Laserowa korekcja wzroku - operacja laserowa oczu

Laserowa korekcja wzroku to szansa, by na zawsze pożegnać się z wadą wzroku. Operacja laserowa oczu eliminuje takie wady, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Korekcja laserowa wzroku jest szybka, skuteczna i trwała. Czy ma jakieś wady laserowa korekcja wzroku? Cena – bardzo wysoka. Laserową korekcję wzroku NFZ traktuje jako zabieg medycyny estetycznej, dlatego skazani jesteśmy na jego wykonanie wyłącznie w prywatnej klinice.
Spis treści

Laserowa korekcja wzroku – dla kogo?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg pozwalający w sposób szybki i trwały pozbyć się trzech podstawowych wad: krótkowzroczności (w zakresie do minus 10 dioptrii), dalekowzroczności (do plus 5 dioptrii) oraz astygmatyzmu (do 5 dioptrii). Operacja laserowa oczu umożliwia korekcję wzroku do poziomu +/- 0,5 dioptrii, a więc bliskiego ideału. Dla osób, które zmagają się z wadami o bardzo dużym natężeniu, laserowe usuwanie wady wzroku jest propozycją, która diametralnie może poprawić jakość widzenia. Niestety, w życiu nie ma rozwiązań idealnych. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bardzo drogim, zabiegiem który wiąże się z ryzykiem pewnych powikłań i takim, z którego nie wszyscy mogą skorzystać ze względu na przeciwwskazania. 

Laserowa korekcja wzroku – cena

W przypadku laserowej korekcji wzroku cena zabiegu niewątpliwie jest jedną z głównych barier, jeśli chodzi o dostęp do tej metody leczenia. Stawki są zróżnicowane ze względu na miejscowość, klinikę oraz wybraną metodę, nie mniej trzeba przyjąć, że za korekcję laserową wzroku zapłacimy od 2 do 4 tysiąca złotych za jedno oko i od około 4 do 8 tysięcy za dwoje oczu. Do tego należy doliczyć koszty badania kwalifikującego do operacji laserowej (najczęściej wykonujemy je w klinice, w której chcemy poddać się zabiegowi) – to około 150 – 300 złotych. Zazwyczaj trzeba też zapłacić za badania kontrolne po operacji – od 50 do 150 złotych (badania są 2 lub 3, z czego pierwsze często jest bezpłatne.)

Laserowa korekcja wzroku – NFZ

Zabieg laserowej korekcji wzroku NFZ kwalifikuje jako zabieg medycyny estetycznej. Niestety, pozycja taka nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zatem dofinansowanie laserowej korekcji wzroku nie jest możliwe. Decydując się na zabieg, wszystkie koszty musimy pokryć we własnym zakresie. W niewątpliwy sposób odcina to osobom najgorzej sytuowanym drogę do skorzystania z tej metody leczenia. Zdarza się, że kliniki wykonujące laserową korekcję wzroku wychodzą pacjentom naprzeciw i oferują możliwość zaciągnięcia kredytu na operację. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pomyśleć o swoim bezpieczeństwie finansowym – czy jeśli nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić wymaganej kwoty, będzie nas stać na spłatę rat kredytu?

Laserowa korekcja wzroku - przeciwwskazania

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego decyzję o konieczności i możliwości jego przeprowadzenia powinien podjąć okulista specjalizujący się dodatkowo w zakresie chirurgii refrakcyjnej. W przypadku laserowej korekcji wzroku przeciwwskazania są następujące.

 • Zbyt duża wada wzroku (zakres dopuszczalnej wady określa lekarz, można jednak przyjąć, że jest to minus 10 dioptrii w krótkowzroczności, plus 5 dioptrii w dalekowzroczności i 5 dioptrii w astygmatyzmie). 
 • Wiek – laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, którego nie przeprowadza się u osób poniżej 21 roku życia.
 • Rozwój wady – laserowej korekcji wzroku nie powinno się wykonywać, jeśli wada wzroku w istotny sposób zmieniła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
 • Schorzenia, takie jak: jaskra, zaćma, stany zapalne oczu.
 • Ciąża, laktacja, zaburzenia hormonalne.
 • Zaburzenia układu krążenia.

Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie

Zabieg laserowej korekcji wzroku wymaga starannego przygotowania Pamiętajmy, że:

 • 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem kobiety muszą zawiesić przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych;
 • 4 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z noszenia twardych soczewek kontaktowych;
 • 2 tygodnie przez zabiegiem nie nosimy soczewek miękkich;
 • 2 doby przed operacją nie pijemy alkoholu i nie spożywamy tłustych potraw, w tym czasie nie ma malujemy też oczu, ani nie używamy żadnych kosmetyków do ich pielęgnacji. 

Laserowa korekcja wzroku – metody

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który można wykonać kilkoma metodami. Każda z nich polega na laserowej zmianie kształtu rogówki.

Metody powierzchniowe (między innymi EBK)  bazują na założeniu, że usunięty nabłonek rogówki sam odbuduje się po operacji. Uchodzą przez to za mniej skuteczne i wymagające dłuższej rekonwalescencji, lecz skutkujące przy tym mniejszą liczbą powikłań i mniejszym ryzykiem uszkodzeń rogówki po zabiegu. 

Istotą metod głębokich (głównie LASIK) jest wytworzenie płatka rogówki, czego efektem jest duża skuteczności i szybkość gojenia oka, przy jednoczesnym ryzyku uszkodzenia wytworzonego płatka. 

Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda zabieg?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności wprowadzania pacjenta w narkozę, a zatem – bez asysty anestezjologa. Co ważne, również samo podanie znieczulenia jest bezbolesne, odpowiednia substancja do oczu dostarczana jest bowiem za pomocą specjalnych kropli. Operacja laserowa oczu trwa zaledwie kilkanaście minut, z czego tylko przez kilka – kilkanaście sekund pacjent poddawany jest działaniu lasera. Przed niepożądanymi wydarzenia chronią zarówno proste, mechaniczne stabilizatory zapobiegające mruganiu, jak i zaawansowane opcje urządzeń laserowych, pozwalające śledzić ruchy gałki ocznej i minimalizować ryzyko uszkodzeń wskutek zmiany ich pozycji.

Laserowa korekcja wzroku – powikłania

Nieostre widzenie po laserowej operacji oczu nie powinno nas martwić, przynajmniej przez pewien czas. Jest o jedno z najczęstszych powikłań, które występują po laserowej korekcji wzroku, lecz które powinny ustąpić samoistnie po kilku dniach, a najpóźniej w ciągu 4-6 tygodni. 

Oprócz tego pacjent, który przeszedł laserową korekcję wzroku musi się też liczyć z pieczeniem i łzawieniem oraz słabym widzeniem po zmroku. Również te dolegliwości powinny ustąpić po krótkim czasie. 

Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja

Pamiętać należy, że jest jeszcze jeden kluczowy czynnik, jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku – rekonwalescencja. O czym musimy pamiętać po operacji?

 • Przez 6 miesięcy kobieta nie może przyjmować tabletek antykoncepcyjnych.
 • Przez 1 miesiąc nie wolno prowadzić samochodu, ani narażać wzroku na inne sytuacje wymagające silnego skupiania wzroku.
 • Przez 1 miesiąc nie wolno korzystać z basenu i solarium. Unikać należy też miejsc takich jak plaża, zakurzona ulica czy pylący ogród – wszystko to, aby chronić oczy przed wniknięciem drobin, które mogłyby mechanicznie uszkodzić regenerującą się rogówkę.
 • Przez 1 miesiąc chronimy oczy przed szamponem i mydłem.
 • Przez 1 miesiąc do oczu należy stosować krople nawilżające, nie zaciskać powiek, nie mrużyć nazbyt oczu. Zaleca się też noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Czytaj też: 

Więcej z kategorii Choroby
Lek a suplement - czym się różnią?
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Ból głowy z tyłu
Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje i niebezpieczne objawy. Co może oznaczać ból z tyłu czaszki?
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?