Umysł

Jak dbać o umysł, aby zachować dobrą kondycję jak najdłużej? Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację? W dziale Umysł znajdziesz ciekawe informacje oraz porady psychologa.

Trening mózgu i ćwiczenia na pamięć

Dla zdrowia całego organizmu niezwykle ważna jest dobra kondycja mózgu. Na CafeSenior.pl dowiesz się, jak zadbać o mózg i umysł. Znamy sposoby na nudę! Podpowiadamy, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację. Ważne, by wraz z wiekiem usprawniać pracę mózgu. Dlatego potrzebny jest systematyczny trening i ćwiczenia pamięci. Sprawdź, jak ćwiczyć swój umysł i zwiększyć jego wydajność. Podpowiadamy, jak tryb życia i dieta wpływają na zdrowie i formę jednego z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych w swej budowie ludzkich narządów.

Mózg, jego działanie i choroby

Na portalu CafeSenior.pl znajdziecie wszystko, co każdy powinien wiedzieć o mózgu, czyli o jego działaniu, funkcjach, chorobach oraz metodach badania. Dowiecie się, co wpływa na aktywność mózgu, jak ogromne znaczenie ma sen oraz jak radzić sobie z bezsennością, nawet domowymi sposobami. Co dzieje się z naszym mózgiem pod wpływem stresu, smutku, czy braku aktywności umysłowej. Jak z kolei na mózg wpływają bardziej przyjemne doznania i czym są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Opisujemy szczegóły chorób, które najczęściej dotykają seniorów. Warto wiedzieć czym jest choroba Alzheimera (alzheimer), choroba Parkinsona, udar mózgu czy demencja starcza, zwana również otępieniem starczym. Jakie są objawy, przebieg i leczenie tych schorzeń? Których chorób mózgu możemy uniknąć, a na pojawienie się których nie mamy wpływu? Jak prawidłowo powinna wyglądać opieka nad osobą starszą i chorą?

Trening mózgu

Czasem bywa tak, że wraz z zakończeniem aktywności zawodowej brakuje nam wytężonej pracy umysłowej. Jeśli wcześniej, poza wykonywaniem zadań w pracy, trenowaliśmy umysł również w wolnym czasie, to praca naszego mózgu może pozostać na przyzwoitym poziomie. Jeśli jednak po przejściu na emeryturę wolimy spędzać czas bardziej leniwie, np. głównie przed telewizorem, to z czasem odbije się to negatywnie chociażby na naszej pamięci, czy koncentracji. Warto pamiętać o tym, że mózg, podobnie jak wiele innych narządów w naszym organizmie, potrzebuje ciągłej stymulacji i pobudzania do pracy.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Jak zatem pobudzić mózg do działania? Na łamach serwisu CafeSenior.pl prezentujemy różne sposoby treningu mózgu, do których zaliczają się liczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację. I chociaż słowa trening i ćwiczenia mogą nam się kojarzyć z ogromnym i niezbyt przyjemnym wysiłkiem, to wbrew pozorom aktywność umysłowa łączy w sobie przyjemne z pożytecznym.

Samo czytanie książek i uczenie się nowych rzeczy, wymaga od naszego umysłu pewnego wysiłku, a gdy dołożymy do tego przeróżne gry logiczne, rozwiązywanie krzyżówek, czy sudoku, układanie puzzli, grę w brydża, szachy, warcaby, bądź mahjong, to nasz mózg będzie działał jak mięśnie po regularnych treningach na siłowni. Nasz umysł potrzebuje ciągłej aktywności, dlatego sprawy nie załatwi przeczytanie jednej książki w ciągu roku, a codzienne, regularne, najlepiej zróżnicowane ćwiczenia.

Witaminy i suplementy dla seniora

Pamięć i koncentrację mogą również wspomagać odpowiednio skomponowane zestawy witamin i suplementów diety dla seniorów. Należy jednak pamiętać o tym, że suplementacja mikroelementów nie zastępuje ćwiczeń umysłowych, jak również prawidłowo zbilansowanej diety, która także ma wpływ na kondycję mózgu. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna, która niekiedy ma większy wpływ na nasz umysł, niż na ciało. Wysiłek fizyczny stymuluje nastrój, koncentrację oraz odpowiada za dobre samopoczucie.

Istnieje wiele sposobów na to, aby utrzymywać mózg w dobrej kondycji. A jak umysł będzie sprawny, to i reszta ciała nam za to podziękuje. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak trenować mózg i dbać o jego zdrowie? W naszym serwisie wytłumaczymy ci, czym jest neurogra.

Co o emocjach mówi psychologia?

Na naszym portalu zgłębiamy również tajniki psychologii, międzyludzkich relacji i emocji. Sprawdzamy podłoże stresu, chronicznej bezsenności, uczucia niepokoju, przygnębienia, czy depresji. Pytamy o porady ekspertów i dzielimy się wiedzą o tym, jak zniwelować napięcia w organizmie, stawić czoło negatywnym emocjom, czy zmierzyć się ze smutkiem. Zdradzamy sposoby na to, jak poradzić sobie z samotnością, nawiązywać i utrzymywać relacje społeczne, a tym samym nie odgradzać się od świata.

Dołącz do społeczności CafeSenior.pl i korzystaj z wiedzy publikowanej na łamach portalu.