Karta kredytowa do kredytu hipotecznego - czy to się opłaca?

Sprzedaż wiązana, czyli tzw. cross-selling, polega na tym, że do jednego produktu dodawany jest kolejny, mimo że początkowo klient nie miał zamiaru z niego skorzystać. To standardowe postępowanie banków, które dotyczy m.in. kredytów hipotecznych i dodawanych do nich kart kredytowych. Czy tego rodzaju oferty są warte uwagi? Przeczytaj artykuł i poznaj ich plusy i minusy.
Karta kredytowa

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Dodatkowa karta kredytowa – korzyści i zagrożenia

Mimo że przepisy zakazują uzależnienia sprzedaży jednego produktu od zakupu innego, to nie zabraniają udzielania rabatów klientom, którzy zdecydują się na szersze skorzystanie z oferty.

Tym sposobem banki mogą proponować niższe oprocentowanie każdemu, kto poza kredytem hipotecznym dobierze dodatkowo kolejny produkt, którym często jest właśnie karta kredytowa.

Pozornie decyzja jest oczywista – wydaje się, że nie ma się co zastanawiać, ponieważ dobranie karty kredytowej ma same zalety. Czy jednak rzeczywiście?

Oczywiście, trudno zaprzeczyć wymiernym korzyściom finansowym wynikającym z obniżonego oprocentowania dzięki karcie kredytowej, lecz trzeba pamiętać o ewentualnych kosztach z nią związanych.

Przede wszystkim należy sprawdzić, jakimi opłatami objęta jest karta kredytowa – jeżeli są wysokie i stałe, a klient musi ją posiadać przez kilka lat, konieczna staje się dokładna kalkulacja korzyści i kosztów.

Ponadto warto dokładnie poznać mechanizmy działania karty kredytowej i dowiedzieć się, jak ją użytkować w najopłacalniejszy sposób. Jeśli w ofercie znajdzie się bezwarunkowa darmowa karta kredytowa, a obniżka wynikająca z jej dobrania będzie wysoka, zdecydowanie warto ją rozważyć.

Zalety i wady cross-sellingu

Często się zdarza, że karta kredytowa nie jest dodawana do kredytu samodzielnie i oprócz niej banki proponują konta osobiste i dodatkowe ubezpieczenie. Niekiedy można zrezygnować z wybranych produktów, a w innych przypadkach trzeba zdecydować się na cały pakiet, żeby móc liczyć na obniżkę oprocentowania kredytu hipotecznego – to zależy od konkretnej oferty banku.

Nie zmienia to faktu, że za każdym razem trzeba dokładnie obliczyć, czy skorzystanie z cross-sellingu rzeczywiście się opłaca w danym przypadku.

Kolejna kwestia, o której nie można zapomnieć, dotyczy złamania postanowień warunków związanych ze sprzedażą wiązaną. Teoretycznie można sobie bowiem wyobrazić, że z jakichś względów zaprzestaniesz użytkowania karty kredytowej w taki sposób, jaki zakłada umowa, bo np. nie będziesz mieć możliwości wykonania obrotów w określonej wysokości lub ilości.

Co wtedy? Z jakimi sankcjami się wiąże złamanie warunków? Ta kwestia również zależy od oferty banku.

Konsekwencje nieprzestrzegania warunków

Można natomiast z całą pewnością stwierdzić, że niedotrzymanie umowy oznacza odebranie całości lub części korzyści finansowych wynikających z promocji. W zależności od oferty podwyżki mogą mieć charakter czasowy lub permanentny.

Jaka jest ich wysokość i jak wpływają na finalny koszt kredytu? To kolejna indywidualna kwestia, z którą warto się zapoznać przed skorzystaniem z cross-sellingu, a następnie uwzględnić ją w kalkulacjach.

Podsumowując, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dobranie karty kredytowej do kredytu hipotecznego jest opłacalne, czy nie. Zależy to zarówno od warunków konkretnego produktu, jak i podejścia klienta, który musi się do nich stosować z reguły przez wiele lat.

Nie da się zaprzeczyć, że skorzystanie z dodatkowego produktu potencjalnie wiąże się z oszczędnościami, ale zarazem jest w pewnym stopniu ryzykowne. Dlatego niekiedy lepiej zrezygnować z cross-selling i w razie potrzeby zdecydować się na odrębny kredyt gotówkowy zamiast karty kredytowej. Jeśli interesuje Cię ten produkt, sprawdź najtańsze kredyty gotówkowe.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij