Jak przyspieszyć metabolizm po zimie?

Z biegiem lat nasz metabolizm spowalnia. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jest to naturalny bieg rzeczy. Prędkość metabolizmu zależy od naszych genów, od masy i kompozycji ciała. A także od płci, metabolizm u kobiet spowalnia się bardziej. Jednakże nie oznacza to, że nie możemy go przyspieszyć!

Twój metabolizm spowolnił po zimie? Na szczęście jest wiele sposobów na przyspieszenie metabolizmu:

 • Ruch! Wysiłek fizyczny przyspiesza bicie naszego serca, a to wpływa na wytwarzaną przez nas energię.

 • Zdrowy sen. Wpływa on na wiele aspektów naszego życia, także na metabolizm. Jeśli się nie wysypiamy, w ciągu dnia on spowalnia.

 • Częste posiłki – są kluczowe w tym temacie. Gdy jemy zbyt rzadko, organizm odbiera to jako zagrożenie i zaczyna zbierać zapasy. Wówczas właśnie tyjemy. Dlatego najlepiej jest jeść małe posiłki, ale często. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

 • Zimna woda. Tak, właśnie zimna woda przyspiesza metabolizm, zwłaszcza gdy wypijemy ją rano na czczo. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi wytworzyć wiele energii, aby ogrzać tę wodę do temperatury ciała. W ciągu dnia też pamiętajcie o wodzie! Odwodniony organizm może wysyłać takie same sygnały, jak wtedy, gdy jest głodny. Wtedy zamiast ugasić pragnienie sięgamy po jedzenie.

 • Zielone warzywa. Mają szczególną właściwość – dostarczają one nam mniej energii, niż organizm potrzebuje na ich strawienie.

 • Zielona herbata. Hamuje ona wchłanianie tłuszczu i zapobiega niezdrowym skokom glukozy we krwi. Ponadto, według badań, zielona herbata przyspiesza nasz metabolizm o 4% w ciągu dnia.

 • Kawa. Kofeina w niej zawarta wpływa na centralny układ nerwowy, co z kolei prowadzi do przyspieszenia bicia serca. Oddychamy wtedy także głębiej. U kawoszy metabolizm jest szybszy o 16%, niż u osób unikających kawy.

 • Naturalne produkty. Na metabolizm ma wpływ nie tylko to, kiedy i jak jemy, ale także co jemy. Starajmy się unikać przetworzonych produktów i zastępować je naturalnymi składnikami.

 • Ostre przyprawy. Niewątpliwie rozpalają nas od środka, ale także przyspieszają metabolizm nawet o 23%. Nie należy jednak z nimi przesadzać, gdyż może to się skończyć problemami żołądkowymi.

 • Białko. Jest ono trudne dla organizmu do strawienia, a więc proces ten wymaga więcej energii. Staraj się włączać chude białko do większości swoich posiłków.

 • Alkohol? Jedna lampka wina nam nie zaszkodzi, ale pół butelki już tak. Alkohol wpływa niekorzystnie na nasz organizm, także na metabolizm.

 • Nie stresuj się! Jest to szkodliwe dla nas w każdym aspekcie, nie tylko metabolizm na tym cierpi.


Nie musimy być skazani na wolny metabolizm. Nie pozwólmy także, aby był on naszą wymówką! Trzeba pamiętać, że spowolniony metabolizm jest przyczyną przybierania na wadze oraz powstawania cellulitu. Kolejnym sygnałem są wypadające włosy oraz sucha skóra. Warto jest skorzystać z choć kilku naszych wskazówek, aby poczuć się lepiej.
Więcej z kategorii Dieta
Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto ją stosować?
Stół zastawiony potrawami kuchni śródziemnomorskiej
Co szkodzi wątrobie?
Witaminy w diecie osób starszych
Powiązane artykuły
Propolis - samo zdrowie!
5 ziół, które postawią cię wiosną na nogi
Jadłospis seniora z cukrzycą
4 wrogów cholesterolu, których naprawdę polubisz
Dlaczego burczy nam w brzuchu i ile jedzenia może pomieścić żołądek?