Rozmiar okularów - jak go dobrać?

Rozmiar okularów ma znacznie. Nie chodzi wyłącznie o modny czy też ładny wygląd, choć niewątpliwie ma on wpływ również na te aspekty. Ważniejsze jednak jest, jak dopasować okulary tak, by dobrze trzymały się na nosie i spełniały należycie swoje funkcje optyczne. Zobaczmy więc, jak dobrać rozmiar okularów i jakie parametry zawiera typowa tabela rozmiarów okularów. Poznaj niezbędne informacje.
Spis treści

Rozmiar okularów

O ile okulary przeciwsłoneczne sprzedawane są często w rozmiarach uniwersalnych lub też wykorzystujących mglistą nomenklaturę typu „S, M, L, XL”, o tyle rozmiar okularów korekcyjnych zazwyczaj jest bardzo precyzyjnie określany w przynajmniej trzech wymiarach, służących poprawie widzenia definiują: 

  • szerokość soczewki,
  • szerokość mostka,
  • długość zausznika.

Parametry składające się na rozmiar okularów wyrażone są w milimetrach i bardzo często zapisane na oprawkach, a konkretnie mówiąc – na wewnętrznej stronie zauszników. Jeśli zatem dostrzeżemy ciąg liczb (przykładowo) 55/20/150 oznacza to, że szerokość soczewki wynosi 55 milimetrów, szerokość mostka 20 milimetrów, a długość zausznika – 150 milimetrów.

Dobieranie okularów

Dodatkowo, dobierając rozmiary okularów możemy zmierzyć szerokość całych oprawek (zazwyczaj od 125 do 150 mm) oraz ich wysokość. Parametry te nie są opisywane przez producentów, ale ich własnoręczny pomiar może pomóc w porównaniu nowych oprawek z tymi, które nosiliśmy dotychczas. Ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę użytkowania jest też długość zauszników. Chociaż istnieją też okulary bez zauszników. Jednak są bardzo oryginalne. By dobrze dopasować okulary należy je po prostu przed zakupem przymierzyć. W tym celu warto udać się do optyka, bo oczy są bardzo ważne.

Dlaczego rozmiar okularów ma znaczenie?

Chodzi o codzienną wygodę użytkowania, jak i właściwości optyczne. W tym przypadku wyjaśnienie jest wyjątkowo trywialne. Jeśli rozmiar okularów będzie zbyt duży, oprawki będą nam spadać z nosa – dotyczy to zarówno szerokości okularów, jak i długości zauszników. Z punktu widzenia czysto użytkowego nieustanne podtrzymywanie okularów może być naprawdę uciążliwe. Jeśli natomiast chodzi o właściwości optyczne - pamiętajmy że okulary, których soczewka znajdzie się zbyt daleko od oka, nie będą prawidłowo korygować wady wzroku.

Z kolei w sytuacji, gdy z rozmiarem okularów przesadzimy w drugą stronę, czyli będą one za małe, w oczywisty sposób będzie nam ciasno i niewygodnie. O ile w ogóle szkła uda się założyć na nos. 

Inna kwestia, to względy estetyczne. Wiadomo, że są pewne kanony. Wiadomo, że okulary dla osób drobnych nie mogą być zbyt wielkie i odwrotnie. A nawet jeśli całkowicie zignorujemy kwestie kanonów urody, okulary powinny być dobrane na tyle precyzyjnie, by kanty oprawek nie stykały się z policzkami na dole i linią brwi na górze. 

Jak dobrać rozmiar okularów?

Jeśli będzie to pierwszy raz w życiu, zdecydowanie odradzamy zakup przez Internet i sugerujemy kupno lub przynajmniej przymierzenie oprawek w stacjonarnym salonie optycznym, na pewno warto. Dobierając rozmiar skorzystamy na miejscu z fachowych porad sprzedawców, będziemy też mieli okazję przymierzyć kilka rodzajów oprawek w kilku dostępnych rozmiarach. To pozwoli precyzyjnie dopasować je do wielkości i kształtu twarzy. Oprawki są różne, na pewno w salonie optycznym możesz przebierać w różnych stylach.

Dopiero drugie i każde kolejne zakupy oprawek można realizować w sklepach internetowych, pod warunkiem, że nasze pierwsze oprawki były dobrane trafnie i chcemy je wymienić na nowe tej samej wielkości.

Oczywiście, tak jak zmieniają się mody, tak zmieniają się też kształty soczewek i oprawek, zatem dobranie identycznych szkieł może być po kilku latach niemożliwe. Jednak znając „swoje” wymiary(preferowana długość zauszników, szerokość rozstawu mostka) i korzystając z takich narzędzi, jak tabela rozmiarów, w łatwy sposób wybierzemy pasujące do nas oprawki. To niezbędne informacje.

Jak zmierzyć rozmiar okularów?

Jak zmierzyć rozmiar okularów, gdy podstawowe parametry nie zostały opisane na oprawkach? Jeśli chodzi o rozmiar tarczy, czyli soczewki, mierzymy ją wszerz na wysokości mostka. Zazwyczaj w tym rejonie soczewki są najszersze. Pamiętajmy, że pomiaru dokonujemy po wewnętrznej stronie oprawki. Zazwyczaj będzie to około 4,5 – 5,5  centymetrów. Możesz o pomiar poprosić optyka.

Jeśli chodzi o rozmiar okularów w mostku – pomiaru dokonujemy tuż nad dolną krawędzią. Mierzymy od brzegu lewej soczewki do skraju prawej (lub na odwrót, to bez znaczenia). Powinno nam wyjść około 2 centymetrów. 

Długość zausznika mierzymy od tarczy aż po kraniec zakrzywionej części okalającej ucho – w przypadku osoby dorosłej można się spodziewać wyniku w granicach 14 – 15 cm.

Zmierzenie rozmiaru okularów jest dziecinnie proste. Wystarczy do tego najzwyklejsza linijka. Choć ma to duże znaczenie, pamiętajmy że ewentualne uchybienia pomiaru rzędu dziesiątych części milimetra nie mają aż tak wielkiej wagi. Jeśli masz z tym problem, możesz w celu pomiarów udać się do salonu optycznego i poprosić specjalistę. On na pewno będzie miał i znał wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj, okulary zdobią Twoją twarz.

Czytaj także:

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy i wady wzroku

Okulista - poradnia okulistyczna. Jak wygląda wizyta u okulisty?

Jak rozpoznać i leczyć jaskrę?

Więcej z kategorii Okulistyka
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary progresywne - czym są? Dla kogo? Wady i zalety
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Wymiana szkieł w okularach - kiedy wymienić i ile to trwa?
Okulary do czytania - jak dobrać okulary do czytania?
Rozmiar okularów - jak go dobrać?