Porady prawne - ile kosztuje adwokat, porada przez telefon

Porady prawne są przydatnym narzędziem pomagającym poruszać się w gąszczu niejasnych przepisów. Koszt takiej porady w kancelarii adwokackiej to zazwyczaj 100-300 złotych, ale pamiętajmy, że w setkach miejsc w całym kraju udzielane są też one bezpłatnie. Czy warto jednak decydować się na porady prawne online i czy darmowe porady prawne przez telefon naprawdę zawsze są bezpłatne?
Spis treści

Kiedy sięgnąć po poradę prawną?

Życie niejednokrotnie stawia nas w sytuacjach, w których nieodzowne staje się skorzystanie z usług prawnika. Nie zawsze w grę wchodzi potrzeba reprezentowania przed sądem, niekiedy chodzi jedynie o proste porady prawne. No właśnie – proste…

Wiele osób wychodzi z założenia, że w dobie Internetu większość kwestii prawnych można rozwiązać na własną rękę, korzystając jedynie z wyszukiwarki. Niestety, polski system prawny jest na tyle skomplikowany, a przepisy nieprecyzyjne, że tego typu pozorna oszczędność czasu i pieniędzy często ma fatalne dla zainteresowanego skutki. Dlatego zazwyczaj warto wyasygnować stosunkowo niewielką kwotę na prawnika, tudzież spróbować zasięgnąć porady prawnej za darmo. Pamiętajmy, że bezpłatne porady prawne świadczy dziś wiele instytucji państwowych i samorządowych, stowarzyszeń, fundacji, związków zawodowych – wystarczy dobrze poszukać.

Koszt porady prawnej

Ile kosztuje porada prawna w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej? Co do zasady, zgodnie z art. 16 Ustawy prawo o adwokaturze z 1982 r. opłaty za czynności adwokackie ustalane są w umowie z klientem. Podobna zasada dotyczy również porad u radców prawnych. Ustawa z 1982 r. o radcach prawnych stanowi, iż również opłaty za czynności radców prawnych ustala umowa z klientem. W obydwu przypadkach Minister Sprawiedliwości jest zobowiązany określić w drodze rozporządzeń stawki minimalne opłat za czynności prawne , aby były realne i nie zależały tylko od oceny prawnika. Te rozporządzenia dotyczą jednak stawek przy reprezentowaniu klienta w danym postępowaniu sądowym (np. z zakresu prawa rodzinnego, pracy i ubezpieczeń społecznych czy prawa karnego). Natomiast przepisy nie określają stawki samej porady prawnej. Wszystko zależy od realiów rynkowych. Koszt porady prawnej jest tym mniejszy, im większa konkurencja panuje w danym mieście i im prostsza, bardziej powszechna dziedzina prawa jest przedmiotem naszego zainteresowania. Zazwyczaj, jeśli chodzi o poradę prawną, cena zamyka się w granicach 100-300 złotych.

Pamiętajmy, że spotykając się z prawnikiem w jego kancelarii niemal na pewno na koniec spotkania zostaniemy poproszeni o uregulowanie należności za poradę prawną – należy to zrobić, nawet jeśli rozmowa wyda nam się luźną pogadanką o małym ciężarze gatunkowym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, o koszt porady prawnej należy się zapytać telefonicznie, umawiając wizytę.

Darmowe porady prawne

Na szczęście, jeśli nie chcemy płacić za proste porady prawne, w większości przypadków możemy uzyskać pomoc za darmo. Ustawa z 05.08.2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej określa zasady udzielania takiej pomocy. Przepisy określają, co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna i kto może z niej skorzystać. Art.4 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż z takiej pomocy prawnej mogą skorzystać np. osoby objęte Kartą Dużej Rodziny czy też korzystające ze świadczeń pomocy społecznej bądź osoby, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat. Bezpłatne porady prawne świadczą dziś tysiące instytucji, fundacji, stowarzyszeń. Od 1 stycznia 2016 kraju funkcjonuje rządowy Ogólnopolski System Nieodpłatnej Pomocy Prawnej obejmujący ponad 1500 punktów, w których udzielane są darmowe porady prawne, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Dokładnych informacji na ten temat dostarczy zamieszona na rządowych stronach mapa punktów darmowej pomocy prawnej. Znajdują się one w urzędach miast, ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach przeróżnych organizacji pozarządowych. Dyżurują w nich praktykujący adwokaci i radcy prawni, zatem – przynajmniej teoretycznie możemy mieć pewność, że darmowe porady prawne nie będą poziomem odbiegać od tych, które udzielane są za pieniądze w kancelariach. W praktyce oczywiście różnie z tym bywa – niekiedy poziom udzielanych bezpłatnie porad prawnych sprowadza się do przekazania absolutnego minimum informacji, zdarza się jednak także, że w tego typu punkcie uzyskamy kompleksową pomoc wystarczającą do rozwiązania naszego problemu od A do Z.

PIP – porady prawne

Porad prawnych za darmo udziela od dawna także szereg instytucji państwowych – czynią to w obszarze posiadanych kompetencji. Na przykład Państwowa Inspekcja Pracy, czyli PIP, porady prawne udziela w zakresie prawa pracy. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt.7, ppkt.e  Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 2007 r. do zadań PIP należy m.in. udzielanie porad służących ograniczaniu zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, jak i również w zakresie przestrzegania prawa pracy. Pomocy można szukać zarówno osobiście, odwiedzając lokalny oddział PIP, jak też wysyłając e-mail lub dzwoniąc na infolinię. Szczegółowe informacje na temat możliwości skontaktowania się z PIP w danej miejscowości znajdują się na stronie internetowej Inspekcji. Jeśli chodzi o PIP, porady prawne dotyczą między innymi:

  • umów o pracę,
  • legalności zatrudnienia cudzoziemców,
  • bezpieczeństwa i warunków pracy.

Porady prawne online

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, pojawiły się nowe możliwości udzielania porad prawnych. Jedną z nich są porady prawne online. Zazwyczaj porady prawne za pośrednictwem Internetu świadczone są przez podmioty komercyjne – firmy, zatrudniające adwokatów i radców prawnych, którzy udzielają pomocy bez konieczności wychodzenia z domu. Ale nie za darmo. Szczegółowe regulaminy regulujące ceny porady prawnej znajdują się na stronach internetowych poszczególnych firm. Możliwe, że konkretną cenę ustalimy dopiero po wymianie kilku maili doprecyzowujących skalę i trudność danej porady prawnej.

Ważne: najbezpieczniej można skorzystać z porad prawnych online konkretnych kancelarii adwokackich. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują szybkiej, fachowej pomocy. Na stronach internetowych takich kancelarii znajdują się formularze, a po ich wysłaniu z opisem problemu, adwokat określa koszt uzyskania porady prawnej w tym zakresie. Po dokonaniu wpłaty, adwokat przystępuje do realizacji zadania.

Porady prawne przez telefon

Udzielane są również porady prawne przez telefon. Poza instytucjami świadczącymi tego typu usługi za darmo, duża część ofert, które wskaże internetowa wyszukiwarka, to oferty firm komercyjnych, udzielających porad prawnych za pieniądze. Koszty ustalane są zazwyczaj indywidualnie podczas wstępnej rozmowy. Cena może zostać ustalona w sposób zryczałtowany, ale też w zależności od czasu, który prawnik poświęci naszej sprawie. Uwaga – zdarza się, że słono zapłacimy za samo połączenie telefoniczne. Często firmy te informują, iż udzielają porad prawnych darmo, nie wspominając wprost o kosztach połączeń telefonicznych. Dla przykładu, na stronie jednej z firm udzielających porad prawnych przez telefon można przeczytać, że koszt połączenia z infolinią wynosi 7,69 zł brutto za 1 minutę.

Należy zawsze pamiętać, iż przy korzystaniu z porad prawnych przez telefon wskazane jest sprawdzenie, czy konkretna firma wpisana jest w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Niekiedy bowiem rzetelność tych usług może być wątpliwa. Prawnik jest odpowiedzialny za merytoryczną poradę, podpisując ją swoim nazwiskiem. A w przypadku porad telefonicznych jest to niemożliwe. Może okazać się, iż po drugiej stronie słuchawki siedzi student prawa bądź osoba nieposiadająca nawet jakiegokolwiek wykształcenia prawniczego.

Bezpłatne porady prawne – ZUS

Wpisując w wyszukiwarkę internetową zapytanie o porady prawne ZUS, w pierwszej kolejności zaprezentowane zostaną nam oferty firm komercyjnych, zajmujących się poradami prawnymi z zakresu ubezpieczeń społecznych, które często mylnie posługują się sformułowaniem „ZUS-porady prawne”. Nie są to jednak strony ZUS. Pamiętajmy, że nawet bezpłatne porady prawne ZUS, mogą być w takim przypadku obciążone kosztami. Jak czytamy na jednej z tego typu stron, jedyna opłata, to koszt połączenia telefonicznego. A że za jedną minutę trzeba zapłacić prawie 5 złotych, darmowa porada prawna może się okazać poradą nie taką wcale tanią.

Pamiętajmy, że na większość trapiących nas pytań odpowiedzi udzielą pracownicy ZUS dyżurujący w centrum obsługi telefonicznej. W tym przypadku za połączenie zapłacimy wedle stawek obowiązujących u naszego operatora. A ponieważ większość taryf nie ma dziś limitu połączeń, w praktyce nie zapłacimy nic. Problemem może być w kontakcie z ZUS jedynie czas oczekiwania na połączenie z wolnym konsultantem.

Z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można również skontaktować się w celu uzyskania porady prawnej przez Skype lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto zarejestrować się na stronie ZUS i założyć swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Dzięki temu większość wątpliwości prawnych można rozwiązać przez Internet. Platforma ta daje możliwość zadawania pytań i otrzymywania odpowiedzi z ZUS.

Konsultacja merytoryczna prawnik Jolanta Woźniak


Czytaj też:

Czy hałasujący sąsiad łamie prawo?

Jak skutecznie odwołać się od decyzji ZUS

Odrzucenie w spadku - u notariusza czy w sądzie

 

 

 

 

Więcej z kategorii Prawo
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza - co warto o nim wiedzieć?
Eksmisja na bruk. Z mieszkania, z lokalu komunalnego
Dziedziczenie ustawowe - zasady, kolejność, definicje
Powiązane artykuły
Grupa inwalidzka - lista grup, choroby, przywileje, praca
Podział majątku (spadku) - po śmierci rodziców, małżonka
Dyspozycja na wypadek śmierci – informacje
Czy Twój hałasujący sąsiad łamie prawo?
Pieniądze z OFE po śmierci bliskiego – jak odzyskać?