Ból

Ból często jest pierwszą informacją, którą dostajemy od naszego organizmu, świadczącą o tym, że dzieje się w nim coś niedobrego. Dlatego nie powinno się go ignorować. Ważne by szybko reagować i przebadać się pod kątem chorób czy schorzeń, o których może świadczyć ból.

  Ból w klatce piersiowej

  Należy pamiętać, że ból to dla każdego odczucie indywidualne. Za jego odczuwanie odpowiedzialne są receptory bólowe, czyli nocyceptory, które występują w postaci wolnych zakończeń nerwowych neuronów otaczających tkanki.

  Ból w klatce piersiowej. Najczęściej zaczyna się w okolicach mostka, następnie promieniuje w stronę ramion, niekiedy także szczęki. Krótszy może być objawem tzw. dusznicy bolesnej, dłuższy – świadczyć o zawale mięśnia sercowego lub problemach z kręgosłupem.

  Ból kości i stawów

  Jest niestety dość częsty u starszych osób. Kości z wiekiem zmieniają się i tracą składniki mineralne, a stawy zużywają.

  Ból kości może oznaczać osteoporozę lub jałową martwicę kości. Zdarza się też, że jest objawem nowotworu kości, który dotyka osób między 50. a 60. Rokiem życia.

  Ból w stawach najczęściej odczuwany jest w kolanach. Jego przyczyny mogą być wywołane urazami mechanicznymi lub stanami zapalnymi. Najczęstszą przyczyną bólu kolan u osoby starszej jest choroba zwyrodnieniowa polegająca na uszkodzeniu chrząstki stawowej.

  W tym dziale publikujemy artykułu odnoszące się do różnego rodzaju bólu. Piszemy o jego przyczynach i skutkach, a także formach leczenie.

  Znajdziesz tu także porady jak pozbyć się np. bólu gardła, czy głowy.