Zdrowie seniora

W dziale Zdrowie znajdziesz porady i informacje dotyczące objawów, badań, profilaktyki i sposobów leczenia chorób dotykających osób starszych.

Zdrowie i uroda w dojrzałym wieku

O zdrowie i urodę trzeba dbać przez całe życie. Jednak w dojrzałym wieku wymagają one szczególnej uwagi i nieco odmiennej pielęgnacji. Najważniejsze są odpowiednia dieta seniora połączona z aktywnością fizyczną, regularne badania lekarskie oraz systematyczna profilaktyka. Warto pamiętać o tym, że chociaż wraz z upływem czasu może nam doskwierać coraz więcej dolegliwości związanych z wiekiem, to nie jesteśmy z góry skazani na ból i cierpienie. Dzięki odpowiedniej dawce wiedzy, obserwacji własnego organizmu, wspomnianym wcześniej badaniom i profilaktyce, możemy przez wiele lat cieszyć się zdrowiem, urodą, a co za tym idzie, żyć pełnią życia.

Zdrowie seniora

Wraz z upływem czasu organizm człowieka zmienia się, a jego poszczególne układy i narządy zaczynają funkcjonować inaczej i zdecydowanie mniej wydajnie. To całkowicie naturalny proces, którego nie możemy odwrócić, ale możemy na niego wpływać. Organizm człowieka jest jak idealnie skonstruowana maszyna, ale każdy mechanizm kiedyś w końcu się zużywa. Jednak jak o niego odpowiednio zadbamy, to może działać sprawnie przez długie lata. Tak też jest zdrowiem, niezależnie od wieku.

Choroby pojawiające się z wiekiem

Z jednej strony u seniorów mogą występować choroby, na których pojawienie się nikt nie ma większego wpływu, np. choroby o podłożu genetycznym. Z drugiej zaś, za ujawnianie się objawów wielu dolegliwości i schorzeń u osób starszych odpowiadają niezdrowy tryb życia oraz nieodpowiednia dieta.

Do jednych z najbardziej charakterystycznych symptomów upływającego czasu są pogarszające się wzrok i słuch. I chociaż to nic nadzwyczajnego, że z wiekiem wzrok staje się coraz słabszy, to warto systematycznie odwiedzać okulistę, bowiem dodatkowe objawy mogą wskazywać na różne choroby oczu, przykładowo na zaćmę bądź jaskrę. Podobnie jest w przypadku słuchu, który starzeje się razem z człowiekiem. Niedosłyszenie jest niestety nieuniknione, ale i w tym przypadku warto w porę reagować, udać się do specjalisty i skorzystać z pomocy. Współczesna medycyna w połączeniu z nowoczesną technologią świetnie radzą sobie z leczeniem niedosłuchu, a dostępne obecnie na rynku aparaty słuchowe są coraz lepszej jakości i potrafią znacząco poprawić komfort życia.

Inną kwestią jest dbanie o serce, które jest wskazane na każdym etapie życia, ale u osób dojrzałych i starszych, wręcz nieocenione. Choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca to tylko niektóre choroby serca, na które narażeni są seniorzy, a nadciśnienie tętnicze, czy miażdżyca to jedne z bardziej popularnych schorzeń, które prowadzą do problemów z sercem. Zanim jednak pojawią się niepokojące objawy ze strony układu krwionośnego, warto zasięgnąć porady specjalisty, wybrać się na profilaktycznie badania, sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi, czy chociażby skontrolować cholesterol oraz poziom cukru.

Nie mniej uwagi seniorzy powinni poświęcić pielęgnacji zębów i całej jamy ustnej. Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej wpływa nie tylko na kondycję zębów i dziąseł, ale również na zdrowie całego organizmu oraz dobre samopoczucie.

Wiele osób po 60. roku życia może się uskarżać również na przeróżne dolegliwości bólowe. Bólu nie należy bagatelizować sięgając jedynie po tabletki na jego złagodzenie. Warto odnaleźć jego przyczynę. Chociażby dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego można leczyć aktywnością ruchową i specjalnym zestawem ćwiczeń dla seniora. Leki przeciwbólowe, czy przeciwzapalne, mogą być wówczas wsparciem, a nie podstawą leczenia bólu.

Do bardzo poważnych chorób występujących u części osób starszych można zaliczyć demencję, czy chorobę Alzheimera. Demencja, zwana również otępieniem, to zespół objawów spowodowany chorobą mózgu, zazwyczaj o przewlekłym charakterze lub o postępującym przebiegu. Choroba Alzheimera to z kolei schorzenie neurodegeneracyjne, które prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65 roku życia.

Wśród schorzeń, na które narażeni są seniorzy, można jeszcze wymienić m.in. cukrzycę, alergie, czy choroby nowotworowe. Nie należy również ignorować objawów depresji, a złego samopoczucia psychicznego nie zganiać na wiek, czy pogodę.

Lista chorób może być tak samo długa w każdym wieku. Seniorzy nie są na nie skazani, ale bardziej dojrzały organizm, wymaga większej uwagi i kontroli. Zachęcamy więc przede wszystkim do regularnych badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia.

Jakie badania warto wykonać? O jakie skierowania na badania warto zapytać lekarza? Jak interpretować wyniki badań? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań znajdziesz w serwisie CafeSenior.pl. Wraz z ekspertami wyjaśniamy również przyczyny, objawy i przebieg chorób oraz omawiamy sposoby ich leczenia.

Rehabilitacja i opieka dla seniora

Wsparcia w bardziej dojrzałym organizmie wymagają również kości i stawy, dlatego na portalu CafeSenior.pl nie zabraknie wskazówek dotyczących odpowiednich ćwiczeń dla seniora. Czy dla zdrowia seniora lepsza będzie gimnastyka, bieganie, fitness, joga, taniec a może zajęcia na siłowni? Warto sprawdzić jak istotna jest umiejętna rehabilitacja, a jakie dolegliwości warto leczyć w sanatorium.

Na portalu nie zabraknie też tematów trudnych. Gdy w jesieni życia pojawia się niepełnosprawność, wtedy najważniejsza jest nie tylko profesjonalna opieka nad osobami starszymi, ale także ta udzielana ze strony rodziny.

Leki dla seniora

W serwisie CafeSenior.pl znajdziesz również informacje o lekach stosowanych przez osoby starsze, w tym o refundowanych i darmowych lekach dla seniorów. Nie zabraknie również porad dotyczących witamin i suplementów dla seniora. Które witaminy i mikroelementy warto stosować po 50-tce, a które sprawdzą się po 60 roku życia i dlaczego? Na które zioła warto zwrócić szczególną uwagę? Jak łączyć medycynę konwencjonalną z naturalną?

Uroda seniora

Z CafeSenior.pl moda i uroda nie będą miały przed Tobą tajemnic. Dojrzała, sucha i coraz bardziej wrażliwa skóra po 50. roku życia wymaga intensywnej i odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się, jakie kosmetyki dla seniorów są najlepsze. Na co zwrócić uwagę kupując krem do twarzy, balsam do ciała, czy szampon do włosów? Sprawdź, jakich kompozycji naturalnych składników warto używać w domowych sposobach pielęgnacji dojrzałej cery.