Pogrzeb kremacyjny - co warto o tym wiedzieć?

Pogrzeb tradycyjny - a więc ten z trumną - jest w Polsce nadal najczęściej praktykowaną formą pochówku. Nie można jednak ignorować faktu, że pogrzeby kremacyjne stanowią już 30% wszystkich pogrzebów. W porównaniu z latami 90 zapotrzebowanie na pogrzeby kremacyjne drastycznie wzrosło. Co jest tego przyczyną?
Pogrzeb kremacyjny
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Koszt kremacji

Przede wszystkim nasza świadomość się zmienia. Kremacje wykonuje się współcześnie w nowoczesnych krematoriach, które wyposażone są w zdalnie sterowane piece. Do wzrostu kremacji w Polsce mogło przyczynić się również wiele czynników takich jak kwestie ekonomiczne, środowiskowe oraz indywidualne preferencje.

Nie można bowiem ukryć faktu, że pogrzeb urnowy jest pogrzebem o wiele tańszym. Koszt trumny kremacyjnej jest dużo niższy niż tej tradycyjnej, odchodzą również cena za galanterię żałobną oraz tanatokosmetykę. Koszt kremacji w Polsce w zależności do miasta może wynosić od 500 do 900 zł. Ceny urn zaczynają się od 200 zł.

Na cmentarzach powoli zaczyna brakować miejsc. Malejąca liczba grobów ziemnych powoduje, że rodziny decydują się na pogrzeb kremacyjny, gdyż urnę można pochować w kolumbarium lub istniejącym grobie. W takiej sytuacji najbliżsi Zmarłego nie muszą decydować się na pochówek na odległym cmentarzu.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Stosunek Kościoła do kremacji

Pogrzeb kremacyjny nie różni się dużo bardziej od tego tradycyjnego. Obrzędy przeprowadzone są w podobny sposób. Przed pogrzebem może odbyć się msza święta, a następnie w kaplicy lub na cmentarzu odbywa się ceremonia ostatniego pożegnania.

Dla wielu osób bardzo ważne są aspekty religijne. Niektóre osoby obawiają się, że pogrzeb urnowy jest niezgodny z naukami Chrystusa. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Kościół rzymskokatolicki zezwala na spopielenie ciała, o ile nie została ona wykonana z powodów sprzecznych z naukami kościoła.

Jednak każda wiara może mieć inny stosunek do kremacji. O ile katolicyzm zezwala na taką praktykę, to prawosławni wyznawcy nie uznają pogrzebów kremacyjnych.

Reklama

Kolumbarium

Wzrost kremacji w Polsce przyczynił się do potrzeby zorganizowania na cmentarzach miejsca, w którym można złożyć urny. Dzisiaj widok kolumbariów jest coraz częstszy. Ale czym owo kolumbarium jest?

Kolumbarium to ściana, w której znajduje się niewielkie miejsce do złożenia urny. Niektóre z nich zaprojektowane są w taki sposób, aby w każdej przestrzeni zmieściły się nawet cztery urny. Przy każdym nazwisku Zmarłego jest miejsce na złożenie kwiatów i zniczy. W związku z malejącą liczbą grobów ziemnych takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla miast, a przede wszystkim rodzin.

Wybór pochówku zawsze powinien być determinowany ostatnią wolą Zmarłego. Dlatego dobrze jest rozmawiać z bliskimi i omówić pewne kwestie, aby później oszczędzić im dylematów i bezradności. Pracownicy zakładu pogrzebowego Lilia w Gdańsku robią wszystko, aby każdy pogrzeb odbył się w zgodzie z Rodziną Zmarłego.

Dlatego w swoim biurze przy ulicy Gospody 2A pomagają w wyborze odpowiednich akcesoriów funeralnych oraz udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące organizacji godnego pogrzebu.

Więcej z kategorii Porady prawne
Przeczytaj artykuł
Internetowe epitafia - sposób upamiętnienia bliskiej osoby
Internetowe epitafia
Przeczytaj artykuł
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Zapalony znicz na grobie
Przeczytaj artykuł
Jak sobie poradzić ze śmiercią męża?
Powiązane artykuły
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Modlitwa za zmarłego męża - jak się modlić?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Żałoba - po babci, po dziadku. Ile trwa żałoba?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online