Ból w lewym boku - co oznacza? Jakie są przyczyny?

Ból w lewym boku może być symptomem wielu chorób. Dolegliwości bólowe zlokalizowane z lewej strony brzucha są charakterystyczne dla chorób trzustki, śledziony oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Mogą także wskazywać na choroby jelita cienkiego lub grubego. Ból w lewym boku bywa także objawem chorób układu moczowo-płciowego. Wszystko zależy od dokładnej lokalizacji bólu, jego charakteru, natężenia oraz objawów towarzyszących.
Starsza kobieta odczuwa ból w lewym boku
Źródło:123RF
Spis treści

Co oznacza ból w lewym boku?

Ból brzucha jest główną przyczyną wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Może być objawem wielu chorób, a postawienie diagnozy tylko na podstawie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości bólowych jest niemal niemożliwe. Ból w lewym boku może wskazywać na choroby trzustki, śledziony, okrężnicy lub jelit. Bywa symptomemchoroby wrzodowej. 

Może także świadczyć o chorobach układu moczowo-płciowego. Kluczowe znaczenie w postawieniu wstępnej diagnozy ma lokalizacja bólu, jego charakter, stopień natężenia, objawy towarzyszące, a także czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości bólowe. Dla potwierdzenia wstępnego rozpoznania lekarz z pewnością zleci wykonanie badań dodatkowych.

W przypadku ostrego bólu, któremu towarzyszy krwawienie, niedokrwistość lub utrata masy ciała, konieczna jest pilna diagnostyka. Bóle przewlekłe, utrzymujące się tygodniami świadczą najczęściej o zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego i nie wymagają badań w trybie pilnym. 

Ból w lewym boku pod żebrami

Ból zlokalizowany w lewym boku pod żebrami może sygnalizować chorobę trzustki. Ostre zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem, który osiąga intensywność krótko po pojawieniu się pierwszych dolegliwości bólowych. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki bóle występują stale lub okresowo. Najczęściej nasilają się po posiłku, a także w pozycji leżącej. Ustępują natomiast przy pochylaniu się do przodu. 

Ból w lewym boku pod żebrami może być też symptomem chorób śledziony lub okrężnicy. Ból śledziony jest najczęściej efektem jej powiększenia. Zwykle towarzyszy mu uczucie pełności w brzuchu oraz ogólny dyskomfort. W przypadku chorób okrężnicy, oprócz bólu brzucha z lewej strony, występują zaparcia lub biegunki.   

Dolegliwości bólowe w lewym boku pod żebrami, mogą także świadczyć o wrzodach zlokalizowanych na krzywiźnie większej żołądka. Choroba wrzodowa żołądka objawia się najczęściej bólem opisywanym przez pacjentów jako gniotący i tępy. Bóle pojawiają się najczęściej na czczo i ustępują po posiłku. Inaczej jest w przypadku wrzodów dwunastnicy – ból nasila się po jedzeniu. Natomiast ból ostry, rozdzierający i przeszywający, wymaga pilnej hospitalizacji, gdyż może oznaczać, że doszło do perforacji wrzodu. 

Ból w lewym boku brzucha w górnej części

Ból w lewym boku, ale zlokalizowany wyżej, czyli w nadbrzuszu, jest typowy dla chorób żołądka i dwunastnicy. Najczęściej świadczy o zaburzeniach czynnościowych – głównie dyspepsji. W przypadku dyspepsji, oprócz dolegliwości bólowych, pacjenci narzekają na uczucie ciężkości w brzuchu i przepełnienie. Mogą występować także mdłości. Jeśli ból jest palący lub piekący, jego przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy. Bóle w lewym nadbrzuszu mogą być także objawem chorób trzustki. 

Ból w lewym dolnym boku

Bóle zlokalizowane w lewym dolnym boku, w okolicy dołu biodrowego, mogą świadczyć o chorobach jelita cienkiego lub grubego. Mają najczęściej charakter kolkowy. Ból w lewym dolnym boku jest także symptomatyczny dla zapalenia uchyłków. Opisywany jest przez pacjentów jako ból stopniowo narastający. 

Dolegliwości w dole brzucha mogą też wskazywać na choroby układu moczowo-płciowego – kolkę nerkową, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie przydatków. Schorzenia charakteryzują się bólem o stałym charakterze, ale mogą występować też bóle kolkowe.  

Ból w lewym boku pleców

Ból lewego boku pleców jest najczęściej spowodowany problemami z kręgosłupem, ale może też mieć związek z chorobami układu pokarmowego lub moczowego, które charakteryzuje ból promieniujący. Powiększona śledziona często objawia się bólem w lewym boku pleców. 

Bibliografia

  • Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2011, 7 (1), p. 9-16.
Więcej z kategorii Leczenie bólu
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Ból barku - przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby
Mężczyzna trzyma się za bark
Ból szyi - jakie są najczęstsze przyczyny? Leczenie
Kobieta odczuwa ból szyi
Powiązane artykuły
Kobieta z bolącą ręką
Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?