Napięciowy ból głowy - objawy, leczenie

Na napięciowy ból głowy każdego dnia skarżą się miliony Polaków. To najczęstszy samoistny ból głowy na świecie. Szacuje się, że odczuwa go 40-80 proc. populacji Europy, z czego większość stanowią kobiety. Sprawdź, jak objawia się napięciowy ból głowy i jak można go leczyć.
Kobieta odczuwa napięciowy ból głowy
Źródło:123RF
Spis treści

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy należy do bólów samoistnych, czyli niewywołanych żadną chorobą. W tej grupie znajduje się także migrena oraz klasterowy ból głowy. Wszystkie trzy uchodzą na najbardziej dokuczliwe i najtrudniejsze do opanowania. Samoistne bóle głowy mają nieznaną etiologię. Ich przyczyn poszukuje się w nadmiernym rozszerzeniu naczyń mózgowych, nieodpowiednim wydzielaniu neuroprzekaźników przez mózg lub za dużym napięciu mięśni skroniowych i potylicznych. 

Napięciowy ból głowy jest najczęstszym bólem samoistnym. Z badań wynika, że odczuwa go 40-80 proc. Europejczyków, z czego większość stanowią kobiety. Występuje niemal we wszystkim grupach wiekowych, ale najczęściej u ludzi w średnim wieku, zwłaszcza przepracowanych i narażonych na stres.  

Objawy napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy jest silny, tępy, rozpierający i narastający. Zwykle towarzyszy mu ucisk, gniecenie i świdrowanie w głowie. Występuje po obu stronach głowy, głównie w skroniach, ale także na potylicy. Charakterystyczne jest to, że ból napięciowy najczęściej pojawia się o tej samej porze dnia. Ponadto dolegliwości bólowe nasilają się pod wpływem kaszlu, oddawania stolca i płaczu, ale nie pod wpływem wysiłku. Początkowo jest łagodny, ale z każdą minutą narasta, aż staje się silny. Warto jednak podkreślić, że rzadko jest tak silny jak ból migrenowy. Z każdym kolejnym napadem bólu, dolegliwości mogą się nasilać. Co istotne, napięciowemu bólowi głowy nie towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, nudności, nadwrażliwość na światło i hałas. Mogą jedynie występować zaburzenia łaknienia.  

Ile trwają napięciowe bóle głowy? 

Najczęściej na początku choroby dolegliwości bólowe pojawiają się epizodycznie i nie są intensywne. Jednak stopniowo nasilają się i występują coraz częściej. Z czasem napięciowy ból głowy przyjmuje postać przewlekłą, a bóle głowy mogą występować każdego dnia. 

Przyjmuje się, że ból głowy napięciowy o charakterze epizodycznym utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni w miesiącu, ale nie dłużej niż 180 dni w roku. Jeśli bóle występują częściej oznacza to, że choroba ma charakter przewlekły. 

Ból napięciowy głowy a migrena

Ból napięciowy głowy niekiedy bywa mylony z migreną. Migrenowy ból głowy także jest silny, lokalizuje się z przodu głowy i często występuje obustronnie. Niemniej ma inny charakter i można go rozpoznać po objawach towarzyszących. Migrena najczęściej jest opisywana przez pacjentów jako silny, pulsujący ból zlokalizowany w jednych lub dwóch oczodołach. Oprócz dolegliwości bólowych bardzo często pojawiają się zaburzenia neurologiczne dotykające narządu wzroku – mroczki, błyski świetlne, zaburzenia perspektywy. Ponadto charakterystyczne dla migreny są nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło. Z reguły napad migrenowego bólu głowy trwa od 4 do 72 godzin. 

Napięciowy ból głowy przy nerwicy

Etiologia napięciowego bólu głowy nie jest do końca poznana, ale coraz częściej wskazuje się na dużą rolę czynników psychologicznych w powstawaniu tego rodzaju bólu głowy. Z badań wynika, że napięciowy ból głowy może być konsekwencją długotrwałego stresu, zmęczenia lub zaburzeń natury psychicznej. Często jest diagnozowany u osób w stanie wzmożonego napięcia, obniżonego nastroju i z zespołem nerwicowym. Naukowcy wskazują także, że napięciowe bóle głowy występują częściej u osób bardzo ambitnych i mało asertywnych. 

Ból głowy napięciowy – jak go leczyć? 

Samoistne bóle głowy są nieuleczalne. Oznacza to, że mogą występować przez całe życie, a jedynym ratunkiem jest znalezienie leków przeciwbólowych, które skutecznie niwelują ból. Nie należy jednak stosować leków przeciwbólowych zbyt często i długotrwale, gdyż może to być przyczyną polekowych bólów głowy. W przypadku przewlekłego napięciowego bólu głowy wprowadza się leczenie profilaktyczne, które ma na celu zmniejszenie częstotliwości występowania ataków. Profilaktycznie pacjenci przyjmują często leki przeciwdepresyjne. Napięciowy ból głowy często pojawia w stresogennych sytuacjach, dlatego pacjentom zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Stępień A., Napięciowy ból głowy, Borgis - Nowa Medycyna 2/2003.
  • Waś A., Tucholska S., Napięciowe bóle głowy – aspekty psychologiczne, Neurologia Dziecięca Vol. 20/2011, nr 41.
Więcej z kategorii Leczenie bólu
Ból mięśni pleców - jakie są przyczyny? Co oznacza?
Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia na ból mięśni pleców
Nerwobóle - czym są? Ile trwają? Objawy, leczenie
Starszy mężczyzna odczuwa nerwoból twarzy
Ból barku - przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby
Mężczyzna trzyma się za bark
Powiązane artykuły
Osoba z bólem barku
Ból barku - przyczyny, leczenie. Co pomaga na bolący bark?
Kobieta z bolącą ręką
Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie
Miejsce występowania bólu biodra
Bóle bioder - przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Osoba trzymająca się za lędźwie
Ból pleców - co pomaga na bolące plecy?
Kiedy z bólem brzucha należy udać się do lekarza?