Jak dobrać okulary do twarzy? Kształt okularów a twarzy

Spis treści
Jak dobrać okulary? Nawet w przypadku okularów korekcyjnych nie liczy się wyłącznie moc optyczna. Dobór okularów do twarzy nie ogranicza się też do pomiaru rozstawu źrenic czy szerokości głowy. Niezwykle istotny jest kształt – zarówno twarzy jak i samych okularów. Jeśli jedno do drugiego pasować nie będzie, szkła na nosie mogą nas wyłącznie szpecić. Zobaczmy więc, jak dobrać okulary do twarzy okrągłej, owalnej, kwadratowej i trójkątnej tak, by urody sobie dodać, a nie odjąć.


Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?


Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? To pytanie tylko pozornie jest płytkie i naiwne. Oczywiście są osoby, którym jest w kwestii wyglądu wszystko jedno, nie mniej dobór okularów do twarzy jest tym czynnikiem, który może sprawić, że dodatkowy element na naszym nosie będzie nas albo upiększać, albo szpecić. Na szczęście minęły już czasy, gdy okulary były jedynie brzydkie i jeszcze brzydsze. Dziś oprawki okularów, także tych korekcyjnych, są często tak gustowne, że wiele osób decyduje się nosić szkła „zerówki”, wyłącznie po to, by za pomocą okularów dodawać sobie uroku. Okulary zresztą w ostatnich latach stały się niezwykle modne – głównie te duże, retro, hipsterskie, ale nie tylko. Zobaczmy więc, jak dobrać okulary do kształtu twarzy, analizując kilka podstawowych typów urody.

Czytaj też: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy i wady wzroku

Jak dobrać okulary do okrągłej twarzy?


Jak dobrać okulary do twarzy, która ma okrągły kształt, a zatem jest obła, stosunkowo krótka i szeroka? Zastanówmy się, co jest siłą a co wadą tego typu urody. Owszem, rysy są łagodne i przyjazne, całość może jednak wymagać wyszczuplenia i wydłużenia optycznego. Aby nieco wyostrzyć obraz całości, postawmy na oprawki o kształcie zbliżonym do prostokąta, z lekko uniesioną górną zewnętrzną krawędzią. Lepiej sprawdzą się szkła niewielkie i wąskie, nie zasłaniające kości policzkowych. Okulary dla osób o okrągłej twarzy powinny mieć ciemne oprawki, aby stanowić wyraźny akcent dodający twarzy wyrazu. Oprawki nie powinny jednak być zbyt grube, by całość nie wyglądała zbyt masywnie.

Przeczytaj też: Okulary przeciwsłoneczne – na jakie i kiedy się zdecydować

Jak dobrać okulary do twarzy podłużnej?


Jeśli twarz jest harmonijnie owalna, jej posiadaczka lub posiadacz mogą na nos założyć, co tylko dusza zapragnie, wystarczy nie przesadzić z ekstrawagancją czy złym gustem. Idealne będą między innymi duże okulary w grubych oprawkach, o kształtach takich jak panto, motyl czy kocie oczy.

Czytaj też: Jak rozpoznać i leczyć zaćmę

Gorzej, jeśli owal wyraźnie rozjeżdża się w górę lub dół. Jak dobrać okulary do twarzy podłużnej? Naszym głównym zadaniem będzie optyczne zmniejszenie odległości dzielącej podbródek od linii włosów. Jeśli dodatkowo podłużna twarz jest wątła i wąska, należy ją poszerzyć. W zasadzie kontrowersji nie budzi w tym przypadku sugestia, by okulary rzucały się w oczy, przecinając twarz na pół i optycznie skracając. Dlatego, oprawki powinny być ciemne i kolorowe. To samo tyczy się zauszników, które będą nas poszerzać.
Co zaś do wielkości, generalnie zwykło się uważać, że do twarzy podłużnej pasują okulary większe. W ostatnim czasie jednak, być może w związku z wyraźnym renesansem mody na oprawki wąskie, lansuje się ten właśnie kierunek – jak przykład obrazujący trafność wyboru wąskich oprawek do pociągłej twarzy, wskazuje się aktorkę Meryl Streep.

Czytaj też: Jak odświeżyć garderobę na wiosnę

Jak dobrać okulary do twarzy kwadratowej?


Jak dobrać okulary, gdy natura poskąpiła nam lekkości i krągłości na twarzy? Także w tym przypadku zadziałać powinna zasada kontrastu oraz odciągnięcia uwagi obserwatora od tego, co jest największym mankamentem naszej urody. Twarz kwadratowa zazwyczaj wiąże się w nierozerwalny sposób z masywną, prostokątną szczęką, co u mężczyzn – przy zachowaniu odpowiednich proporcji – może wyglądać bardzo dobrze, ale u kobiet robi niezbyt korzystne wrażenie. Dobór okularów do twarzy kwadratowej będzie stosunkowo prosty, gdy jesteśmy szczupli. Warto wówczas postawić na oprawki kolorowe, rzucające się w oczy, których brzeg wyraźnie będą wystawać poza linię kości policzkowych. Szerszy akcent sprawi, że duża, kwadratowa szczęka wyda się znacznie subtelniejsza. Jeśli nasza twarz, oprócz ostrych rysów, jest też wyraźnie za duża, zbyt szerokie okulary mogą ją jeszcze bardziej powiększać, nie jest to jednak generalną zasadą – przed zakupem dobrze jest zmierzyć kilka rodzajów oprawek. Na pewno w każdym przypadku okulary do twarzy kwadratowej powinny być owalne lub przynajmniej mocno zaokrąglone.

Zobacz też: Fakty i mity: okulary korekcyjne

Jak dobrać okulary do twarzy trójkątnej?


Dobór okularów do twarzy trójkątnej nie jest prosty. Zgodnie ze współczesnymi kanonami urody, twarz trójkątna, czyli w kształcie serca, może uchodzić za piękną. W wielu jednak przypadkach zauważalnym mankamentem urody jest ogólna ostrość rysów. Oprawki okularów będą w tym przypadku miały za zadanie złagodzić wyraz twarzy. Dlatego powinny być okrągłe (owalne), lub półokrągłe (z wyraźniejszym owalem dolnej krawędzi). Generalnie zaleca się, by okulary do twarzy trójkątnej dobierać w taki sposób, by nie rzucały się w oczy, a więc w delikatnych, jasnych oprawkach. Trendy ostatnich lat sporo namieszały w tej materii, wynosząc na piedestał oprawki grube i ciemne, nie mniej taki wybór może być ryzykowny, jeśli szkła miałyby one stanowić kolejny mocny akcent na twarzy.

Czytaj też: Jedz tak, aby lepiej widzieć
Więcej z kategorii Moda
Magia dodatków. Jakie najlepiej pasują do dojrzałej kobiety?
Jak dobrać buty? Uniknij częstych błędów
Modne okulary - modne okulary damskie. Modne oprawki
Powiązane artykuły
Moda dla 60-latki - fryzury dla pań po 60, sukienki, stylizacje
Jak powinna wyglądać starsza pani?
Jak ubrać się na sylwestra?
Jesienno-zimowa moda dla seniorki. Nowości i inspiracje
Przewodnik po letnim obuwiu
Od plaży do miasta: Przewodnik po letnim obuwiu