Ból stawów - przyczyny, domowe sposoby leczenia

Ból stawów jest prawdziwą zmorą osób w dojrzałym i podeszłym wieku. Zazwyczaj pierwsze symptomy chorób stawów nieśmiało dają o sobie znać po 40. roku życia, ale z całą mocą odzywają się po 60-tce. W grupie 80+ są już powszechnością.
Kobietę bolą stawy
Źródło:123RF
Spis treści

Ból stawów

Na ból stawów różnego typu cierpi w Polsce 2 miliony osób. W wielu przypadkach powodem są bardzo ciężkie schorzenia, na przestrzeni lat prowadzące do kalectwa oraz zwiększające ryzyko przedwczesnej śmierci. Dość powiedzieć, że choroba zwyrodnieniowa i towarzyszący jej ból stawów stanowią jeden z najważniejszych powodów orzekania o niepełnosprawności (ok. 10 proc. wszystkich przypadków). Ból stawów często ma podłoże zapalne, ale też występować może bez tego typu wyraźnych przyczyn – w drugim przypadku mówimy o tak zwanej artralgii. Najczęściej dolegliwości bólowe lokują się w niezwykle przeciążonych stawach kolanowych, ale też w stawach dłoni (palców i nadgarstków), kolan i bioder. 

Przyczyny bólu stawów

Do najczęstszych przyczyn bólu stawów należą:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • polimialgia reumatyczna,
 • chondrokalcynoza,
 • choroba Forestiera,
 • zespół Sjogrena,
 • choroba Stilla,
 • zespół kanału nadgarstka,
 • fibromialgia,
 • toczeń układowy,
 • torbiel Bakera,
 • dna moczanowa,
 • borelioza,
 • infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • białaczka,
 • nowotwory kości i chrząstek,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zespół chronicznego zmęczenia,
 • urazy mechaniczne: zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia,
 • nerwica, depresja.

Ból stawów dłoni

Utrzymujący się dłużej lub nawracający ból stawów dłoni z dużą dozą prawdopodobieństwa świadczyć może o rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jest to ciężka choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje własne komórki, doprowadzając do stanu zapalnego stawów (głównie palców rąk, nadgarstków, a także łokci). W zaawansowanych stadiach choroba prowadzi do deformacji kończyn, ich przykurczu, a na koniec – całkowitego zesztywnienia i daleko idącej niepełnosprawności. Co istotne, prowadzone badania wykazują, że w grupie osób cierpiących na RZS, wyższa, niż dla ogółu populacji, jest śmiertelność (ogółem choroba odpowiada za około 0,1 proc. wszystkich zgonów). W Polsce na ból stawów dłoni z powodu RZS uskarża się około 350 tysięcy osób, a wiec niemal 1 procent wszystkich mieszkańców. 

Zobacz też: Ćwiczenia online dla seniorów

Ból stawów kolanowych 

Ból stawów kolanowych z kolei z większym prawdopodobieństwem wskazuje na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów – schorzenia, na które wedle rożnych szacunków i w różnych krajach cierpi od 7 do nawet blisko 20 procent populacji, przy czym częstotliwość występowania dramatycznie rośnie wraz z wiekiem (w grupie najstarszych seniorów 80+ wynosi około 60 procent). Choroba zwyrodnieniowa stawów to efekt zużywania się chrząstki stawowej, czemu oprócz podeszłego wieku oraz predyspozycji genetycznych, sprzyjają m.in.

 • otyłość powodująca znaczne przeciążenie stawów,
 • osłabienie mięśni stabilizujących stawy,
 • mechaniczne urazy i przeciążenia wynikające z podnoszenia ciężarów, uprawiania forsownych dyscyplin sportu.

W przebiegu choroby, dochodzi do narastania wyrośli kostnych, zapalenia torebek maziowych, osłabienia i uszkodzenia otaczających staw ścięgien, więzadeł i mięśni, a na koniec – całkowitego usztywnienia stawów. 

Maść na ból stawów

Do najpopularniejszych środków farmaceutycznych stosowanych w celu łagodzenia bólu stawów należą niesteroidowe leki przeciwzapalne, używane przede wszystkim w formie maści. Na ból stawów stosowane są zewnętrznie, w szybki sposób docierając do źródła problemu drogą transdermalną, bez obciążania jelit i wątroby, co ma miejsce w przypadku tabletek przyjmowanych doustnie. Stosuje się też maści zawierające salicylany. Oprócz tego pacjenci mają do dyspozycji maści chłodzące (na przykład z mentolem), rozgrzewające (np. maść końska) czy regenerujące (np. z kolagenem).

Domowe sposoby na ból stawów - dłoni, kolan i biodrowych

W leczeniu pomocne bywają także domowe sposoby. Na ból stawów dłonii innych części ciała najlepiej sprawdzają się okłady - ciepłe albo zimne. Co do ich stosowania, zazwyczaj powiada się, że wybrać należy metodą prób i błędów te, które przynosić będą większą ulgę (choć też przyjmowane jest założenie, że ciepłe lepiej sprawdzą się, gdy ból stawów nie ma podłoża zapalnego, zaś zimne – na odwrót). W przypadku niektórych chorób, jak na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów, istotnym czynnikiem może być dieta. Chorym na RZS zazwyczaj zaleca się menu śródziemnomorskie, z nastawieniem na ryby, owoce morza, oliwę z oliwek oraz orzechy. Możliwe jest też stosowanie diety wegetariańskiej opartej na produktach roślinnych i przetworach mlecznych oraz wegańskiej, wykluczającej jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc też m.in. mleko, sery i jaja.

Uzupełniając codzienne menu, można stosować także dodatkową suplementację określonych składników. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Czytaj też:

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Bibliografia

 • Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011
 • Tomasz Tatara, Patrycja Snakowska, Rola diety w reumatoidalnym zapaleniu stawów – przegląd systematyczny badań, Medycyna Rodzinna 2015; 2(18)
 • Justyna Cal-Kocikowska, Monika Szulińska, Paweł Bogdański, Reumatoidalne zapalenie stawów — czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, vol. 5, no. 2
Więcej z kategorii Narząd ruchu
Ból ramienia - jakie mogą być przyczyny? Leczenie
Mężczyznę boli ramię
Ból kręgosłupa lędźwiowego - leczenie, ćwiczenia
Starsza kobieta odczuwa poranny ból kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa szyjnego - objawy, domowe sposoby
Senior odczuwa ból kręgosłupa w odcinku szyjnym
Powiązane artykuły
Kobieta z laską inwalidzka
Osteoporoza – objawy bólowe. Czy są częścią choroby?
Seniorka trzyma się za piętę
Ból pięty - przyczyny, domowe sposoby leczenia
Mężczyznę złapał ból nóg w czasie biegania
Ból nóg - jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ból pleców u seniora
Bóle stawów i kości - przyczyny i leczenie. Co pomaga?
Senior odczuwa ból w kościach nogi
Ból kości - jak go złagodzić i jakie są jego przyczyny