kryteriów podziału soczewek kontaktowych dotyczy czasu ich noszenia bez konieczności wymiany na nową parę. W tym względzie wyróżniamy soczewki roczne, miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne. Są to szkła wielokrotnego użytku, wymagające szczególnych warunków higienicznych, jeśli chodzi o ich zakładanie, zdejmowanie i przede wszystkim przechowywanie. Pamiętajmy, że po zdjęciu z oczu, muszą one trafić do specjalnego pojemnika, wewnątrz którego znajduje się płyn do soczewek kontaktowych. 

Soczewki kontaktowe roczne są wygodną opcją dla osób, które nie chcą sobie zaprzątać głowy comiesięczną, albo jeszcze częstszą koniecznością zakupu oraz wymiany szkieł na nowe. Jako, że muszą pracować na rzecz naszych oczu przez dłuży okres, soczewki kontaktowe roczne są w szczególny sposób nawodnione. Nie mniej to głównie od nas zależy, czy przez tak długi czas szkła będą we właściwy sposób wywiązywać się ze swoich zadań. Jeśli choć raz nie zachowamy sterylnych warunków, soczewki mogą zostać zabrudzone, co powodować będzie utratę części właściwości i konieczność wymiany na nowe. Również zmiany, które zajdą w naszym oku w przeciągu 12 miesięcy mogą być na tyle znaczące, że soczewki kontaktowe roczne nie będą się nadawać do użycia do końca „terminu ważności”.

Soczewki kontaktowe jednodniowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe są produktem jednorazowego użytku. Soczewki kontaktowe jednodniowe zakładamy rano po wyjęciu ich ze sterylnego opakowania, wyrzucamy zaś przed snem. Następnego dnia sięgamy po nową parę. W ten sposób nie musimy się martwić o płyn do soczewek kontaktowych ani zachowywanie szczególnych zasad higieny w czasie zdejmowania lub zakładania szkieł (oczywiście nie należy z luzowaniem reguł przesadzać, by nie zaszkodzić zdrowiu oczu). Soczewki kontaktowe jednodniowe idealnie nadają się więc do użycia w sytuacjach, takich jak podróż do krajów egzotycznych, czy całonocna impreza. Co ciekawe, soczewki kontaktowe jednodniowe występują także w opcji zmieniającej kolor oczu.

Soczewki kontaktowe jednodniowe mogą być używane przez osoby zarówno z krótkowzrocznością jak i dalekowzrocznością, a także  wadami takimi jak astygmatyzm. Produkowane są w zakresie od minus 12 do plus 6 dioptrii. Cena opakowania zawierającego 30 soczewek kontaktowych jednodniowych waha się w granicach 50-100 zł. 

Soczewki kontaktowe sferyczne

Soczewki kontaktowe sferyczne służą do korekcji takich wad, jak dalekowzroczność oraz bliskowzroczność. Są to więc klasyczne „plusy” i „minusy”. Soczewki kontaktowe sferyczne kształtem przypominają wycinek pustej w środku kuli (stąd nazwa). Soczewki kontaktowe sferyczne dla osób krótkowidzących są cieńsze w środku i grubsze na brzegach. W przypadku soczewek dla dalekowidzów sytuacja wygląda odwrotnie. Może to zaburzać postrzeganie przedmiotów w takich rozmiarach, w jakich występują one w rzeczywistości. Poza tym idealną ostrość uzyskuje się jedynie na środku soczewki, zatem nawet delikatne jej przesunięcie na powierzchni oka będzie powodować pogorszenie jakości widzenia. Zjawisku temu mają zapobiegać soczewki kontaktowe asferyczne.

Soczewki kontaktowe asferyczne

Soczewki kontaktowe asferyczne również stosowane są w przypadku podstawowych wad wzroku, czyli krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewki kontaktowe asferyczne różnią się od sferycznych bardziej zaawansowanym kształtem. Nie są wycinkiem kuli, lecz elipsoidy, która wierniej oddaje geometrię gałki ocznej.  W odróżnieniu od sferycznych, soczewki kontaktowe asferyczne mają jednakową moc optyczną na całej powierzchni, zatem ich przesunięcie na powierzchni oka nie będzie wpływać na sposób widzenia. 

O ile soczewki kontaktowe sferyczne zazwyczaj wykonane są wyłącznie z hydrożelu i jako takie są bardzo miękkie (muszą się dopasować do kształtu oka), o tyle soczewki kontaktowe asferyczne wytwarza się z mieszanki silikonowo-hydrożelowej. Są one z tego powodu twardsze, ale ze względu na bardziej anatomiczny kształt, nie jest to odczuwane przez użytkownika jako dyskomfort. 

Soczewki kontaktowe – astygamtyzm

Soczewki kontaktowe toryczne służą do korekcji wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Astygmatyzm, zwany też niezbornością, polega na widzeniu obrazów rozmazanych w jednym kierunku, co spowodowane jest zaburzeniem symetrii obrotowej oka. W efekcie patrząc na zwykła kartkę w kratkę możemy wyraźnie widzieć linie poziome, a niewyraźnie – pionowe (lub na odwrót). Jest to skomplikowana wada wzroku, dlatego soczewki kontaktowe toryczne mogą być dobierane jedynie w trakcie wizyty u okulisty lub optometrysty. Zwłaszcza, że wada w każdym oku może być inna. Dodatkowo należy pamiętać, że astygmatyzm często towarzyszy innym przypadłościom, takim jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. 

Soczewki kontaktowe – progresywne (multifokalne)

Soczewki kontaktowe progresywne, zwane też multifokalnymi, są narzędziem do korekcji wady zwanej starowzrocznością. Jest to przypadłość polegająca na pogorszeniu widzenia w na bliską odległość, co spowodowane jest obniżeniem lub zanikiem zdolności akomodacji oka. Problem w tym przypadku ma źródło w starzeniu się organizmu ludzkiego i spadku elastyczności soczewki oka. Zjawiska te powodują, że oko traci zdolność do płynnej zmiany kształtu, czyli przybierania bardziej wypukłej formy, gdy patrzymy na przedmioty znajdujące się w pobliżu i bardziej spłaszczonej, kiedy nasz wzrok pada na obiekty leżące dalej. Problem ten dotyczy osób zarówno z krótkowzrocznością jak i dalekowzrocznością, a także nie posiadających tego typu wad. Progresywne soczewki kontaktowe pozwalają zwiększyć płynność widzenia oraz jego ostrość. Soczewki kontaktowe progresywne również bezwzględnie muszą być dobierane przez specjalistę. 

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Okulistyka
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty