Propolis - samo zdrowie!

Czym dokładnie jest propolis? Jak powstaje, z czego się składa i jakie są jego dobroczynne zalety? W III części naszego cyklu o apiterapii zdradzamy najważniejsze tajemnice propolisu.
Spis treści

Propolis jest jednym z najpopularniejszych produktów pszczelich wykorzystywanych w apiterapii. Jego właściwości są tak korzystne dla naszego organizmu, że niektórzy – rozprawiając o nim – porównują go nawet do przedmurza miasta. Dlaczego?

Co łączy propolis z przedmurzem miasta?

Propolis był znany już starożytnym Grekom. Świadczy o tym jego nazwa, która oznacza dokładnie „przedmurze miasta”. Jej pochodzenie ma najprawdopodobniej związek z barierą propolisową, jaką pszczoły budują czasem tuż za wejściem do ula. Pszczoły, które przez nią przechodzą, przechodzą także dokładną dezynfekcję zanim dostaną się do środka. To dzięki ewolucyjnej dbałości o higienę pszczoły żyją na Ziemi już ponad 42 miliony lat!

Czytaj też: Pierzga właściwości: ważna i niedoceniana pierzga w miodzie

Propolis i kit pszczeli, czy to jest to samo?

Dokładnie tak! Obydwie nazwy używane są wymiennie i oddają wyjątkowy charakter tego pszczelego produktu. Propolis działa w ulu podobnie jak kit: wzmacnia jego konstrukcję, uszczelnia go i zabezpiecza przed rozwojem mikroorganizmów. Pszczoły czyszczą kitem wnętrza komórek w plastrze zanim złożą do nich jaja lub miód. Za pomocą propolisu mumifikowane są także uśmiercone jadem pasożyty i szkodniki, które wtargnęły do środka ula.

Czytaj także: Lecznicze właściwości miodu

Z czego pszczoły wytwarzają propolis?

Propolis powstaje ze zbieranych przez pszczoły substancji smolistych i balsamicznych z pączków roślinnych oraz żywicy z kory drzew. Mieszanka ta wzbogacana jest balsamem pyłkowym. Naukowcy odkryli, że kit pszczeli tworzy ponad 300 różnych substancji! Zawierają między innymi flawonoidy, liczne biopierwiastki i witaminy.

Jak propolis działa na człowieka?

W dwóch słowach, propolis pomoże Ci jako „naturalny antybiotyk”! Kit pszczeli ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Polecany jest jako wsparcie kuracji odpornościowych i antyrakowych. Oprócz tego wspomaga leczenie alergii, chorób układu pokarmowego, nadciśnienia, w terapiach hormonalnych, we wszelkich problemach stomatologicznych. Przyspiesza także gojenie się ran. Aż chciałoby się powiedzieć: do rany przyłóż!

Jak się zabrać do kuracji propolisem?

Mogą zwrócić się Państwo po świeży propolis do znajomego pszczelarza lub wybrać preparat propolisowy w aptece, sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Obecnie na rynku dostępne są maści, krople i czopki z kitem pszczelim. Jaką postać wybrać? To zależy od rodzaju schorzenia, z jakim chcą Państwo walczyć.

Skuteczność kuracji propolisem bywa naprawdę zaskakująca. Badania kliniczne leczenia kitem pszczelim ropnych zapaleń skóry wywołanych przez gronkowca wynoszą aż 76%! Natura potrafi czynić cuda. Zgadzają się Państwo z tym stwierdzeniem?

Czytaj więcej: Apiterapia, czyli jak pszczoły leczą ludzi

Więcej z kategorii Dieta
Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto ją stosować?
Stół zastawiony potrawami kuchni śródziemnomorskiej
5 ziół, które postawią cię wiosną na nogi
Czy wiesz, że keczup może być zdrowszy niż surowy pomidor?
Powiązane artykuły
Propolis - samo zdrowie!
Jadłospis seniora z cukrzycą
Dlaczego burczy nam w brzuchu i ile jedzenia może pomieścić żołądek?
Co szkodzi wątrobie?
4 wrogów cholesterolu, których naprawdę polubisz