Krótkowzroczność - czym jest? Przyczyny i leczenie

Spis treści

Krótkowzroczność to najczęściej pojawiająca się wada wzroku, dotykająca coraz szerszą grupę osób. Dowiedz się, na czym polega krótkowzroczność? Jak widzi krótkowidz? Jak wygląda leczenie krótkowzroczności?

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (nazywana też miopią) to wada wzroku, polegająca na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych przez układ optyczny oka. W zdrowym oku obraz powstaje bezpośrednio na siatkówce oka, w przypadku wady wzroku – krótkowzroczności obraz odległych obiektów pojawia się przed siatkówką.

Jak widzi krótkowidz?

Krótkowidz, czyli osoba dotknięta omawianą wadą wzroku, widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu, nie ma problemu z czytaniem książki czy instrukcji obsługi sprzętu. Problem pojawia się przy patrzeniu w dal, na przykład przy czytaniu znaków drogowych lub daleko zawieszonych reklam. Widok jest wtedy nieostry, zamazany lub zamglony.

Sprawdź: Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku

Krótkowzroczność – przyczyny i objawy

Przyczyną krótkowzroczności, mogą być zarówno wady genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Najczęstszą przyczyną krótkowzroczności jest nieprawidłowa budowa oka. Zbyt długa gałka oczna sprawia, że promienie światła zamiast skupiać się na siatkówce oka, skupiają się przed nią.

Jakie ma krótkowzroczność objawy? To przede wszystkim niewyraźne widzenie z daleka oraz częste mrużenie oczu przy próbie zobaczenia czegoś w oddali, a co za tym idzie także bóle głowy lub oczu, spowodowane wysiłkiem, podczas prób dostrzeżenia zamazanych elementów.

Krótkowzroczność – rodzaje

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, w której układ optyczny oka skupia promienie świetle w nieprawidłowy sposób. W zależności od budowy oka, wyróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności: osiową, krzywiznową i refrakcyjną.

Krótkowzroczność osiowa

Najczęściej spotykany rodzaj krótkowzroczności to krótkowzroczność osiowa, zazwyczaj jest ona uwarunkowana genetycznie, polega na nieprawidłowej – zbyt długiej budowie oka, przez co promienie światła zamiast skupiać się bezpośrednio na siatkówce oka, skupiają się przed nią.

Krótkowzroczność krzywiznowa - rogówkowa lub soczewkowa

Krótkowzroczność rogówkowa lub soczewkowa powstaje przy zbyt wypukłej budowie elementów układu optycznego oka - soczewki lub rogówki.

Krótkowzroczność refrakcyjna

Krótkowzroczność refrakcyjna ma miejsce gdy, budowa układu optycznego jest prawidłowa, ale dochodzi do wzrostu jego siły załamującej.

Zobacz też: Okulary przeciwsłoneczne – na jakie i kiedy się zdecydować?

Krótkowzroczność wysoka, średnia i mała

Wyszczególnia się także trzy rodzaje krótkowzroczności ze względu stopień zaawansowania wady wzroku.

Krótkowzroczność mała


 • Poniżej -3,00 D, występująca u dzieci, najczęściej w wieku szkolnym

Krótkowzroczność średnia


 • Między -3,00 D a -6,00

Krótkowzroczność wysoka


 • Powyżej -6,00 D, spowodowana przez zbyt długą i stale wydłużającą się gałkę oczną,

 • Wysoka krótkowzroczność jest uwarunkowana genetycznie, to postępująca zwyrodnieniowa wada wzroku, która nieleczona może spowodować nawet utratę widzenia.

 •  

Przy krótkowzroczności małej nie jest konieczne noszenie szkieł korekcyjnych czy soczewek, natomiast jeśli wada jest powyżej poziomu -3 D – czyli przy krótkowzroczności wysokiej lub średniej, są już one bardzo zalecane.

Czytaj także: Jak rozpoznać i leczyć zaćmę? Wszystko o zaćmie

Krótkowzroczność - soczewki i okulary

Korygowanie wady wzroku – krótkowzroczności można przeprowadzić za pomocą odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych rozpraszających, oznaczonych minusem. Jest to natomiast jedynie korekta krótkowzroczności, a nie jej leczenie.

Krótkowzroczność – leczenie

Ostatecznym rozwiązaniem problemu może być operacja krótkowzroczności, czyli zabieg chirurgiczny, podczas którego za pomocą lasera modeluje i kształtuje się prawidłową krzywiznę rogówki, aby promienie świetlne skupiały się w odpowiednim miejscu. Laser rzeźbi na rogówce zagłębienie, które później pełni rolę ujemnej soczewki, jego głębokość zależy od stopnia zaawansowania wady wzroku. Wśród laserowych zabiegów na krótkowzroczność wymienić możemy:


 • PRK – metoda powierzchownej fotoablacji rogówki, polega na stopniowym, laserowym profilowaniu miąższu rogówki bez użycia narzędzi chirurgicznych.
 • LASIK – w tej metodzie laser zmienia krzywiznę rogówki, dzięki czemu koryguje wadę oka.
 • LASEK - metoda operacyjna, która łączy zalety metod – LASIK i PRK, wykorzystuje się ją do leczenia krótkowzroczności, ale też astygmatyzmu i nadwzroczności, czyli dalekowzroczności. Podczas zabiegu nabłonek lub zewnętrzna warstwa rogówki cięta jest drobniejszym ostrzem niż w metodzie LASIK, zwanym trepanem i 20% roztworem alkoholu.
 • EPI-LASIK to połączenie metod LASEK i LASIK, zwykle stosowane u osób z bardzo cienką rogówką i znacznym zaawansowaniem wady wzroku.

 •  

Krótkowzroczność - leczenie naturalne

Leczenie naturalne krótkowzroczności to tak naprawdę zapobieganie czynnikom mogącym wpływać na powstawanie bądź powiększanie się wady wzroku jaką jest krótkowzroczność.

Warto pamiętać o odpowiedniej odległości przy czytaniu, oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera, a także o odpowiednim naświetleniu pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Ważne jest także pilnowanie przerw, jeżeli zajęcie które wykonujemy wymaga od nas długiego patrzenia się na przedmioty z bliska.

Zobacz też: Jak rozpoznać i leczyć jaskrę?

Krótkowzroczność – ćwiczenia i zalecenia

Wspomagać nasz wzrok mogą ćwiczenia – np. luźne patrzenie na odległy obiekt przez kilka minut - wykonywane kilka, kilkanaście razy dziennie poprawią możliwości przystosowania się oka do zmian odległości.

Krótkowidzom zaleca się także uzupełnianie witamin i suplementów:


 • luteiny,
 • wyciągu z borówki brusznicy,
 • betakarotenu i
 • witaminy A.

 

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Lek a suplement - czym się różnią?