Ból ramienia - jakie mogą być przyczyny? Leczenie

Ból ramienia może być efektem zwykłego przeciążenia czy wywichnięcia. Ale może też świadczyć o poważnych schorzeniach ortopedycznych, a także neurologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych i onkologicznych.
Mężczyznę boli ramię
Źródło:123RF
Spis treści

Ból ramienia

Ból ramienia jest pojęciem niezwykle obszernym, pod którym kryje się niezliczona mnogość objawów, a także stojących za nimi przyczyn. Ramię może boleć z powodu przeciążenia zbyt intensywnym wysiłkiem, ale też z życia w bezruchu i związanych z tym zwyrodnień. Może być pokłosiem zaburzeń i wad anatomicznych, ale też poważnych schorzeń, niekoniecznie związanych z układem szkieletowo-mięśniowym. Potencjalne przyczyny, to między innymi:

 • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie barku,
 • zespół cieśni podbarkowej,
 • uszkodzenie stożka rotatorów,
 • uszkodzenie mięśnia dwugłowego,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • neuralgia splotu ramiennego,
 • zapalenie torebki stawowej,
 • zawał serca, dusznica bolesna, choroba wieńcowa,
 • zwyrodnienie kręgosłupa na odcinku szyjnym,
 • nerwica wegetatywna (zaburzenia lękowe),
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Czy ból lewego ramienia musi oznaczać zawał?

Ból lewego ramienia stereotypowo kojarzy się ze schorzeniami układu krążenia. Promieniowanie do lewego barku należy wręcz do kanonu klasycznych objawów zawału serca, ale też innych postaci choroby wieńcowej, w tym między innymi dusznicy bolesnej. Ból w lewym ramieniu jest też typowym objawem w przypadku zaburzeń lękowych przekładających się na objawy somatyczne – w tym przypadku mowa o tak zwanej nerwicy serca, która na poziomie odczuwalnych symptomów przypomina zawał. Pamiętajmy jednak, że przy wspomnianych chorobach tego typu objawy niemal zawsze współwystępują z pełnym zestawem innych dolegliwości, takich jak uczucie kłucia w klatce piersiowej, duszność, uczucie paniki, lęk przed śmiercią. Brak tego typu symptomów każe podejrzewać, że ból w lewej ręce nie ma nic wspólnego z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego ani emocjonalnego. 

Ból prawego ramienia – czy to zespół cieśni podbarkowej?

Pacjenci często pytają o ból prawego ramienia, medycyna nie zna jednak schorzeń, które objawiałyby się wyłącznie w tym miejscu i jedynie po tej stronie ciała. Poza wymienionymi wyżej dolegliwościami sercowymi, inne wady, zaburzenia i schorzenia na równi dotknąć mogą zarówno ramię lewe, jak i prawe. A możliwych przyczyn bolesności, jak powiedzieliśmy wyżej, jest bez liku. Jedną z najczęstszych (nawet do 50 procent przypadków) jest tak zwanyzespół cieśni podbarkowej (inne nazwy to konflikt podbarkowy lub SIS) . Źródłem bólu jest ucisk na struktury znajdujące się w niewielkiej (około 1 cm) przestrzeni dzielącej głowę kości ramiennej od wyrostka barkowego łopatki, w tym między innymi na tak zwany stożek rotatorów. Jest to grupa ścięgien stabilizujących kość ramienną, umożliwiających obrót oraz unoszenie ramienia. Zmniejszenie przestrzeni podbarkowej powoduje zgniatanie stożka. Innymi strukturami, na które wywierany jest nacisk, są kaletka podbarkowa i ścięgna mięśnia dwugłowego. Zespół cieśni podbarkowej dotyka głównie osoby po 40 roku życia, narażone na przeciążenia fizyczne.

Ból ramienia przy podnoszeniu ręki

Zespół cieśni podbarkowej bardzo często związany jest z pracą wymagającą wykonywania określonych czynności z rękoma w górze. I także przy unoszeniu rąk najsilniej odczuwalna jest bolesność. Inną chorobą, która objawia się po odwodzeniu ramion ku górze, jest zespół bolesnego barku. Dolegliwość ta najczęściej występuje bowiem w wyniku przeciążenia lub zwyrodnień stawu barkowego, a także urazów i zaburzeń dotyczących pracy okolicznych mięśni i ścięgien. Jest to schorzenie charakterystyczne dla osób intensywnie aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających sport wyczynowo, ale też dla osób starszych, po 50-60 roku życia (w szczególności kobiet). I w tym przypadku bezpośrednią przyczyną może być uszkodzenia stożka rotatorów. W większości przypadków zaburzenie leczy się za pomocą zaawansowanej fizjoterapii przy wsparciu środków przeciwbólowych, w sporadycznych tylko przypadkach uciekając się do technik operacyjnych. 

Ból mięśni ramion

Oprócz wyżej wymienionych, przyczyną bólu mięśni ramion bywają też uszkodzenia mięśnia dwugłowego – to kolejne ze schorzeń, na które w największym stopniu narażone są osoby aktywne fizycznie. Ale też mięśnie mogą boleć z zupełnie innych powodów, wśród których można wymienić zapalenie mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę naczyń obwodowych, czy neuropatię cukrzycową, a nawet zaburzenia psychosomatyczne charakterystyczne dla nerwic wegetatywnych. Powiązanie bólu ramion z tego typu dolegliwościami nie zawsze jest proste i często wymaga holistycznego spojrzenia na stan zdrowia pacjenta, wykraczającego poza typowe schematy ortopedyczne czy neurologiczne. Przy stawianiu diagnozy istotne będą nie tylko wynik badań, ale też precyzja informacji uzyskanych od pacjenta odnośnie tego, jaki charakter i natężenie ma ból (ciągły/incydentalny, związany z określonymi bodźcami/pojawiający się samoistnie, kłujący, piekący, tępy, ostry etc.).

Ból kości ramion

Ból kości ramion może być objawem znacznie poważniejszej choroby - nowotworu. Rak kości najczęściej ma charakter przerzutu z innych organów objętych zmianami nowotworowymi. Wyróżnia się wiele odmian tego typu nowotworów, od niezłośliwych i niezbyt groźne, bo niezwykle zjadliwe, potencjalnie śmiertelne. Do pierwszej grupy należą między innymi kostniak czy chrzęstniak. Jeśli natomiast chodzi o nowotwory złośliwe, w tej kategorii mieści się kostniakomięsak, atakujący kości ramion. Leczenie nowotworów kości zależy od stopnia ich zaawansowania, od charakteru a także ewentualnych przerzutów. Podobnie rzecz ma się w kwestii rokowań. Możliwe ścieżki terapeutyczne uwzględniają chemioterapię, radioterapię oraz leczenie operacyjne – wycięcie guza, a niekiedy odjęcie całej kończyny. 

Czytaj też: 

Bibliografia

 • Grzegorz Lemiesz, Kamil Iwańczyk, Mateusz Dąbrowski, Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego, Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja.
 • Jarosław Skolimowski, Ewa Demczuk-Włodarczyk, Beata Skolimowska, Sławomir Winiarski, Katarzyna Barczyk, Ewa Ackermann, Postępowanie usprawniające u osób z zespołem ciasnoty podbarkowej, Fizjoterapia 2008, 16, 1
Więcej z kategorii Narząd ruchu
Ból pięty - przyczyny, domowe sposoby leczenia
Seniorka trzyma się za piętę
Ból kręgosłupa lędźwiowego - leczenie, ćwiczenia
Starsza kobieta odczuwa poranny ból kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa szyjnego - objawy, domowe sposoby
Senior odczuwa ból kręgosłupa w odcinku szyjnym
Powiązane artykuły
Mężczyznę złapał ból nóg w czasie biegania
Ból nóg - jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Senior odczuwa ból w kościach nogi
Ból kości - jak go złagodzić i jakie są jego przyczyny
Kobieta z laską inwalidzka
Osteoporoza – objawy bólowe. Czy są częścią choroby?
Kobietę bolą stawy
Ból stawów - przyczyny, domowe sposoby leczenia
Ból pleców u seniora
Bóle stawów i kości - przyczyny i leczenie. Co pomaga?