Ból głowy - nie musisz z nim żyć!

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiał na ból głowy i z doświadczenia wiemy czym jest ta dolegliwość oraz jak bardzo potrafi dać w kość! Ból głowy to jedna z najczęstszych przypadłości, która występuje niezależnie od wieku oraz płci. Statystyka podaje, że przynajmniej kilka razy w roku wiele osób boryka się z bólem głowy o różnej etiologii – czy to indukowanym przeziębieniem, grypą czy warunkami atmosferycznymi. Ból głowy może przybierać bardzo różną postać i bywa wyjątkowo dokuczliwy, jednak w większości przypadków znika samoistnie i nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia.
Ból głowy
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Skąd ten ból głowy?

Bywają też takie sytuacje, kiedy to ból głowy utrudnia nam nasze codzienne funkcjonowanie... Co wtedy? Niezależnie od tego czy ból jest pulsujący czy rozsadzający, warto za każdym razem zwrócić uwagę na towarzyszące mu dodatkowe objawy, gdyż to właśnie one mogą wskazać bezpośrednią przyczynę złego samopoczucia. Ból głowy możemy podzielić na: pierwotny – czyli taki, który pojawił się sam z siebie oraz wtórny, który jest prowokowany przez inne procesy zachodzące w naszym organizmie. Oprócz powyższego podziału, bóle głowy klasyfikujemy również w zależności od ich lokalizacji.

Z wielu przyczyn pojawienie się bólu wylicza się między innymi: stres, a zaraz za nim przemęczenie, do tego dodajmy wahania ciśnienia, czy toczące się w organizmie infekcje – jak grypa czy zapalenie zatok. Czasami też trudno jest nam uwierzyć w to, że głowa może boleć z powodu głodu, odwodnienia organizmu, zatrucia czy przebywania w niedotlenionym pomieszczeniu.

Jak walczyć z bólem głowy?

Delikatny ból głowy – często określany jako „ćmienie” - zazwyczaj nie wywołuje naszego niepokoju, a jego intensywność nie przybiera na sile, możemy spróbować przeczekać kryzys i w tym czasie na przykład uzupełniać poziom płynów w organizmie – delikatny ból głowy może także sugerować odwodnienie! Natomiast jeśli zabieg ten nie przynosi pożądanego efektu, wtedy możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe - mówi Aneta Gołąb z portalu Drogapozdrowie.pl

Najbardziej popularnymi składnikami leków na ból głowy są: paracetamol, ibuprofen,
a także kwas acetylosalicylowy. Wybierając dany lek, należy wziąć pod uwagę nie tylko objawy, ale przede wszystkim to, jak zareaguje na nie nasz organizm – szczególnie gdy cierpimy jeszcze na inne schorzenia lub alergie.

Zażywanie leków znieczulający jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów walki z bólem głowy. W aptekach znajdziemy wiele leków o działaniu przeciwbólowym, które możemy bez problemu nabyć bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza. Preparaty zawierające paracetamol, takie jak: Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, natomiast te zawierające w składzie ibuprofen jak: Ibum, Ibuprom, Nurofen wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne. Na rynku aptecznym dostępne są także leki zawierające połączenie tych dwóch składników, wskazany duet znajdziemy między innymi w lekach, takich jak: Kidofen Duo, Metafen, Nurofen Ultima. Stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowy np. Aspirin, Acard, Acesan, Etopiryna, Polocard, Polopiryna, Upsarin; Wskazane preparaty pomagają zwalczyć ból, stan zapalny oraz mają działanie przeciwgorączkowe. Kwas acetylosalicylowy wskazany jest także w profilaktyce przeciwzakrzepowej.

Ból głowy u dziecka!

Rodzicu! Pamiętaj, że każdy ból, na który uskarża się dziecka, nie może zostać zbagatelizowany i wymaga głębszej analizy. Natomiast jeśli tytułowy ból głowy pojawia się u malucha w przebiegu grypy lub przeziębienia, to możemy być pewni, że jest to jeden z syndromów, który minie wraz z ustępowaniem choroby. Najpopularniejszą formą leczenia bólu głowy i gorączki u dzieci jest zastosowanie leku w postaci czopków lub zawiesiny.

Najczęściej pediatrzy zalecają podanie leków zawierających paracetamol lub ibuprofen. Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazana u dzieci do 12. roku życia i nie można go stosować u młodszych dzieciaczków ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań i ryzyka wystąpienia zespołu Rey’a, astmy aspirynowej czy też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (krwawienia).

Czy ból sam minie?

Często jest tak, że ból głowy pojawia się nagle i tak samo nagle mija – nie zastanawiamy się nad jego przyczyną i bywa, że potrafimy normalnie funkcjonować z delikatnym bólem. Gorzej jeśli ból utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków i paraliżuje normalny rytm organizmu! W takim przypadku nie czekaj, aż ból sam minie. Działaj! Pamiętaj tylko, że leki przeciwbólowe to nie cukierki i nawet lek wydawany bez recepty może być niebezpieczny. Dlatego za każdym razem, gdy sięgasz do domowej apteczki w poszukiwaniu leku przeciwbólowego, zwróć uwagę na datę ważności leku i dawkowanie. Zapoznaj się dokładnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania środka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej z kategorii Leczenie bólu
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?
Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Ból serca - jakie są przyczyny i objawy? Postępowanie
Starszy mężczyzna trzyma się za sercę
Powiązane artykuły
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Kobieta z bolącą ręką
Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?