Biszkopt - czy nada się dla cukrzyka?

Kto nie lubi zjeść deseru tuż po obiedzie? Niestety, w większości słodkie wypieki zawierają duże ilości cukru, których nie mogą spożywać osoby będące chore na cukrzycę. Nie oznacza to jednak, że diabetycy muszą zrezygnować całkowicie z pysznych wypieków – mogą zastąpić je wersjami dietetycznymi, np. biszkoptem bez cukru. Czego trzeba się o nim dowiedzieć przed posiłkiem?
Biszkopt dla cukrzyka
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Biszkopt - czy nadaje się w oryginalnej formie do spożycia przez diabetyka?

Osoby z cukrzycą muszą być świadome swoich wyborów żywieniowych i często są ograniczone w tym, co mogą spożywać. Ważne jest, aby diabetycy unikali spożywania dużych ilości cukrów dodanych, takich jak np. te znajdujące się w:

  • słodyczach;
  • napojach gazowanych;
  • przetworzonych węglowodanów.

Istotne jest także ograniczenie dziennego spożycia węglowodanów rafinowanych, m.in.:

  • białego chleba;
  • makaronu;
  • przetworzonych płatków śniadaniowych.

Jedzenie zbyt dużej ilości tego typu żywności powoduje szybki skok poziomu cukru we krwi. Zatem zła wiadomość – biszkopt wilgotny w swojej oryginalnej formie nie nadaje się jako słodki deser dla osoby, która jest chora. 

Co konkretnie powoduje, że biszkopt nie nadaje się dla diabetyków?

Biszkopt nie jest odpowiedni dla diabetyków ze względu na wysoką zawartość cukru i węglowodanów. Zazwyczaj jest on robiony z białej mąki, która ma wysoki indeks glikemiczny, a ten powoduje cukrzycowe skoki glukozy. Ponadto, tłuszcze używane do produkcji tego ciasta, takie jak masło i śmietana, powodują wzrost poziomu cholesterolu.

Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu prowadzi do przyrostu wagi u osób z cukrzycą. Z tych powodów najlepiej, aby diabetycy unikali jedzenia biszkoptu i innych deserów, które cechują się podobnym składem.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, które sprawiają, że biszkopt staje się zdrowszym deserem.

Zmiany w przepisie na biszkopt - czym zastąpić cukier?

Jak sprawić, aby biszkopt nadawał się do zjedzenia przez osoby chorujące na cukrzycę? Zacząć warto od znalezienia ulubionego przepisu i przekształcenia go w odpowiedni sposób:

  • cukier należy zastąpić słodzikiem, najlepiej stewią – 100 ml tego produktu zastępuje około 3,2 kg cukru białego;
  • ograniczyć użycie mąki pszennej do niezbędnego minimum – należy pilnować, czy nie przekracza się bezpiecznej wartości dziennego spożycia węglowodanów;
  • ograniczyć ilość użytych jaj – w internecie dostępne są przepisy, które zakładają wykorzystanie małej ich ilości; dobrze jest też wykorzystać same białka, bez żółtek.

Dietetyczny biszkopt - jak go jeść?

Dietetyczny biszkopt będzie dobry sam w sobie, zwłaszcza w towarzystwie kawy zbożowej. Osoby chcące urozmaicić sobie posiłek mogą wypróbować sosów i syropów dietetycznych typu 0 kcal. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem wypróbować można także dodatku pieczonych owoców, takich jak jabłka, maliny lub truskawki (w małych ilościach, bo zawierają fruktozę).

Dzięki internetowi diabetycy są w stanie znaleźć zdrowe zamienniki swoich ulubionych posiłków, w tym pysznego deseru, jakim jest ciasto biszkoptowe.