Ból pleców - jakie są przyczyny? Leczenie, ćwiczenia

Zapalenie trzustki, kamica nerkowa, skolioza, rwa kulszowa, zawał serca, mielopatia – to tylko niektóre choroby, które objawiają się bólem pleców. Z uporczywym, utrzymującym się lub stale nawracającym bólem pleców należy zgłosić się lekarza. Wstępna diagnostyka zawsze opiera się na wywiadzie z pacjentem odnośnie lokalizacji, charakteru i natężenia bólu. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu pleców.
Senior odczuwa ból pleców
Źródło:123RF
Spis treści

Ból pleców 

Ból pleców odczuwa nawet co drugi Polak. Zdecydowana większość go lekceważy, uważając, że jest spowodowany trybem życia lub nieodpowiednią pozycją w czasie snu. Tymczasem ból pleców może być sygnałem, że w organizmie toczy się poważny proces chorobowy. Na podstawie dokładnej lokalizacji bólu, jego charakteru i natężenia można spróbować znaleźć przyczynę dolegliwości, ale z uporczywym, utrzymującym się lub stale nawracającym bólem pleców należy zgłosić się lekarza, który wdroży leczenie na podstawie badań diagnostycznych. 

Przyczyny bólu pleców 

Ból pleców wcale nie musi być związany z chorobami kręgosłupa. Owszem, często powodem dolegliwości bólowych są zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie czy rwa kulszowa, ale nie tylko. Przyczyną bólu pleców mogą być choroby płuc, nerek, serca, przewodu pokarmowego oraz nowotwory

Wśród najbardziej prawdopodobnych chorób, które objawiają się bólem pleców wymienia się:

 • rwę barkowa,
 • rwę kulszowa,
 • mielopatię,
 • lumbago,
 • osteoporozę,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • przepuklinę,
 • wady postawy (skolioza, lordoza, kifoza),
 • zawał serca,
 • dnę moczanową (artretyzm),
 • kamicę nerkową,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • choroby płuc,
 • nowotwór kości lub przerzuty do kości,
 • cukrzycę,
 • półpasiec,
 • zapalenie trzustki,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy.

Ból pleców na dole

Jeśli ból pleców występuje na dole, to prawdopodobnie jego przyczyną jest rwa kulszowa. Choroba objawia się silnym bólem pleców w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do uda, łydki, a niekiedy także do stopy. Rwa kulszowa jest najczęściej konsekwencją choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lub przepukliny, które powodują ucisk na nerw kulszowy.

Ból w dolnej części pleców może być objawem lumbago, potocznie nazywanego postrzałem. Dolegliwość pojawia się najczęściej na skutek przeciążenia kręgosłupa, na przykład w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból jest silny, przeszywający, niczym postrzał, stąd jego potoczna nazwa. 

Ból pleców między łopatkami

Ból pleców występujący między łopatkami może świadczyć o dyskopatii lub chorobie zwyrodnieniowej, ale w przypadku bólu zlokalizowanego w tym miejscu nie można wykluczyć chorób płuc i opłucnej. Niekiedy dolegliwości ze strony żołądka lub dwunastnicy są przez pacjentów odczuwane jako ból pleców między łopatkami. Ból pleców między łopatkami może też być symptomem nowotworów kości lub przerzutów do kości raka zlokalizowanego w innym miejscu. 

Ból pleców z lewej strony

Ból pleców z lewej strony może wskazywać na choroby trzustki. Ostre zapalenie trzustki co prawda objawia się silnym bólem w lewym podżebrzu, ale może on promieniować do pleców. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki, ból lokalizuje się w tym samym miejscu, ale jest mniej uporczywy. Często ustępuje przy pochylaniu się, a nasila się w pozycji leżącej. Również powiększona śledziona może dawać objaw w postaci bólu w dole pleców z lewej strony, ale najczęściej pacjenci skarżą się też na objawy towarzyszące - zaparcia, biegunki czy uczucie pełności w brzuchu.

Ból pleców może być też symptomem zawału serca, który objawia się gniotącym, dławiącym bólem ze mostkiem, ale bardzo często promieniującym do lewego barku

Ból pleców z prawej strony

Natomiast ból pleców po prawej stronie może być objawem kamicy żółciowej. Choroba rozwija się na skutek tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym. Objawia się ostrym, napadowym bólem w prawym nadbrzuszu, który często promieniuje do pleców lub prawego ramienia. Również powiększona wątroba może dawać objaw w postaci bólu w prawym podżebrzu, promieniującego do prawej strony pleców, ale symptomatyczne dla chorób wątroby też inne objawy, takie jak bóle mięśniowe, gorączka, brak apetytu, wymioty oraz żółtaczka. 

Inne przyczyny bólu mięśni pleców 

Ból pleców z lewej lub prawej strony, na wysokości barku, może być objawem rwy barkowej. Choroba jest spowodowana uciskiem na korzenie nerwowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, wywołanym przez zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatie. Ból lokalizuje się w braku i promieniuje do szyi, ramienia i ręki. Może występować po lewej lub prawej stronie ciała.  

Natomiast ból w dole pleców z jednej lub drugiej strony może świadczyć o chorobach nerek – głównie kamicy nerkowej lub zapaleniu nerek. Zwłaszcza kłębuszkowe zapalenie nerek objawia się silnym bólem pleców w okolicy lędźwiowej. Jednak w chorobach nerek, oprócz dolegliwości bólowych, niemal zawsze pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu oraz gorączka. 

Ćwiczenia na ból pleców i jego leczenie

Jak widać ból pleców może być objawem wielu chorób, dlatego jego leczenie powinno być poprzedzone diagnostyką. Jeśli ból pleców jest silny i pojawił się nagle, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Umiarkowany ból pleców, który nie utrudnia wykonywania codziennych czynności, może mieć związek z przeciążeniem lub naciągnięciem mięśni. W takiej sytuacji warto poczekać kilka dni i nie forsować w tym czasie kręgosłupa. Jeśli ból pleców nie ustąpi, należy zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty. Leczenie oraz ćwiczenia na ból pleców powinny być dobrane do konkretnej dolegliwości.

Czytaj:

 

Więcej z kategorii Leczenie bólu
Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Ból barku - przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby
Mężczyzna trzyma się za bark
Powiązane artykuły
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Kobieta z bolącą ręką
Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?