Ból pięty - przyczyny, domowe sposoby leczenia

Ból pięty potrafi uprzykrzyć życie wielu seniorom. W większości przypadków zmusza do pozostania w domu, a dotkliwy ból pięty całkowicie uniemożliwia poruszanie się. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu pięty oraz jak go złagodzić domowymi sposobami.
Seniorka trzyma się za piętę
Źródło:123RF
Spis treści

Ból pięty

Ból pięty może pozornie wydawać się błahym objawem chorobowym, niewartym konsultacji z lekarzem. Tymczasem ten, kto doświadczył silnego bólu pięty, uniemożliwiającego normalne poruszanie się, wie, że nie da się go lekceważyć. 

Kłujący, przeszywający i destabilizujący – tak pacjenci najczęściej opisują ból pięty.

Jedni odczuwają dolegliwości bólowe jedynie podczas chodzenia, inni skarżą się bóle występujące rano, zaraz po przebudzeniu, które zanikają w ciągu dnia. Ból pięty może lokalizować się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Może wreszcie współwystępować z bólem kręgosłupa. To bardzo ważne wskazówki, które należy przekazać lekarzowi w czasie wizyty, gdyż będą pomocne w postawieniu wstępnej diagnozy. Należy pamiętać, że bóle pięty mogą być objawem poważnej choroby. 

Ból pięty – przyczyny

Wśród przyczyn bólu pięty wymienia się:

 • nieprawidłową budowę stóp – m.in. płaskostopie, stopa końska, szpotawa pięta etc.;
 • stłuczenie lub złamanie kości;
 • nieprawidłową postawę ciała;
 • nadmierne obciążenie stóp w czasie treningu lub innej aktywności fizycznej;
 • stojącą pracę;
 • ostrogę piętowa (zapalenie rozcięgna podeszwowego);
 • zapalenie powięzi podeszwowej;
 • zapalenie lub nadmierne napięcie ścięgna Achillesa;
 • zapalenie kaletki stawowej;
 • zespół kanału stępu;
 • nerw Baxtera;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • chorobę Haglunda -Severa (jałowa martwica kości pięty);
 • niewygodne, zbyt małe lub za ciasne obuwie;
 • nadwagę i otyłość;
 • dnę moczanowa;
 • dyskopatię;
 • rwę kulszowa;
 • nowotwór;
 • niewydolność naczyniową.

Ból pięty przy chodzeniu

Ból pięty przy chodzeniu może być objawem ostrogi piętowej, czyli kostnej narośli na podeszwowej części kości piętowej. Przyczyną ostrogi piętowej jest stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego, czyli miejsca łączącego kość pięty z rozcięgnem piętowym. Ta struktura w stopie jest szczególnie narażona na zapalenie, gdyż napina się i rozciąga przy każdym naszym kroku. Stan zapalny sprawia, że w przyczepie odkładają się złogi wapniowe, a w konsekwencji na kości piętowej powstaje narośl nazywana ostrogą. Narośl na kości piętowej z każdym krokiem drażni rozcięgno podeszwowe i potęguje stan zapalny. 

Charakterystyczne dla ostrogi piętowej jest to, że ból pięty nasila się przy chodzeniu. Zwykle jest najsilniejszy rano, przy stawianiu pierwszych porannych kroków. W ciągu dnia traci na intensywności. W miarę rozwoju stanu zapalnego, ból pięty może być odczuwany przez cały dzień, a  konsekwencji może uniemożliwiać poruszanie się. Choroba dotyka najczęściej osoby uprawiające sport oraz seniorów. Występuje także często u osób z płaskostopiem. 

Ból pięty od kręgosłupa

Ból pięty może być związany z chorobami kręgosłupa. Rwa kulszowa, a potocznie zapalenie korzonków, objawia się bólem biegnącym wzdłuż najdłuższego nerwu człowieka - nerwu kulszowego. Nerw ten rozpoczyna się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przechodzi przez pośladki i tylną powierzchnię uda, a w stawie kolanowym rozdziela się na nerw strzałkowy i piszczelowy. Przyczyną rwy kulszowej jest najczęściej przepuklina lub wypadnięcie dysku międzykręgowego oraz urazy kręgosłupa, które skutkują uciskiem na nerw kulszowy. Ból w rwie kulszowej lokalizuje się głownie w lędźwiach, ale promieniuje do pośladków, ud, a niekiedy także do stóp. W przebiegu choroby może też dojść do porażenia nerwu strzałkowego, co skutkuje nie tylko bólem pięty, ale także opadaniem stopy.  

Ból pięty może być też efektem postępującej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, w przebiegu której także dochodzi do ucisku na nerwy. 

Domowe sposoby na ból pięty

Leczenie bólu pięty powinno być uzależnione od jego przyczyny, dlatego dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem. Przed umówioną wizytą można jednak spróbować złagodzić ból domowymi sposobami. Po pierwsze należy unikać przeciążenia. Najlepiej ograniczyć aktywność fizycznym do minimum. Zaleca się także by do butów włożyć specjalistyczne wkładki, odciążające piętę podczas chodzenia. Ból pomogą złagodzić żele oraz maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pomocne mogą być też okłady z lodu i delikatny masaż. 

Czytaj też:

Więcej z kategorii Narząd ruchu
Ból kręgosłupa szyjnego - objawy, domowe sposoby
Senior odczuwa ból kręgosłupa w odcinku szyjnym
Osteoporoza – objawy bólowe. Czy są częścią choroby?
Kobieta z laską inwalidzka
Ból pięty - przyczyny, domowe sposoby leczenia
Seniorka trzyma się za piętę
Powiązane artykuły
Mężczyznę złapał ból nóg w czasie biegania
Ból nóg - jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ból pleców u seniora
Bóle stawów i kości - przyczyny i leczenie. Co pomaga?
Kobietę bolą stawy
Ból stawów - przyczyny, domowe sposoby leczenia
Senior odczuwa ból w kościach nogi
Ból kości - jak go złagodzić i jakie są jego przyczyny
Mężczyznę boli ramię
Ból ramienia - jakie mogą być przyczyny? Leczenie