Soczewki toryczne - soczewki kontaktowe astygmatyzm

Soczewki toryczne są zaawansowanymi optycznie szkłami, korygującymi zniekształcenia obrazu powstające w wyniku wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Zobacz, jak działają soczewki na astygmatyzm, jak zbudowane są soczewki toryczne, co się bardziej opłaca z ekonomicznego punktu widzenia: soczewki toryczne jednodniowe czy miesięczne. 


Soczewki - astygmatyzm

/> Soczewki toryczne służą do korekcji jednej z najczęściej spotykanych wad wzroku, jaką jest astygmatyzm, zwany też niezbornością oka. Istotą astygmatyzmu jest zaburzenie symetrii obrotowej oka. W sytuacji gdy oko ma niesymetryczny kształt (większą szerokość niż wysokość), rogówka (czasem też siatkówka) przestaje być wycinkiem kuli, wskutek czego inne jest załamywanie światła padającego pionowo i poziomo. W efekcie dwie prostopadłe do siebie wiązki światła są ogniskowane w dwóch różnych punktach. Wszystko to sprawia, że widziany obraz jest nieostry i rozmazany. Dodatkowym „urokiem” astygmatyzmu jest to, że zazwyczaj towarzyszą mu inne wady wzroku – krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Sytuacja ta wymaga dobrania skomplikowanych optycznie szkieł, jakimi są soczewki toryczne.

Soczewki toryczne - budowa


Soczewki używane w korekcji wad wzroku takich jak dalekowzroczność i krótkowzroczność mają budowę sferyczną (tzn. są wycinkiem kuli), lub asferyczną (wycinek elipsoidy). Natomiast soczewki toryczne są wycinkiem torusu. Z matematycznego punktu widzenia torus to „dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa zanurzalna w przestrzeni trójwymiarowej”, która powstała przez obrót okręgu dookoła prostej leżącej na płaszczyźnie tego okręgu. Przekładając to na bardziej zrozumiały język – torus jest kształtem przypominającym obwarzanek, napompowaną dętkę, czy pączek z dziurką. Natomiast soczewki toryczne mają kształt torusu przeciętego wzdłuż. 

Przeczytaj: Laserowa korekcja wzroku 

Reklama

Soczewki toryczne – jak załamują światło?


Zaawansowany kształt sprawia, że soczewki toryczne mają zróżnicowane moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym. Dzięki temu, soczewki toryczne trafnie korygują zniekształcenia powstające wskutek wady, jaką jest astygmatyzm. 

Oczywiście dobór właściwych soczewek torycznych musimy oddać w ręce specjalisty. W tym przypadku jest to optometrysta, czyli specjalista z zakresu optyki i biofizyki, który dysponuje sprzętem zdolnym do wykonania pomiaru wady oraz wiedzą niezbędną do tego, by dobrać adekwatne szkła.

Czytaj: Optometrysta a okulista

Soczewki toryczne jednodniowe


Soczewki toryczne, tak jak inne rodzaje szkieł kontaktowych, występują w różnych odmianach. Dzielimy je ze względu na długość „terminu przydatności”, sztywność, czy materiał, z którego zostały wykonane. 

Soczewki toryczne jednodniowe to szkła jednorazowego użytku, przeznaczone są dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy szczególnymi wymogami higienicznymi dotyczącymi przemywania i przechowywania szkieł w sterylnych warunkach. Użytkowanie soczewek torycznych jednodniowych jest niezwykle wygodne. Rano wyjmujemy świeżą parę szkieł, a po całym dniu noszenia wyrzucamy je do kosza, następnego ranka sięgając po kolejne.

Soczewki toryczne miesięczne czy roczne są dla odmiany szkłami wielorazowego użytku – można je nosić przez bardzo długi czas, pamiętając jednak o tym, że powinny być przemywane i przechowywane w pojemnikach ze specjalnym płynem do soczewek.

Czytaj też: Wizyta u okulisty 

Soczewki toryczne kolorowe


Szkła kontaktowe od lat spełniają rolę nie tylko korygującą wady wzroku, ale też estetyczną – i nie chodzi wyłącznie o to, że większość osób wygląda lepiej w soczewkach, niż w okularach. Soczewki korekcyjne umożliwiają także na zmianę barwy tęczówki oka, co jest ciekawym zabiegiem estetycznym, pozwalającym całkowicie zmienić wygląd. Od pewnego czasu w sprzedaży są też soczewki toryczne kolorowe, tak więc i astygmatycy mają szansę odmienić swój wizerunek za pomocą tego prostego triku. Aczkolwiek należy pamiętać, że za tę dodatkową funkcję trzeba dodatkowo zapłacić – nawet kilkadziesiąt złotych.

Zobacz też: Komputerowe badanie wzroku 

Soczewki toryczne – cena


Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne są oczywiście zwykłe soczewki toryczne wielokrotnego użytku. Dla przykładu, soczewki toryczne miesięczne jednego z wiodących producentów kosztują około 50 złotych za opakowanie zawierające 6 sztuk, a więc wystarczające na 3 miesiące. Ta sama firma oferuje soczewki toryczne jednodniowe – również w cenie około 50 złotych, tyle że za opakowanie zawierające 30 szkieł jednorazowych, a więc starczające na zaledwie 1 miesiąc. Tak jak powiedzieliśmy wyżej – jest to cena za komfort użytkowania, bez zaprzątania sobie głowy przemywaniem, dezynfekowaniem i przechowywaniem. 

Przeczytaj: Jak poprawić wzrok?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!