PORTAL DLA SENIORÓW
 

Rozmiar okularów - jak dobrać rozmiar okularów?

Rozmiar okularów ma znacznie. Nie chodzi wyłącznie o modny czy też ładny wygląd, choć niewątpliwie rozmiar okularów ma wpływ również na te aspekty. Ważniejsze jednak jest, jak dopasować okulary tak, by dobrze trzymały się na nosie i spełniały należycie swoje funkcje optyczne. Zobaczmy więc, jak dobrać rozmiar okularów i jakie parametry zawiera typowa tabela rozmiarów okularów.
 

Rozmiar okularów

O ile okulary przeciwsłoneczne sprzedawane są często w rozmiarach uniwersalnych lub też wykorzystujących mglistą nomenklaturę typu „S, M, L, XL”, o tyle rozmiar okularów korekcyjnych zazwyczaj jest bardzo precyzyjnie określany w przynajmniej trzech wymiarach. Rozmiar okularów służących poprawie widzenia definiują: 

  • szerokość soczewki,
  • szerokość mostka,
  • długość zausznika.

Parametry składające się na rozmiar okularów wyrażone są w milimetrach i bardzo często zapisane na oprawkach, a konkretnie mówiąc – na wewnętrznej stronie zauszników. Jeśli zatem dostrzeżemy ciąg liczb (przykładowo) 55/20/150 oznacza to, że szerokość soczewki wynosi 55 milimetrów, szerokość mostka 20 milimetrów, a długość zausznika – 150 milimetrów. 
Dodatkowo, dobierając rozmiar okularów możemy zmierzyć szerokość całych oprawek (zazwyczaj od 125 do 150 mm) oraz ich wysokość. Parametry te nie są opisywane przez producentów, ale ich własnoręczny pomiar może pomóc w porównaniu nowych oprawek z tymi, które nosiliśmy dotychczas. 

Dlaczego rozmiar okularów ma znaczenie?

Rozmiar okularów ma znaczenie, zarówno jeśli chodzi o codzienną wygodę użytkowania, jak i właściwości optyczne. W tym przypadku wyjaśnienie jest wyjątkowo trywialne. Jeśli rozmiar okularów będzie zbyt duży, oprawki będą nam spadać z nosa – dotyczy to zarówno szerokości okularów, jak i długości zauszników. Z punktu widzenia czysto użytkowego nieustanne podtrzymywanie okularów może być naprawdę uciążliwe. Jeśli natomiast chodzi o właściwości optyczne - pamiętajmy że okulary, których soczewka znajdzie się zbyt daleko od oka, nie będą prawidłowo korygować wady wzroku. Z kolei w sytuacji, gdy z rozmiarem okularów przesadzimy w drugą stronę, czyli będą one za małe, w oczywisty sposób będzie nam ciasno i niewygodnie. O ile w ogóle szkła uda się założyć na nos. 
Inna kwestia, to względy estetyczne. Wiadomo, że są pewne kanony i żelazne reguły dotyczące rozmiaru okularów dla różnych typów i różnych wielkości twarzy. Wiadomo, że okulary dla osób drobnych nie mogą być zbyt wielkie i odwrotnie. A nawet jeśli całkowicie zignorujemy kwestie kanonów urody, rozmiar okularów powinien być dobrany na tyle precyzyjnie, by kanty oprawek nie stykały się z policzkami na dole i linią brwi na górze. 

Jak dobrać rozmiar okularów?

Jak dobrać rozmiar okularów? Jeśli będzie to pierwszy raz w życiu, zdecydowanie odradzamy zakup przez Internet i sugerujemy kupno lub przynajmniej przymierzenie oprawek w stacjonarnym salonie optycznym. Dobierając rozmiar skorzystamy na miejscu z fachowych porad sprzedawców, będziemy też mieli okazję przymierzyć kilka rodzajów oprawek w kilku dostępnych rozmiarach. To pozwoli precyzyjnie dopasować rozmiar okularów do wielkości i kształtu twarzy. 

Dopiero drugie i każde kolejne zakupy oprawek można realizować w sklepach internetowych, pod warunkiem, że nasze pierwsze okulary były dobrane trafnie i chcemy je wymienić na nowe tej samej wielkości. Oczywiście, tak jak zmieniają się mody, tak zmieniają się też kształty soczewek i oprawek, zatem dobranie identycznych szkieł może być po kilku latach niemożliwe. Jednak znając „swoje” wymiary i korzystając z takich narzędzi, jak tabela rozmiarów okularów, w łatwy sposób wybierzemy coś dla siebie.

Jak zmierzyć rozmiar okularów?

Jak zmierzyć rozmiar okularów, gdy podstawowe parametry nie zostały opisane na oprawkach? Jeśli chodzi o rozmiar tarczy, czyli soczewki, mierzymy ją wszerz na wysokości mostka. Zazwyczaj w tym rejonie soczewki są najszersze. Pamiętajmy, że pomiaru dokonujemy po wewnętrznej stronie oprawki. Zazwyczaj będzie to około 4,5 – 5,5  centymetrów. 
Jeśli chodzi o rozmiar okularów w mostku – pomiaru dokonujemy tuż nad dolną krawędzią. Mierzymy od brzegu lewej soczewki do skraju prawej (lub na odwrót, to bez znaczenia). Powinno nam wyjść około 2 centymetrów. 
Długość zausznika mierzymy od tarczy aż po kraniec zakrzywionej części okalającej ucho – w przypadku osoby dorosłej można się spodziewać wyniku w granicach 14 – 15 cm.
Zmierzenie rozmiaru okularów jest dziecinnie proste. Wystarczy do tego najzwyklejsza linijka. Choć rozmiar okularów ma duże znaczenie, pamiętajmy że ewentualne uchybienia pomiaru rzędu dziesiątych części milimetra nie mają aż tak wielkiej wagi. 

Czytaj także:

Jak rozpoznać i leczyć zaćmę?

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy i wady wzroku

Okulista - poradnia okulistyczna. Jak wygląda wizyta u okulisty?

Jak rozpoznać i leczyć jaskrę?

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Ile czasu dziennie spędzasz przy komputerze?

  Mniej niż godzinę

  Od 2 do 4 godzin

  Od 4 do 8 godzin

  Powyżej 8 godzin