Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety

Okulary progresywne to okulary wielofunkcyjne. Soczewki progresywne umożliwiają ostre widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko. Aby wykorzystać moc okularów progresywnych, wystarczą niewielkie intuicyjne ruchy głową i gałkami ocznymi. Dowiedzmy się, jakie mają szkła progresywne wady i zalety, czy okulary progresywne są zdrowe, co lepiej się sprawdza – okulary dwuogniskowe czy progresywne?
Spis treści

Okulary progresywne – dla kogo?

To irytujące uczucie, gdy nie jesteśmy w stanie przenieść wzroku znad książki na telewizor… Albo na odwrót. Trudno przecież zmieniać okulary za każdym razem, gdy zmieniamy obiekt naszego zainteresowania. Na szczęście optyka już dawno rozwiązała ten problem. Okulary progresywne to tak zwane „szkła na różne okazje”, tudzież szkła wielofunkcyjne. Okulary progresywne pozwalają się odnaleźć w dynamicznym świecie osobom, które zmagają się z wadami takimi jak starowzroczność i krótkowzroczność. Starowzroczność to zaburzenie akomodacji oka. Powodowane jest przez naturalne mechanizmy starzenia się organizmu i sztywnienia soczewki oka, która traci zdolność zmiany kształtu i mocy optycznej przy przenoszeniu wzroku między przedmiotami znajdującymi się w różnej odległości. Z kolei krótkowzroczność polega na nieprawidłowym skupianiu wiązek światła w taki sposób, że obraz dalej położonych obiektów pojawia się nie na siatkówce, a przed nią. Skutek – nieostre widzenie na dalszych dystansach.

Okulary progresywne – co to?

Co to są okulary progresywne i jak działają? Okulary progresywne skupiają w soczewkach zróżnicowane moce optyczne, ułatwiając płynne widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Szkła progresywne pozwalają odejść od żelaznego zestawu, na który składają się okulary do chodzenia i okulary do czytania. Konstrukcja szkieł progresywnych sprawia, że unosząc wzrok do góry widzimy ostro w dalszych zakresach, zaś patrząc ku dołowi, łapiemy ostrość kilkadziesiąt centymetrów od siatkówki oka. W ten sposób bez problemu przeczytamy książkę ale też sprawnie ogarniemy wzrokiem szczegóły naszego otoczenia. Co najważniejsze, cały proces odbywa się płynnie i intuicyjnie, wystarczą niewielkie ruchy głową i gałkami ocznymi, których organizm uczy się samoistnie. 

Okulary dwuogniskowe czy progresywne

Szukając okularów do dali i do bliży możemy się natknąć na starszą konstrukcję, jaką są okulary dwuogniskowe. Wynalazek ten liczy sobie 250 lat, a jego ojcem jest człowiek, który uchodzi również za jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki, czyli Benjamin Franklin. 

Okulary dwuogniskowe, podobnie jak progresywne, także umożliwiają ostre widzenie na bliższych i dalszych dystansach, tyle cały układ optyczny jest dość prymitywny, mało intuicyjny i mało wygodny. Wypełniające oprawkę szkło umożliwia ostre widzenie do dali. Aby zwiększyć ostrość widzenia do bliży, należy natomiast spojrzeć w mniejszą soczewkę, która jest wbudowana w dolną część większej… Okulary dwuogniskowe czy progresywne?  Zasada działania jest ta sama, jednak płynność przejścia z dalszych do krótszych dystansów zdecydowanie przemawia na korzyść szkieł progresywnych. 
 

Czy okulary progresywne są zdrowe?

Wokół okularów progresywnych narosło wiele mitów. Że do szkieł progresywnych nie można się przyzwyczaić. Że źle w nich widać. Że mogą się przyczynić do dalszego rozwoju wad wzroku. To wszystko nieprawda, oczywiście pod warunkiem, że kupimy dobre i właściwie dobrane okulary progresywne. 

Jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do okularów progresywnych, jest ono intuicyjne i w przypadku wielu osób trwa zaledwie kilka minut. W najgorszym razie korzystanie ze szkieł progresywnych powinniśmy opanować w ciągu kilku dni. Drobną wadą może być lekka nieostrość na bokach kadru, zazwyczaj mieści się ona jednak w akceptowalnych granicach.

Czy okulary progresywne są zdrowe? Czy nie przyczyniają się do pogorszenia naszego wzroku? Nie. Dobrze dobrane okulary progresywne nie tylko nie czynią szkód, ale też zapobiegają pogłębianiu się wad. Warunek – bardzo precyzyjny dobór szkieł z uwzględnieniem zarówno rodzaju i wielkości wady, jak też dokładnego rozstawu i innych parametrów samych oczu. A zatem zapomnijmy o tym, że można kupić tanie i gotowe okulary progresywne w aptece lub sklepie a następnie oczekiwać od nich cudów, jeśli chodzi o poprawę naszego widzenia. Jedynym skutkiem tego typu oszczędności może być złe samopoczucie, ból głowy i oczu oraz utrwalenie negatywnych stereotypów dotyczących okularów progresywnych.

Okulary progresywne – jak dobrać?

W przypadku okularów progresywnych istotnych jest kilka czynników. Pierwszy to oczywiście jakość elementów optycznych. Drugi, to dokładny pomiar wady lub wad wzroku – najlepiej by dokonał go specjalista zwany optometrystą, który korzysta z zaawansowanych urządzeń oraz bogatej wiedzy z zakresu optyki oraz biofizyki i anatomii. Badanie optometryczne oferuje dziś wiele salonów optycznych, można je też wykonać we własnym zakresie. 

Po trzecie, aby właściwie dobrać okulary progresywne, należy bardzo precyzyjnie wycentrować soczewki. Jest to pomiar, którego nie dokonamy nigdzie poza salonem optycznym, a bez którego nawet najbardziej precyzyjne określenie wady wzroku będzie bezużyteczne. Wycentrowanie soczewek pozwoli na właściwe ich osadzenie w oprawach. Aby to zrobić, optyk musi zmierzyć rozstaw oczu, wielkość źrenic i wiele innych bardziej szczegółowych parametrów. W takim przypadku niezwykle istotny jest też kształt, a zwłaszcza kąt nachylenia konkretnych wybranych przez nas oprawek.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Okulistyka
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Powiązane artykuły
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty