Emeryci ratują polską służbę zdrowia i edukację

Według danych portalu Money.pl każdego roku pracuje coraz więcej emerytów. Najwięcej z nich zasila kadry w służbie zdrowia i edukacji ale także administracji.
Starsza kobieta w okularach siedząca przy biurku
Żródło: 123rf
Spis treści

Gdyby polscy emeryci z dnia na dzień zrezygnowali z pracy oznaczałby to gigantyczne problemy. Przy pacjentach zabrakłoby pielęgniarek, a w szkołach doświadczonej kadry nauczycielskiej.

Najwięcej osób, które jednocześnie pobierają emeryturę, jest zatrudnionych w służbie zdrowia, edukacji i administracji, w tych trzech grupach pracuje łącznie prawie 150 tysięcy emerytów to 20 procent z całej grupy wiekowej. Jak wynika z danych prezentowanych przez portal Money.pl, w ciągu czterech lat lista dorabiających seniorów powiększyła się o 30 proc.

Pielęgniarki na emeryturze

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przytaczanych przez portal wynika, że w polskiej służbie zdrowia i opiece społecznej pracuje ponad 60 tysięcy emerytów.

56 tysięcy pielęgniarek i położnych jest już w wieku emerytalnym, w tym czynnych zawodowo powyżej 65. roku życia ponad 13 tysięcy! Gdyby zrezygnowały z pracy, sparaliżowałoby to pracę wielu polskich szpitali.

Młodzi, którzy kształcą się do pracy w szpitalach, po zdobyciu dyplomu wyjeżdżają za granicę.

Emeryci na rynku pracy

Rosnąca liczba emerytów w pracy ma plusy i minusy. Z jednej strony to możliwość ciągłego rozwoju i aktywności zawodowej, z drugiej jednak w większości przypadków to przymus podyktowany złą sytuacją finansową polskiego seniora, który musi dorobić do emerytury.

Dodatkowo, w każdej chwili kilkadziesiąt tysięcy osób może po prostu zrezygnować z pracy. Co poważnie wpłynęłoby na polską służbę zdrowia i osłabiło edukację.  

W sytuacji ciągłego wzrostu liczby pracowników, którzy jednocześnie przebywają na emeryturze, przedsiębiorcy powinni pomyśleć o seniorach i ich potrzebach i dostosować do nich warunki pracy. Eksperci wskazują, że jest to niewykorzystany potencjał polskiej gospodarki.

Czytaj jeszcze: 

Umowa zlecenie a emerytura - ile może dorobić emeryt?

Wiek emerytalny w Polsce - kobiet i mężczyzn

Przejście na emeryturę - warunki. Kiedy najkorzystniej?

Emerytura częściowa - czym jest i czy się opłaca?

 

 

Więcej z kategorii Praca
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Praca sezonowa dla seniora
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli – czym jest?
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Starszy mężczyzna zażywa leki
Wysokość zasiłku chorobowego - kalkulator 2020. Kwota
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS