Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady

Dofinansowanie do okularów nie pokryje kosztów gustownych oprawek, pozwoli jednak obniżyć lub całkowicie wyeliminować koszty zakupu soczewek. Dofinansowanie do okularów NFZ sięga maksymalnie 50 złotych za jedną soczewkę (100 zł za parę). Natomiast w przypadku refundacji twardych soczewek kontaktowych możemy otrzymać aż 350 złotych. Jakie dofinansowanie na okulary otrzymamy w 2020 roku?
Spis treści

Dofinansowanie do okularów – NFZ

Dofinansowanie do okularów NFZ uzależnia od wieku pacjenta oraz stwierdzonej wady wzroku. Szczegóły dotyczące dopłaty do okularów zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym wyrobów medycznych na zlecenie.

  • Wady wzroku wymagające korekcji sfera do ± 6,00 dptr i cylinder do ± 2,00 dptr w tym soczewka z mocą pryzmatyczną
  • Soczewka okularowa korekcyjna do bliży oraz do dali – limit dofinansowania: 25 zł za sztukę, udział własny pacjenta: 0 procent dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz 30 procent dla dorosłych (zatem w przypadku osób po 18 roku życia realne dofinansowanie do okularów wynosi 17,50 zł za jedno szło). Dofinansowanie do okularów NFZ przyznaje w przypadku dzieci według wskazań medycznych, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy, natomiast jeśli chodzi o dorosłych - raz na 2 lata
  • Wady wzroku wymagające korekcji sfera od ± 6,25 dptr i cylinder od 0,00 dptr; sfera do ± 6,00 dptr i cylinder od ± 2, 25 dptr,  w tym soczewka z mocą pryzmatyczną
  • Soczewka okularowa korekcyjna do bliży oraz do dali – limit cenowy: 50 zł, udział własny: 0 procent dla dzieci do ukończenia 18. roku życia i 30 procent dla dorosłych (realne dofinansowanie do okularów 35 zł za jedno szło). Częstotliwość dofinansowania na okulary – nie częściej niż raz na 6 miesięcy, natomiast jeśli chodzi o dorosłych - raz na 2 lata.
  • Stożek rogówki; anizometropia powyżej 4 dptr; afakia
  • Soczewka kontaktowa twarda - limit cenowy: 500 złotych, udział własny pacjenta: 30 procent dla dorosłych i dzieci (realne dofinansowanie – 350 zł). Refundacja należna raz na rok. Soczewka kontaktowa miękka - limit cenowy: 150 złotych, udział własny pacjenta: 30 procent dla dorosłych i dzieci (realne dofinansowanie – 105 zł). Refundacja jest należna raz na rok.

Dotychczasowe programy cieszą się powodzeniem, dlatego najprawdopodobniej dofinansowania na okulary będą kontynuowane również w 2020 roku, w podobnej wersji.

Dofinansowanie na okulary dla inwalidów wojennych

Z powyższego zestawienia wynika, że na ogół dzieci mają prawdo do 100-procentowego dofinansowania na okulary w ramach ustalonego limitu, natomiast dorośli otrzymują 70 procent limitu, 30 procent pokrywając z własnej kieszeni. Do listy osób uprawnionych do 100-procentowego dofinansowania okularów przez NFZ należą, oprócz dzieci, także inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby represjonowane, a także żołnierze i weterani, którzy „dosłużyli” się wady wzroku w czasie zagranicznych misji.
Pamiętajmy przy tym,  że dopłata do okularów należy się wyłącznie na zakup szkieł, dotacja nie obejmuje natomiast oprawek ani kosztów robocizny.

Wniosek o dofinasowanie okularów

Aby uzyskać dofinansowanie do okularów, należy udać się na wizytę do okulisty mającego podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ten, po przeprowadzonym badaniu i w razie stwierdzenia wady wzroku, powinien wystawić nam receptę na zakup okularów z refundacją. W następnym kroku udajemy się z otrzymaną receptą do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie uzyskujemy jej potwierdzenie. Po podbiciu pieczątki możemy wybrać się do salonu optycznego, w którym zrealizujemy zakupy. Istotne przy tym jest, aby dany salon posiadał umowę z NFZ, dzięki której skorzystamy z dofinansowania na okulary. W związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi zapytajmy w czasie wizyty NFZ o ważność recepty. Część źródeł utrzymuje, że jest ona bezterminowa, z innych interpretacji wynika zaś, że jej ważność kończy się po 30 dniach.

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę - ile?

Drugim źródłem, jeśli chodzi o dofinansowanie do okularów, jest nasz pracodawca. Dotyczy to jednak tylko osób pracujących przy komputerze. Dofinansowanie okularów przez pracodawcę jest obowiązkiem wynikającym z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1998 roku, odnośnie pracy przy stanowiskach wyposażonych w monitory. Głosi ono: „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeśli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”. Niedoskonałość tego przepisu wynika wprost z jego niewielkiej szczegółowości. Nie zostało bowiem ani w tym rozporządzeniu, ani w żadnych innych przepisach stwierdzone, jakiej powinno być wysokości dofinansowanie okularów przez pracodawcę. W praktyce zatem kwestia ta ujmowana jest w regulaminach pracy w poszczególnych przedsiębiorstwach i instytucjach. Utarł się zwyczaj, że dofinansowanie okularów przez pracodawcę zazwyczaj obejmuje zakup najtańszych opcji, w szczególności jeśli chodzi o same oprawki – w tej materii nie możemy liczyć na szczególną ekstrawagancję, chyba że sami dopłacimy różnicę ponad limit ustanowiony przez pracodawcę.

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę – jak często?

Przepisy ogólne nie precyzują też, jak często ma być przyznawane dofinansowanie okularów przez pracodawcę. Kwestia ta również bywa ujmowana w regulaminach pracy, aczkolwiek każdy pracownik powinien mieć świadomość, że pogorszenie wzroku powinno skutkować wysłaniem przez pracodawcę na badania kontrolne i w razie potrzeby stwierdzonej przez lekarza – z dofinansowaniem zakupu nowych szkieł. Pamiętajmy, że jest to obowiązek, a nie dobra wola pracodawcy, zatem obserwując problemy z oczami, warto upomnieć się o swoje prawa.

Czytaj też: 

Fakty i mity: okulary korekcyjne

Jak dobrać okulary

Dalekowzroczność - na czym polega

Krótkowzroczność - czym jest, jak leczyć

 

 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora
Jak kupować w second handach?
Tanie bywanie – zniżki i promocje dla seniorów
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Jak łapać deszczówkę?
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej