Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?

Ból brzucha raz na czas doskwiera prawie każdemu z nas. Niekiedy jest to problem związany z nieświeżym produktem spożywczym czy przejedzeniem, innym razem ze stresem albo zatwardzeniem. Kiedy jednak konieczne jest udanie się do lekarza? Jak rozpoznać, że nasze dolegliwości to nie tylko zwykła niestrawność, ale poważniejszy problem zdrowotny?
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza
Spis treści

Ból brzucha - kiedy powinniśmy się niepokoić?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest po prostu niestrawność lub wzdęcia, wynikające z nagromadzenia się w jelitach nadmiernej ilości gazów. Dzieje się tak na skutek spożywania zbyt obfitych, ciężkostrawnych, tłustych posiłków doprawionych ostrymi przyprawami, ewentualnie spożycia nieświeżego produktu. Niektóre osoby mogą doświadczać podobnych objawów po zjedzeniu konkretnego warzywa czy owocu - nietolerancja surowej cebuli czy wzdęcia po kapuście nie stanowią powodów do obaw, a jedynie wskazówkę, by raczej unikać tych produktów.

Bywa jednak, że ból żołądka i wzdęcia są objawem poważniejszych chorób, w tym refluksu, wrzodów żołądka, a nawet nowotworów. Kiedy konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Każdy posiłek kończy się bólem brzucha

Jeżeli zjedzenie posiłku zaspokajającego głód prowadzi za każdym razem do intensywnego bólu brzucha, może być to skutkiem stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego. Podstawowym zadaniem wspomnianego narządu jest gromadzenie substancji nazywanej żółcią i jej dystrybuowanie. Żółć jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Jeżeli następuje zablokowanie jej odpływu - na przykład na skutek zapalenia czy zalegających w pęcherzyku kamieni - konieczne jest wdrożenie leczenia medykamentami, a w skrajnych przypadkach, operacja.

Silny ból brzucha po każdym posiłku może być powodowany również dolegliwościami psychosomatycznymi i występować na skutek stresu.

Skurcze brzucha i rozwolnienie

Jeżeli naprzemiennie doświadczamy rozwolnienia i zaparć, to wyraźny sygnał, że nasz układ pokarmowy nie pracuje, jak należy. Przyczyn może być wiele - od nieodpowiedniej diety, poprzez stres, na zespole jelita drażliwego skończywszy. Jeżeli wyeliminowanie czynników stresowych i uregulowanie diety nie pomoże, konieczne jest udanie się do lekarza celem dalszej diagnostyki. Wzdęcia, biegunki czy zaparcia doskwierające dłużej, niż 2 miesiące powinny być od razu konsultowane ze specjalistą.

Ostry, napadowy ból brzucha

Nagły, silny ból w okolicy żołądka może u osób chorujących na wrzody oznaczać pęknięcie jednego z nich. Niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, ponieważ konsekwencją perforacji wrzodu są infekcje bakteryjne i grzybicze otrzewnej. Silny, nagły ból brzucha zlokalizowany w lewej, dolnej jego części może sugerować atak wyrostka robaczkowego - jeżeli ból uniemożliwia podniesienie prawej nogi, jest promieniujący i nie ustępuje, należy zadzwonić na pogotowie lub udać się na SOR.

Ból brzucha u kobiet

Silny ból brzucha często dotyka kobiety w pierwszym dniu menstruacji i jest związany z wydzielaniem się hormonów powodujących skurcze macicy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie panie muszą w tym dniu cierpieć - bardzo bolesne miesiączki mogą być skutecznie leczone. W tym celu należy zgłosić się do ginekologa i porozmawiać o możliwych opcjach - w niektórych przypadkach samo włączenie leków hormonalnych znacznie pomaga.

Jeżeli ból brzucha pojawia się niezależnie od okresu, towarzyszy mu podwyższona temperatura, bolesność w trakcie stosunku, jest rozpierający i zlokalizowany w dole brzucha nad spojeniem łonowym - może to sugerować zapalenie przydatków. Włączenie antybiotykoterapii jest niezbędne, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się komplikacje skutkujące nawet bezpłodnością.

Jeżeli nie masz pewności, jak zaklasyfikować swój ból brzucha o umiarkowanym nasileniu, możesz skorzystać z teleporady - na platformie heydoc.pl nawet w 15 minut uzyskasz specjalistyczną konsultację i otrzymasz zalecenia lekarskie co do dalszego postępowania. 

Więcej z kategorii Leczenie bólu
Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Ból barku - przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby
Mężczyzna trzyma się za bark
Ból szyi - jakie są najczęstsze przyczyny? Leczenie
Kobieta odczuwa ból szyi
Powiązane artykuły
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Kobieta z bolącą ręką
Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?