Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie

Nerwobóle często mylone są z groźnymi chorobami i zaburzeniami, takimi jak zawał serca. Zobacz, jak się objawia tak zwana neuralgia, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia. Sprawdź, czym nerwobóle różnią się od nerwicy.
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Źródło:123RF
Spis treści

Czym są nerwobóle?

Nerwobóle, zwane też neuralgią, związane są z uszkodzeniem nerwów obwodowych, za pośrednictwem których przenoszone są impulsy do mózgu. Bóle tego typu pojawiają się w obszarze oddziaływania danego nerwu (na przykład w okolicy międzyżebrowej czy na twarzy) i mają charakter ostry, przeszywający, nagły. Natężenie bólu na przykład w tak zwanej neuralgii trójdzielnej (zazwyczaj okolice skroni i żuchwy) należy do najsilniejszych tego typu doznań, jakich może doświadczyć człowiek. Wyróżniamy kilka typów nerwobólu, w tym takie zaburzenia jak:

 • neuralgia międzyżebrowa, powstała w wyniku naruszenia nerwów międzyżebrowych, na przykład w związku ze zwyrodnieniami kręgosłupa;
 • neuralgia trójdzielna (nerwu trójdzielnego), powstała w wyniku uszkodzenia jednego z nerwów czaszkowych;
 • neuralgia splotu ramiennego– wynikająca z podrażnienia nerwów barków i ramion, promieniująca do rąk;
 • neuralgia językowo-gardłowa, efekt podrażnienia tzw. 9 nerwu czaszkowego;
 • neuralgia popółpaścowa, będąca efektem półpaśca.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej to tak zwana neuralgia międzyżebrowa. Bolesność lokuje się między żebrami, praktycznie dookoła klatki piersiowej, w wyższych partiach poziomo, niżej – bardziej pionowo, zgodnie z budową i układem żeber. Powodem tego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka schorzeń lub zaburzeń, w tym między innymi:

 • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa,
 • dyskopatia,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • guzkowate zapalenie tętnic,
 • nacisk na nerwy w wyniku zmian nowotworowych,
 • urazy mechaniczne, złamania żeber.

Nerwobóle międzyżebrowe mają bardzo zróżnicowane natężenie. Mogą być zarówno słabe, jak i silne. Łatwo je pomylić z objawami innych schorzeń, w tym zawału serca, dusznicy bolesnej, refluksu żołądkowo-jelitowego czy zespołu jelita drażliwego. 

Nerwobóle głowy

Nerwobóle głowy, to tak zwana neuralgia nerwu trójdzielnego. Występujące w jej przebiegu dolegliwości bólowe mają ekstremalnie silny charakter. Objawy nerwobólu tego typu mogą być tak dojmujące, że pacjent nie będzie reagować na zwykłe leki przeciwbólowe. Zazwyczaj bolesność obejmuje połowę twarzy, najczęściej po linii od skroni do środka żuchwy, z promieniowaniem na pozostałe części czaszki. Tego typu nerwobóle głowy najczęściej występują samoistnie – patogeneza endogennej neuralgii trójdzielnej do dziś nie została poznana. Możliwe jest też wystąpienie neuralgii w wyniku ucisku któregoś z nerwów twarzoczaszki przez rozwijającą się zmianę nowotworową, ale też na skutek uszkodzenia w czasie zabiegu ekstrakcji zęba (zwłaszcza „ósemek”).

Leczenie nerwobólu

Leczenie nerwobólu w większości przypadków opiera się na środkach farmakologicznych. Stosowane są leki z kilku grup.

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, mające na celu obniżenie natężenia bólu, takie jak ketoprofen czy diklofenak;
 • leki przeciwpadaczkowe, takie jak karbamazepina czy okskarbazepina;
 • leki antydepresyjne z grupy środków trójpierściennych;
 • tabletki i suplementy diety z witaminą B, której niedobór również może być odpowiedzialny za wystąpienie neuralgii. 

W wyjątkowych sytuacjach, neuralgię leczy się chirurgicznie. Pacjenci mogą też skorzystać z licznych metod naturalnych i niekonwencjonalnych, od ziołolecznictwa po akupunkturę. W czasie nasilenia objawów, dobrze jest spędzić kilka dni w łóżku, odpoczywając od stresu, pracy i obowiązków, co sprzyjać będzie kojeniu podrażnionego nerwu.

Nerwobóle a stres

Nerwobóle są niekiedy mylone z objawami bólowymi na tle nerwicowym, co jest jednak nieporozumieniem. Nerwica (wegetatywna) jest bowiem zaburzeniem lękowym, a więc powstającym na podłożu psychicznym, w wyniku którego dochodzi do objawów somatycznych w obrębie różnych organów – na przykład serca, jamy brzusznej, głowy. Mimo jednak, że pojęcia te nie są tożsame ani bliskoznaczne, jedno zaburzenie może być następstwem drugiego. Nerwobóle są bowiem jednym z wielu objawów somatycznych, które potencjalnie mogą wystąpić w wyniku zaburzeń nerwicowych.

Czytaj też: 

Bibliografia

 • Jan Kochanowski, Neuralgia trójdzielna, Aktualności Neurologiczne 2016, 16 (2)
 • Jan Kochanowski, Joanna Cegielska, Joanna Tomalka Kochanowska, Leki przeciwpadaczkowe w leczeniu bólu neuropatycznego, Aktualności Neurologiczne 2009, 9 (3)
Więcej z kategorii Leczenie bólu
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból barku - przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby
Mężczyzna trzyma się za bark
Ból szyi - jakie są najczęstsze przyczyny? Leczenie
Kobieta odczuwa ból szyi
Powiązane artykuły
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?