Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony

Wirtualny znicz – symbol naszych zabieganych czasów. Czy znicze online mają jakąkolwiek wartość? Czemu służą i jak działają? Jak zapalić wirtualny znicz?
Zapalony znicz na grobie
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest wirtualny znicz? 

Wirtualny znicz jest formą upamiętnienia zmarłych, dostępną za pomocą prostych internetowych platform. W zamyśle rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które nie chcą, nie mogą lub nie są w stanie udać się na groby bliskich, w szczególności, jeśli są one położone dziesiątki czy setki kilometrów od miejsca zamieszkania.

Wirtualny znicz może się też przydać w dniu Wszystkich Świętych, jeśli wiemy, że nie zdążymy odwiedzić wszystkich grobów jednego dnia. Należy przy tym podkreślić, że wirtualne znicze co do zasady nie są w żaden sposób związane z oficjalną doktryną jakiegokolwiek z Kościołów.

Nie są też prowadzone przez zarządy realnie funkcjonujących nekropolii. Są to zwykłe strony internetowe, zakładane przez prywatne firmy, zajmujące się na co dzień na przykład projektowaniem lub wykonywaniem nagrobków, czy przystrajaniem grobowców.

Dlatego też wiele osób z dużą rezerwą podchodzi do tego typu przedsięwzięć. Wirtualny znicz może stanowić wyraz naszej pamięci i żalu po zmarłym, pod warunkiem wszak, że jego zapaleniu towarzyszy głębsza zaduma. 

Jak zapalić wirtualny znicz? 

Jak zapalić wirtualny znicz? To bardzo proste. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać zapytanie: „wirtualny znicz”, „znicze online”, „internetowy znicz” lub temu podobne, a następnie kliknąć i wejść na wybraną przez nas stronę.

Dalsza procedura z czysto technicznego punktu widzenia jest bardzo prosta. Jeśli dana strona działa w oderwaniu od konkretnej nekropolii, przed sobą masz pola do wypełnienia, w które wpisujesz: 

  • imię, nazwisko, pseudonim, przydomek lub inne określenie osoby, w intencji której zapalasz wirtualny znicz; 
  • treść modlitwy lub wspomnienia – możesz użyć dowolnych słów, zarówno tych, które zostały spisane np. w postaci powszechnie obowiązujących modlitw, jak też własnych, osobistych, intymnych; 
  • swoje imię i nazwisko. 

Na koniec wystarczy kliknąć „zapal znicz”. Zdarza się też, że strona oferująca zapalenie wirtualnego znicza jest nieformalnie powiązana z określonym cmentarzem, na przykład gdy prowadzi ją firma dokonująca pochówków w danej lokalizacji. W takich sytuacjach możliwe jest wyszukanie zdjęcia grobu bliskiej nam osoby i zapalenie na nim świeczki online (oczywiście symbolicznie). 

Jak działają znicze online? 

Co się dzieje po „zapaleniu” wirtualnego światełka? Jak działają znicze online? W sensie technicznym nie dzieje się już nic albo prawie nic. Na monitorze komputera lub smartfona może się wyświetlić lakoniczny komunikat, np. „dziękujemy za zapalenie znicza”. T

o wszystko. Dlatego – jak powiadają znawcy tego typu rozwiązań, najważniejsze w tym przypadku jest to, co dzieje się w naszym sercu – to jak wspominamy zmarłego, co czujemy, w jaki sposób i w jakiej intencji się modlimy. Bez zaangażowania duchowego rozwiązania takie, jak znicze online pozostają pustym rytuałem. 

Czy internetowy znicz coś kosztuje? 

Internetowy znicz, w odróżnieniu od prawdziwego, zapalić można zupełnie za darmo. Strony oferujące tego typu rozwiązania nie pobierają za ten symboliczny gest żadnej opłaty.

Dla części osób może to być argumentem przemawiającym za tym, by zrezygnować z wizyty na cmentarzu, tym bardziej, że do zakupu prawdziwych zniczy i kwiatów należy jeszcze doliczyć koszt przejazdu oraz poświęcony temu czas.

Jeśli jednak zmarły nie miał licznej rodziny, efektem tego może być postępujące zaniedbanie mogiły i dojmujący widok ciemnego, opuszczonego grobu w dzień Wszystkich Świętych. 

Wirtualny znicz na wirtualnym cmentarzu 

Oprócz zwykłych wirtualnych zniczy, pojawiły się w Internecie także bardziej rozbudowane usługi, w tym przede wszystkim wirtualne cmentarze. Nie chowamy tu oczywiście naszych bliskich – co najwyżej czynimy to w sposób symboliczny (strony te nie służą do rezerwacji miejsca na realnie funkcjonujących cmentarzach).

W wirtualnej nekropolii swoje miejsce mogą znaleźć prawdziwe osoby, ale też idee, złe nawyki czy uzależnienia. Wiele osób wykupując miejsce na wirtualnym cmentarzu symbolicznie grzebie na przykład nałóg tytoniowy lub alkoholowy. Dodatkowo w takich miejscach również można zapalić wirtualny znicz – jednorazowo, lub w abonamentach na tydzień, miesiąc czy cały rok.

Za samo „miejsce” na cmentarzu online płaci się kilkadziesiąt złotych, z reguły trzeba też zapłacić za świeczkę, jeśli ma się  palić dłużej, niż jeden dzień. 

Czy internetowe znicze i cmentarze wyprą prawdziwe? 

Internetowe znicze i cmentarze są jedną z licznych nowinek, które do Polski docierają głównie ze Stanów Zjednoczonych. Mimo, że korzysta z nich coraz więcej osób, nic na razie nie wskazuje, by miały w polskiej tradycji w jakikolwiek sposób podważyć zwyczaj odwiedzania grobów bliskich, w szczególności w dzień Wszystkich Świętych, ale też w czasie świąt wielkanocnych, czy Bożego Narodzenia.

Dobitnie świadczy o tym widok cmentarzy, które w te szczególne dni wypełnione są po brzegi odwiedzającymi, a większość grobów tonie w tym czasie w prawdziwych zniczach i kwiatach. 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?