Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?

Okulary do samochodu – jakie powinny być? Czy wystarczą zwykłe okulary przeciwsłoneczne do samochodu? Nie. Najlepszym wyjściem są okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem zarówno w słoneczny dzień, jak i nocą. W niektórych przypadkach sprawdzą się też fotochromowe okulary korekcyjne. Do jazdy samochodem przydatne mogą również być szkła z powłoką antyrefleksyjną.
Spis treści

Okulary do samochodu

Okulary do samochodu to coś więcej, niż modny kształt i korzystny wygląd. Ba – te akurat elementy wydają się być całkowicie nieistotne wobec funkcjonalności, którymi powinny się charakteryzować okulary samochodowe. Pamiętajmy, że głównym zadaniem tych szkieł jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa na drodze. Jakie okulary do prowadzenia samochodu powinniśmy zatem wybrać? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest nasz wzrok i w jakich warunkach zamierzamy podróżować. Inne okulary sprawdzą się w dzień, a inne nocą; innych będą potrzebować osoby o sokolim wzroku, innych kierowcy noszący na co dzień szkła korekcyjne. 

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu

Przez dziesięciolecia utarło się, że okulary przeciwsłoneczne do samochodu to podstawa. Pytanie – jakie okulary. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, takie jakie zakładamy na plażę, rozwiążą tylko część problemów, z którymi borykamy się na szosie jako kierowcy. Standardowe okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem przydatne są o tyle, że przyciemniają obraz, ułatwiając nieco widzenie w słoneczny dzień i chronią oczy przed nadmiernym zmęczeniem wywoływanym przez mrużenie powiek. Jednak to trochę za mało, by zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. 

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu – z polaryzacją

Idealnym rozwiązaniem do jazdy w słoneczny dzień są okulary przeciwsłoneczne do samochodu wyposażone w filtr polaryzacyjny. Wiedzieć należy, że wiązki światła rozchodzą się pionowo i poziomo. O ile padające pionowo promienie odpowiadają za to, że widzimy kształty i kolory, o tyle te padające poziomo wywołują jedynie niepotrzebne refleksy. To sprawia, że w ostrym świetle (na przykład tuż po wschodzie słońca, lub przed jego zachodem) obraz staje się niewyraźny, zamglony, mało kontrastowy, pozbawiony szczegółów.

Sytuację pogarsza załamywanie się wiązek światła na mokrych lub śliskich powierzchniach – asfalcie, lakierze mijanych samochodów itd. Okulary przeciwsłoneczne samochodowe z polaryzacją odbijają poziome wiązki światła, przepuszczając jedynie te pionowe. Dzięki temu obraz staje się bardziej kontrastowy i szczegółowy. W połączeniu z przyciemnieniem, okulary z polaryzacją do samochodyu zapewniają znacznie lepszą widoczność na drodze. 

Okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem nocą

Co ciekawe, okulary do samochodu polaryzacyjne przydadzą się także gdy wyruszamy w podróż po zmroku, czy w ciemny, ponury deszczowy dzień. W odróżnieniu jednak od szkieł dziennych, okulary nocne mają za zadanie rozjaśnić scenerię. W tym celu stosuje się filtry polaryzacyjne żółte lub pomarańczowe.

Przepuszczają one głównie fale świetlne żółte, pomarańczowe i czerwone, blokując  jednocześnie wiązki światła zielonego, niebieskiego i fioletowego. Dodatkowo tego typu okulary do samochodów redukują załamywanie się światła w drobinach wilgoci. Wszystko to sprawia, że obraz widziany nocą jest jaśniejszy,  bardziej klarowny i bardziej kontrastowy, my zaś jesteśmy mniej podatni na oślepienie przez niepożądane refleksy świetlne 

Okulary korekcyjne do jazdy samochodem – fotochromowe

Dotąd mówiliśmy o okularach do samochodu nie uwzględniając ewentualnych wad wzroku kierowcy. Współczesna optyka ma oczywiście rozwiązania dla kierowców, którzy na co dzień noszą okulary korekcyjne. Jako okulary do jazdy samochodem zawsze może służyć druga para szkieł – np. okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, z dodaną polaryzacją.

W wielu przypadkach wygodniejszym rozwiązaniem może być jednak zastosowanie okularów fotochromowych, czyli samoistnie zaciemniających się pod wpływem promieniowania słonecznego i rozjaśniających w ciemniejszej scenerii. Rozwiązanie to jest bardzo przyjazne, bowiem bez względu na aurę możemy nosić jedną parę okularów. Pamiętajmy jednak, że w salonach optycznych należy pytać o specjalne fotochromowe okulary do jazdy samochodem. Zwykłe fotochromy mogą się okazać za jasne. W tym przypadku problemem jest ograniczenie promieniowania słonecznego przez szybę samochodu – bodziec świetlny może być więc za słaby, by wywołać zaciemnienie okularów. 

Okulary do samochodu – antyrefleksyjne

Osoby noszące szkła korekcyjne mogą też pomyśleć o pokryciu ich powłoką antyrefleksyjną. W tym przypadku chodzi o zjawisko załamywania światła na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni soczewek. W ten sposób szkła zatrzymują około 8-10 procent docierającego do nas obrazu, poza tym wskutek wspomnianych załamań tworzą się niebezpieczne refleksy, które na drodze mogą spowodować duże zagrożenie – łatwo za ich sprawą o chwilowe zaślepienie. Szkła antyrefleksyjne redukują niemal do zera załamywanie światła na soczewce, co czyni obraz bardziej przejrzystym i pozbawionym refleksów.  Może to być przydatne zwłaszcza w nocy, gdy na drodze widać tak niewiele i gdy co chwila oślepiają nas świata aut nadjeżdżających z naprzeciwka. 

Przeczytaj też:

Więcej z kategorii Okulistyka
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety