Soczewki - astygmatyzm
Soczewki toryczne służą do korekcji jednej z najczęściej spotykanych wad wzroku, jaką jest astygmatyzm, zwany też niezbornością oka. Istotą astygmatyzmu jest zaburzenie symetrii obrotowej oka. W sytuacji gdy oko ma niesymetryczny kształt (większą szerokość niż wysokość), rogówka (czasem też siatkówka) przestaje być wycinkiem kuli, wskutek czego inne jest załamywanie światła padającego pionowo i poziomo. W efekcie dwie prostopadłe do siebie wiązki światła są ogniskowane w dwóch różnych punktach. Wszystko to sprawia, że widziany obraz jest nieostry i rozmazany. Dodatkowym „urokiem” astygmatyzmu jest to, że zazwyczaj towarzyszą mu inne wady wzroku – krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Sytuacja ta wymaga dobrania skomplikowanych optycznie szkieł, jakimi są soczewki toryczne.
Soczewki toryczne - budowa
Soczewki używane w korekcji wad wzroku takich jak dalekowzroczność i krótkowzroczność mają budowę sferyczną (tzn. są wycinkiem kuli), lub asferyczną (wycinek elipsoidy). Natomiast soczewki toryczne są wycinkiem torusu. Z matematycznego punktu widzenia torus to „dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa zanurzalna w przestrzeni trójwymiarowej”, która powstała przez obrót okręgu dookoła prostej leżącej na płaszczyźnie tego okręgu. Przekładając to na bardziej zrozumiały język – torus jest kształtem przypominającym obwarzanek, napompowaną dętkę, czy pączek z dziurką. Natomiast soczewki toryczne mają kształt torusu przeciętego wzdłuż.
Przeczytaj: Laserowa korekcja wzroku
Soczewki toryczne – jak załamują światło?
Zaawansowany kształt sprawia, że soczewki toryczne mają zróżnicowane moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym. Dzięki temu, soczewki toryczne trafnie korygują zniekształcenia powstające wskutek wady, jaką jest astygmatyzm.
Oczywiście dobór właściwych soczewek torycznych musimy oddać w ręce specjalisty. W tym przypadku jest to optometrysta, czyli specjalista z zakresu optyki i biofizyki, który dysponuje sprzętem zdolnym do wykonania pomiaru wady oraz wiedzą niezbędną do tego, by dobrać adekwatne szkła.
Czytaj: Optometrysta a okulista
Soczewki toryczne jednodniowe
Soczewki toryczne, tak jak inne rodzaje szkieł kontaktowych, występują w różnych odmianach. Dzielimy je ze względu na długość „terminu przydatności”, sztywność, czy materiał, z którego zostały wykonane.
Soczewki toryczne jednodniowe to szkła jednorazowego użytku, przeznaczone są dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy szczególnymi wymogami higienicznymi dotyczącymi przemywania i przechowywania szkieł w sterylnych warunkach. Użytkowanie soczewek torycznych jednodniowych jest niezwykle wygodne. Rano wyjmujemy świeżą parę szkieł, a po całym dniu noszenia wyrzucamy je do kosza, następnego ranka sięgając po kolejne.
Soczewki toryczne miesięczne czy roczne są dla odmiany szkłami wielorazowego użytku – można je nosić przez bardzo długi czas, pamiętając jednak o tym, że powinny być przemywane i przechowywane w pojemnikach ze specjalnym płynem do soczewek.
Czytaj też: Wizyta u okulisty
Soczewki toryczne kolorowe
Szkła kontaktowe od lat spełniają rolę nie tylko korygującą wady wzroku, ale też estetyczną – i nie chodzi wyłącznie o to, że większość osób wygląda lepiej w soczewkach, niż w okularach. Soczewki korekcyjne umożliwiają także na zmianę barwy tęczówki oka, co jest ciekawym zabiegiem estetycznym, pozwalającym całkowicie zmienić wygląd. Od pewnego czasu w sprzedaży są też soczewki toryczne kolorowe, tak więc i astygmatycy mają szansę odmienić swój wizerunek za pomocą tego prostego triku. Aczkolwiek należy pamiętać, że za tę dodatkową funkcję trzeba dodatkowo zapłacić – nawet kilkadziesiąt złotych.
Zobacz też: Komputerowe badanie wzroku
Soczewki toryczne – cena
Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne są oczywiście zwykłe soczewki toryczne wielokrotnego użytku. Dla przykładu, soczewki toryczne miesięczne jednego z wiodących producentów kosztują około 50 złotych za opakowanie zawierające 6 sztuk, a więc wystarczające na 3 miesiące. Ta sama firma oferuje soczewki toryczne jednodniowe – również w cenie około 50 złotych, tyle że za opakowanie zawierające 30 szkieł jednorazowych, a więc starczające na zaledwie 1 miesiąc. Tak jak powiedzieliśmy wyżej – jest to cena za komfort użytkowania, bez zaprzątania sobie głowy przemywaniem, dezynfekowaniem i przechowywaniem.
Przeczytaj: Jak poprawić wzrok?