Badanie wzroku - komputerowe badanie wzroku

Spis treści
Badanie wzroku pozwala wykryć wady widzenia i schorzenia oczu. Badanie okulistyczne wykazuje między innymi krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskrę i nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Badanie wzroku może też przynieść wskazówki dotyczące zaburzeń innych struktur organizmu, takich jak nadciśnienie tętnicze, padaczka czy stwardnienie rozsiane. Zobaczmy, na czym polega badanie okulistyczne, a także czy komputerowe badanie wzroku pozwala precyzyjnie dobrać moc szkieł korekcyjnych.


Badanie wzroku


Badanie wzroku przeprowadzane w gabinecie okulistycznym jest jednym z podstawowych i najczęściej przeprowadzanych badań profilaktycznych. Kontrolne badanie wzroku większość z nas przechodzi już jako dziecko w szkole, a później na różnych etapach życia – między innymi rutynowo w czasie badań dopuszczających do pracy. Oczywiście na badanie wzroku powinniśmy zgłosić sami, jeśli tylko dostrzeżemy niepokojące objawy mogące świadczyć o pogorszeniu jakości widzenia, aczkolwiek lekarze radzą nie czekać na dzwonek alarmowy i wzrok profilaktycznie badać co 2 lata. Wstępne zdiagnozowanie chorób oczu i wad wzroku może pomóc zapobiec ich rozwojowi. Zmiany zaobserwowane w czasie badania wzroku mogą też pomóc wykryć na wczesnym etapie schorzenia dotykające inne struktury naszego organizmu, np. układ nerwowy, czy sercowo-naczyniowy.

Przeczytaj też: Jak dobrać okulary i oprawki?

Badanie okulistyczne


Badanie okulistyczne obejmuje kilka stałych elementów. Wymienić wśród nich można przede wszystkim badanie ostrości wzroku za pomocą starych jak świat tablic Snellena (szczegóły poniżej). Badanie okulistyczne sprawdza też pole widzenia, widzenie barw, odruchy źreniczne. Przeprowadzone może być również badanie ciśnienia oka (wewnątrzgałkowego) czy badanie dna oka. Badanie okulistyczne pozwala stwierdzić lub uprawdopodobnić większość wad i schorzeń oczu, niemniej w niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z pogłębionej diagnostyki nie tylko u okulisty, ale także u innych specjalistów. Jednym z nich jest optometrysta – fachowiec niezbędny do tego, by precyzyjnie dobrać moc i kształt szkieł w przypadku wad takich, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. 

Czytaj też: Czym jest krótkowzroczność

Badanie wzroku – tablica


Do najczęstszych problemów ze wzrokiem we współczesnym świecie należą wady refrakcji, czyli wady ostrości, polegające na zaburzeniach widzenia do dali lub do bliży. Można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna – na nasze oczy destrukcyjnie działają w tym zakresie monitory komputerów, czy gazety czytane w niedostatecznym świetle. Niezwykle prostym testem, które  pozwoli wstępnie zdiagnozować ewentualną krótkowzroczność lub dalekowzroczność, jest badanie ostrości wzroku za pomocą tablicy Snellena. To świetnie nam wszystkim znana tablica, na której umieszczone zostały ciągi cyfr i liter o różnej wielkości. Zadaniem pacjenta jest odczytanie znaków we wskazanym przez okulistę szeregu, używając do tego celu wyłącznie jednego oka (drugie jest zakryte). Ale uwaga: tego typu badanie ostrości wzroku pozwala wykryć problem, brak mu jednak elementarnej choćby dokładności. Dlatego w celu określenia skali wady i doboru odpowiednich szkieł wykonuje się bardziej zaawansowane badania wzroku.

Czytaj też: Na czym polega dalekowzroczność

Komputerowe badanie wzroku - autorefraktometr


Komputerowe badanie wzroku jest metodą pozwalającą na bardziej precyzyjne określenie problemów z ostrością widzenia. Wykonywane jest urządzeniem zwanym autorefraktometrem. Aparat ten wpuszcza do oka wiązkę promieniowania podczerwonego i analizuje, w jaki sposób wiązka od oka się odbija. Komputerowe badanie wzroku jest całkowicie bezbolesne, trwa kilka sekund a jedynym zadaniem pacjenta jest skupienie wzroku na widzianym przez specjalny otwór obrazku. Teoretycznie komputerowe badanie wzroku określa wielkość refrakcji, czyli wady wzroku. Specjaliści podkreślają jednak, że nie uwzględnia ono widzenia dynamicznego. Dlatego nie zaleca się dobierać mocy szkieł wyłącznie na podstawie pomiaru autorefraktometrem. Tego typu badanie ostrości wzroku powinno być jedynie punktem wyjścia do badania optometrycznego, wykorzystującego wiedzę z zakresu optyki  i biofizyki. 

Czytaj też: Okulary korekcyjne - fakty i mity

Badanie ciśnienia oka - tenometr


Badanie ciśnienia wzroku pozwala diagnozować choroby takie jak jaskra, czy nadciśnienie wewnątrzgałkowe. O ile komputerowe badanie wzroku jest bezbolesne, o tyle badanie ciśnienia oka większość pacjentów kojarzy z przykrymi odczuciami. Badanie ciśnienia oka wykonuje się urządzeniem zwanym tenometrem. Polega ono na skierowaniu strumienia powietrza na rogówkę, co prowadzi do chwilowej zmiany jej kształtu i może być odbierane jako bolesne, a przynajmniej nieprzyjemne. Z tego powodu obecnie w wielu przypadkach oko pacjenta znieczula się.

Czytaj: Jak rozpoznać i leczyć jaskrę
Więcej z kategorii Okulistyka
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Rozmiar okularów - jak go dobrać?