Jak schudnąć po 50-tce? Dieta odchudzająca i gimnastyka

W wieku 50 lat nie tylko możesz marzyć o zdrowej, zgrabnej sylwetce. Możesz ją mieć! Jak? Dzięki odpowiedniej diecie i regularnej gimnastyce. W czym jeszcze tkwi sekret pięknego, szczupłego wyglądu?
50-letnia kobieta z koszem warzyw
źrodło:123RF
Spis treści

Jak schudnąć po 50-tce? 

Po 50. roku życia hormony, szczególnie u pań, funkcjonują coraz słabiej, niektóre zaprzestają nawet pracy. Dodatkowo spowalnia proces metaboliczny organizmu. Człowiek staje się słabszy, ponieważ wraz z wiekiem postępuje proces utraty tkanek. Jednak tkanka tłuszczowa przyrasta, nierzadko odwrotnie proporcjonalnie do tkanki mięśniowej. A im mniej mięśni, a więcej tłuszczyku, tym gorsze spalanie nadmiaru kilogramów. 

Pomimo trudności, jaka się z tym wiąże, odchudzanie po 50-tce jest możliwe. Trzeba to jednak robić z głową, czasem pod opieką lekarza i/lub dietetyka. Z uwagi na występowanie w tym wieku różnych schorzeń i dolegliwości, takich jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza, kłopoty związane z tarczycą, problemy z krążeniem, itp. do redukcji wagi należy podejść z rozwagą, a często przy współpracy z fachowcem z tej dziedziny. 

Jak schudnąć po 50-tce? Już sama eliminacja błędnych nawyków żywieniowych, uregulowanie posiłków pod względem ich ilości, częstotliwości, wielkości i jakości oraz ruch fizyczny powinny przynieść rezultaty w postaci utraty niechcianych kilogramów. Co więcej, powinno się wysypiać i jak najmniej stresować. Wypoczętemu organizmowi nie chce się tyle jeść. 

Dieta odchudzająca po 50-tce 

Zdrowa, bogata w mnogość składników odżywczych dieta to rozwiązanie zagadki pt.: „Jak schudnąć po pięćdziesiątce?”. W wieku 50 lat i więcej nie potrzeba dostarczać organizmowi tylu kalorii co 10, czy 15 lat wcześniej. W tym okresie wzrasta natomiast zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne wartościowe składniki odżywcze. 

Dieta odchudzająca po 50-tce powinna zatem zawierać przede wszystkim lekkostrawne potrawy obfitujące w witaminy: z grupy B, D, A, E, C, a także w wapń, błonnik, kwas foliowy, karoteny, czy antyoksydanty. Wrogiem osób po pięćdziesiątce jest zaś sód, który znajdziemy m.in. w konserwach mięsnych, boczku, kabanosach, łososiu wędzonym, paluszkach solonych, itp. 

Skuteczna i bezpieczna dieta odchudzająca dla 50-latki powinna się składać z: 

  • białka (znajdziemy je w białym mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, rybach, itp.), 
  • warzyw i owoców (m.in. papryka czerwona, zielona pietruszka, szpinak, marchew, brokuły, dnia, brukselka, jabłka, maliny, owoce leśne), 
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich jak np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka, olej rzepakowy, tłuste ryby morskie), 
  • nasion, orzechów. 

Warto też sięgać w tym czasie po zioła, takie jak tymianek, oregano, bazylia, najlepiej świeże i zastępować nimi sól i inne niezdrowe przyprawy. Co więcej, powinno się dużo pić wody oraz herbat: ziołowych i zielonej. 

Gimnastyka odchudzająca po 50-tce 

Jak schudnąć po 50 roku życia? Oprócz zdrowego jadłospisu należy wprowadzić do codziennego grafiku ruch. A jeśli jest obecny w naszym życiu, zintensyfikować go. Oczywiście aktywność fizyczna powinna być dostosowana do aktualnych możliwości, stanu zdrowia, itp. Gimnastyka odchudzająca po 50-tce może obejmować ogólnorozwojowe ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, a także spacery, marsz, Nordic Walking, pływanie na basenie, aquaaerobik, aerobik, jazdę na rowerze, czy taniec. Takie odchudzanie po 50 roku życia będzie skuteczne, jeśli ruch fizyczny będzie się odbywał regularnie, najlepiej każdego dnia po co najmniej 30-40 minut. Jeśli trudno jest znaleźć czas na systematyczne ćwiczenia, dobrze wygospodarować chociaż 3-4 dni w tygodniu na uprawianie sportu. Można zacząć od czegoś spokojniejszego, jak spacery, a w miarę upływu czasu i nabierania siły oraz tkanki mięśniowej, podwyższać sobie poprzeczkę. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebny, jednak jeśli pogoda nie dopisuje, nie warto odpuszczać treningu i wykonać go w domu. Wystarczy rozłożyć matę, czy koc i przez kilkadziesiąt minut robić różne ćwiczenia aerobowe. 

Czego unikać odchudzając się po 50-tce? 

Jak schudnąć po 50-tce, aby uniknąć pułapek dietetycznych i innych zasadzek? Chcąc zapewnić sobie bezpieczne i skuteczne odchudzanie po 50-tce warto odrzucić dawne nawyki żywieniowe i pozbyć się z lodówki oraz kuchennych szafek wszystkiego, co niezdrowe. Puszki mięsne, boczek, pasztety, kabanosy, płatki kukurydziane – to wszystko produkty zawierające bardzo dużą ilość niezdrowego sodu. Należy też wyzbyć się pokusy sięgania po gotowe produkty (np. pulpety, krokiety, itp.), a także wysoko przetworzone i dania typu fast food. Posiłki najlepiej przygotowywać ze świeżych produktów i przyrządzać je na parze, w drodze gotowania, duszenia, czy pieczenia, np. w piecyku. 

Co wyklucza dieta odchudzająca po 50 roku życia? Przepisy zdrowej kuchni dla osób w wieku powyżej 50 lat zakładają, że w przygotowywanych posiłkach powinno być jak najmniej soli, cukru, sztucznych barwników, konserwantów, ulepszaczy i innych nienaturalnych składników. Z jadłospisu należy usunąć posiłki smażone na głębokim tłuszczu, a także pikantne i ciężkostrawne. 

Rozsądne odchudzanie po pięćdziesiątce wyklucza spożywanie alkoholu, a przynajmniej raczenia się procentami w nadmiarze. Oprócz tego, że alkohol sam w sobie jest niezdrowy i wpływa negatywnie na stan zdrowia osób w każdym wieku, także tych po 50-tce, to jeszcze jest bardzo kaloryczny. 

Tabletki na odchudzanie po 50-tce 

Tabletki na odchudzanie po 50. roku życiato nie najlepszy wybór dla osób, które chcą aby proces chudnięcia przechodził w sposób zdrowy, bezpieczny i skuteczny (bez efektu jo-jo, kłopotów trawiennych, psychicznych i innych). Można się wesprzeć preparatami na odchudzanie, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, a także wtedy kiedy taka suplementacja idzie w parze ze zdrową dietą, odrzuceniem złych nawyków żywieniowych oraz regularnych ruchem fizycznym. Zamiast magicznych pigułek warto wypróbować magii ziół, takich jak np. ziele skrzypu polnego, kłącze ruszczyku i kwiat kasztanowca. Bardzo skuteczne działanie, wspomagające proces odchudzania, wykazuje zielona herbata oraz yerba mate. Jeżeli decydujemy się na środki przyspieszające odchudzanie, powinniśmy postawić na jak najbardziej naturalne specyfiki. Muszą być certyfikowane i odpowiednio przebadane. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Chartier Evelyne, Jak schudnąć po 50-ce?, Wydawnictwo WAM, 2012, ISBN 9788377671030.
  • Carr Allen, Prosta metoda jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, Wydawnictwo Betters, ISBN 9788392615934.