Rozkład jazdy większą czcionką - drobna rzecz, która ułatwia życie

Na komfort poruszania się po mieście wpływają nawet bardzo drobne rzeczy. Dużym ułatwieniem dla wielu seniorów może być coś wręcz niezauważalnego dla innych: rozmiar czcionki na rozkładach jazdy. Na problem zwrócono ostatnio uwagę w Krakowie.

Z wiekiem coraz więcej osób skarży się na kłopoty ze wzrokiem. Drobna czcionka powszechnie stosowana na rozkładach jazdy nie ułatwia im poruszania się po mieście. Takie osoby czasem proszą innych czekających o pomoc, czasem czekają bez pewności na przystankach, a czasem - nawet rezygnują z opuszczania domu.

Rozwiązanie jest proste i tanie: wystarczy powiększyć czcionkę na rozkładach jazdy. Nie potrzeba do tego sztabów inżynierów, nowych rozwiązań technologicznych ani przebudowy przystanków - potrzebne są po prostu większe kartki i czasem większe gabloty na informacje na przystankach. Można to łatwo zrobić nawet w małych miejscowościach.

Na problem zwrócono uwagę wcześniej np. we Wrocławiu, a ostatnio w Krakowie. Kilka tygodni grupa seniorów z Akademii Obywateli Trzeciego Wieku (o jej spotkaniach już kilka razy pisaliśmy na CafeSenior) napisała wniosek w tej sprawie do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Na początku seniorzy otrzymali odpowiedź odmowną uzasadnianą koniecznością wymiany gablot przystankowych i koniecznością zwiększenia formatu papieru. Sprawę nagłośniły jednak lokalne media i to przyniosło skutek. W zeszłym tygodniu prezydent miasta zobowiązał miejską instytucję do zwiększenia czcionki. Zmiany jeszcze nie wprowadzono, ale można się jej spodziewać w najbliższych miesiącach. A więc jednak się da!

Czytaj też: Jak sprawdzić rozkład jazdy autobusów w Internecie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!