Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?

Okulary do czytania stają się niezbędne, gdy dopada nas starowzroczność – wada wzroku polegająca na zaburzeniach akomodacji i skutkująca pogorszeniem ostrego widzenia na bliższych dystansach. O tym, że czas kupić okulary do czytania często informują nas… ręce, które pewnego dnia stają się za krótkie, by trzymać książkę w odpowiedniej odległości. Zobaczmy, jak dobrać okulary do czytania, jakie szkła do okularów służących do czytania są potrzebne, czy powinniśmy kupić okulary do bliży, czy okulary do dali i bliży.
Spis treści

Okulary do czytania – po co?

Nawet jeśli w młodości mieliśmy sokoli wzrok, z wiekiem sprawność tego narządu spada. Jednym z powodów jest utrata elastyczności soczewki oka, skutkująca problemami z akomodacją. Jest to naturalny proces fizjologiczny związany ze starzeniem się organizmu, rozpoczynający się po 40 roku życia. Zaburzenie to nazywane jest starowzrocznością. 

Innym problemem, można rzec cywilizacyjnym, jest wyjątkowe przeciążenie, które większość z nas funduje swoim oczom ślęcząc godzinami przed komputerem i telewizorem, czy czytając w złym oświetleniu. Łatwo w ten sposób nabawić się takich wad, jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. 

I tak pewnego dnia okazuje się, że książkę, którą trzymaliśmy w ugiętych rękach, nagle musimy odsuwać na metr od siebie. To już ostatni dzwonek, czas zafundować sobie okulary do czytania. 

Okulary do czytania – jak działają?

Okulary do czytania zakładać będziemy wyłącznie siadając z książką czy gazetą, albo przed ekranem monitora, tudzież wykonując inne czynności, na których wzrok na stałe skupia się z odległości około 45 centymetrów. Nie nosimy ich w innych sytuacjach.

Jeśli dotąd nie mieliśmy żadnej wady wzroku, a nagle zaczynamy odsuwać książkę od oczu aby uzyskać lepszą ostrość, wielce prawdopodobne że dopadła nas starowzroczność. W takiej sytuacji okulary do czytania będą okularami do bliży. Pozwolą one odzyskać ostrość widzenia na krótkim dystansie. 

Jeśli starowzroczność wystąpi u osób, które są krótkowidzami, do czytania niezbędne będą specjalne okulary do bliży i dali. Zazwyczaj są to szkła dwuogniskowe lub progresywne. Okulary do bliży i dali skonstruowane są tak, że pozwalają patrzeć zarówno na przedmioty położone blisko (za pomocą dolnej części szkieł możemy czytać książkę), jak i te oddalone od nas na pewną odległość (górna część szkieł umożliwia zerkanie na telewizor). 

Okulary do czytania – budowa

Tak jak wspomnieliśmy, okulary do czytania mają nam służyć wyłącznie do kilku czynności – mocno statecznych i wykonywanych z bliska. Okularów do czytania nie będziemy zatem nosić na co dzień. Szkła te często lądować będą w związku z tym w miejscach takich jak szuflada, kieszeń spodni, czy zakamarki torby lub plecaka. Zatem podstawowym kryterium doboru oprawek okularów do czytania nie powinien być modny kształt, lecz solidność materiałów i jakość wykonania. Wybierajmy więc tworzywa solidniejsze, grubsze, bardziej elastyczne. 

Warto też wiedzieć, że okulary do czytania występują nie tylko w klasycznych oprawkach obramowujących całą soczewkę  w jednakowy sposób. Specyficznym rozwiązaniem są okulary do czytania półramkowe, spłaszczone na górze. Taka budowa umożliwia zerkanie znad okularów na przedmioty znajdujące się w dalszej odległości bez konieczności ściągania szkieł z nosa. 

Jak dobrać okulary do czytania?

Wady wzroku zazwyczaj są bardzo skomplikowane i zróżnicowane, indywidualne w każdym przypadku. Dlatego specjaliści zdecydowanie odradzają „gotowe” okulary z apteki, nie mówiąc już o szkłach z hipermarketów czy stacji benzynowych. Okulary z apteki nie odwzorowują indywidualnej wady pacjenta, mogą mu więc służyć jedynie „mniej więcej” dobrze. W okulistyce takie „mniej więcej” zazwyczaj kończy się dalszym pogorszeniem wzroku, zapewne wówczas już skutkującym wizytą u specjalisty – okulisty, optometrysty lub optyka. Dodatkowo, okulary z apteki czy inne gotowe wyroby zazwyczaj wykorzystują szkła o niższej klasie optycznej, zaś oprawki wykonane są z gorszych jakościowo tworzyw (mimo wyjątków potwierdzających regułę). Zatem pozorna oszczędność przy zakupie okularów do czytania może się na nas zemścić utratą zdrowia i jeszcze większym wydatkiem w przyszłości. 

Pamiętajmy, że jakościowym określeniem naszej wady wzroku powinien się zająć lekarz okulista, zaś jej ilościowym pomiarem - specjalista zwany optometrystą. Natomiast zakupić okulary do czytania najlepiej jest w salonie optycznym, gdzie cena nie będzie może najniższa, ale gwarancja jakości będzie wyższa, niż w aptece czy sklepie. 

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Okulistyka
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?