Ból stawów
Ból stawów jest dla populacji osób w podeszłym doświadczeniem niemal powszechnym. W większości przypadków tego typu dolegliwości związane są z chorobą zwyrodnieniową stawów (OA od łac. osteoarhritis) lub też reumatoidalnym zapalenie stawów (RZS). Jak podają autorzy opracowania Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, w grupie 75+, odsetek cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych wynosi nawet 80 procent. Ogółem w Polsce z chorobą tą na różnych jej etapach zmaga się blisko 2 miliony osób. Do tego należy doliczyć 350-600 tys. pacjentów cierpiących na RZS. Należy wiedzieć, że ból stawów jest nie jedynym i najbardziej dotkliwym objawem wspomnianych schorzeń. Inne symptomy to:
- OA – poranna sztywność stawów, postępująca niemożność wykonania ruchu, trzeszczenie w stawach, wysięk, pogrubienie obrysu kostnego, niestabilność, ból kości znajdujących się w sąsiedztwie.
- RZA – na początku utrata wagi, potliwość, znużenie, później (oprócz bólu stawów) także poranna sztywność, obrzęk, utrata ruchomości, zanik mięśni otaczających stawy, ból kości, deformacja, przykurcze i upośledzenie funkcji stawów.
W obu przypadkach konsekwencją postępujących zmian jest trwałe kalectwo. W przypadku RZA finalnym skutkiem często jest przedwczesna śmierć.
Przyczyny bólu stawów
Przyczyny bólu stawów nie są do końca rozpoznane. Mimo, iż przebieg i postęp chorób jest doskonale opisany, w kwestii ich etiologii naukowcy wciąż poruszają się na gruncie co najwyżej silnie uprawdopodobnionych hipotez.
- Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, w wyniku której dochodzi do postępującej degradacji tkanki chrzęstnej. RZS jest schorzeniem o charakterze zapalnym, jednak przyczyny występowania tego typu reakcji nie zostały do dziś zdiagnozowane. Podejrzewa się, że ból stawów w przebiegu RZS może być konsekwencją błędnej odpowiedzi autoimmunologicznej, w wyniku której układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu, wywołując stan zapalny. Tak jak przy wszystkich innych schorzeniach autoimmunologicznych, tak i w tym przypadku istotne może być tło genetyczne. Badany jest też kontekst powikłań po infekcjach wirusowych.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyną bólu stawów jest postępująca z wiekiem utrata chrząstki stawowej i powstawanie narośli kostnych, czemu towarzyszyć może stan zapalny. Etiologia OA jest nieznana, wyróżnia się jednak kluczowe czynniki ryzyka, do których należą: podeszły wiek, nadwaga, uwarunkowania genetyczne, przeciążenia i urazy mechaniczne.
Leki na ból stawów
Leczenie chorób stawów jest trudne i nie do końca satysfakcjonujące. RZS jest chorobą, która tylko w łagodnej i umiarkowanej postaci poddaje się lekom i wykazuje skłonność do remisji. Najbardziej zaawansowany RZS leczy się ciężko i postępuje szybko, nurzając pacjenta w odmętach kalectwa. Z kolei w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, nie istnieje żaden środek farmakologiczny pozwalający odbudować zdegenerowaną tkankę chrzęstną – można jedynie powstrzymywać postępy choroby oraz łagodzić ból. Jakie leki na ból stawów stosuje się w przebiegu obu chorób?
- Reumatoidalne zapalenie stawów:
- leki modyfikujące przebieg choroby, których celem jest doprowadzanie do jej remisji. Lekiem pierwszego wyboru jest metotreksat – związek chemiczny będący antagonistą kwasu foliowego. W przypadku jego nietolerancji można zastosować sulfasalazynę lub leflunomid;
- leki zmniejszające ból stawów i łagodzące stany zapalne, w tym gikokortykosteroidy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- zmniejszający dolegliwości bólowe paracetamol;
- w przypadku braku reakcji na paracetamol - środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- wolno działające preparaty z grupy SYSADOA (ang. symptomatic slow acting drugs for osteoarthritis), takie jak siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy.
Co na ból stawów?
W przypadku stawów jak i innych chorób dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego już zawczasu warto pomyśleć o profilaktyce. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.
Naturalne sposoby na ból stawów
Wsparciem dla leczenia farmakologicznego oraz fizjoterapii, są naturalne sposoby na ból stawów. Zaliczamy do nich przede wszystkim takie środki, jak:
- dieta – najlepiej śródziemnomorska, wegetariańska lub wegańska. Powinna być lekkostrawna i nie tucząca (pamiętajmy, że wysoka masa ciała wpływa na obciążenie i degradację tkanki chrzęstnej stawów), a także mająca pozytywny wpływ na budowę i funkcjonowanie tkanki chrzęstnej. Należy w niej uwzględnić takie substancje, jak:
- kwasy omega 3, biorące udział w budowie tkanek, mające silne działanie przeciwzapalne. Ich źródłem są m.in. oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, ryby morskie (śledź, halibut, makrela), owoce morza.
- witaminę C, która bierze udział w syntezowaniu kolagenu i ma duży wpływ na kondycję chrząstki stawowej. Jej naturalne źródło stanowi większość warzyw i owoców.
- białko odpowiedniej jakości, pochodzące z chudego mleka, chudych serów i innych tego typu wyrobów, a także chudego mięsa.
- Okłady – jeden z najskuteczniejszych, praktykowanych od wieków naturalnych sposobów na ból stawów. Ciepłe lub zimne – nie ma w tej kwestii sprecyzowanych zaleceń, zaleca się dobranie temperatury metodą prób i błędów, adekwatnie do zaobserwowanych reakcji organizmu.
- Aktywność fizyczna – lekkie ćwiczenia oraz spacery na świeżym powietrzu. Uwaga: trening sam w sobie nie powinien nasilać bólu. Pamiętajmy, że zbyt intensywne ćwiczenia również przyczyniają się do powstawania zmian zwyrodnieniowych.
Czytaj też:
- Ból stawów - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
- Ból kości - jak go złagodzić, jakie są przyczyny?
- Jak rozpoznać i leczyć choroby stawu biodrowego?
- Ból nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
Artykuł zawiera lokowanie produktu