Telefon dla wnuka - jaki model wybrać?

Coraz młodsi ludzie zaczynają korzystać ze smartfonów. Czy to dobrze? Jak to wpływa na rozwój najmłodszych? Nasza redakcyjna psycholog opowiada, jakie są za i przeciw obdarowywania wnuków telefonami.
Spis treści

O wiele bardziej jednoznaczna wydaje się być postawa najmłodszego pokolenia. Dla nich laptopy, smartfony czy tablety są elementem jedynego znanego świata. W ich życiu są od zawsze. O ile komputery stoją w domu i często są do użytku wszystkich domowników, o tyle telefony to już rzecz osobista. Przedmiot pożądania. Coś, co mają dorośli. Bez wątpienia jednak, coraz częściej potrzebny jest on i młodszym. Który wiek jest zatem najbardziej odpowiedni na zakup pierwszego telefonu dla wnuka?

Czytaj więcej: Co to jest Snapchat i co to znaczy snapować?

Przedszkolaki

Coraz częściej zdarza się, że dzieci mają własne telefony na długo przed tym zanim nauczą się płynnie czytać i pisać. Może wydawać się to paradoksalne, ale producenci już skutecznie tej sprzeczności zaradzili. Na rynku dostępne są modele bardzo uproszczone – mają tylko cztery przyciski pozwalające zadzwonić do czterech różnych osób. Nie mają dostępu do Internetu, gier czy aparatu fotograficznego, wykonane są z przyjaznych dzieciom materiałów. Mogą wydawać się odpowiednie dla dzieci z rozbitych rodzin, kiedy jedno z rodziców nie mieszka z dzieckiem. Wtedy może mieć on z nim kontakt niezależnie od drugiego małżonka (co czasem jest zaletą, a czasem wadą). Niemniej jednak, w standardowych sytuacjach, dziecko zawsze przebywa pod opieką osób dorosłych, rodzice znają miejsce jego pobytu i wyposażanie go w telefon nie wydaje się zasadne.

Czytaj więcej: Jak wybrać czytnik ebooków dla seniora?

Szkoła podstawowa

W wieku wczesnoszkolnym dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Z czasem samo wychodzi z domu, samo wraca ze szkoły, spotyka się z kolegami. W tym wieku posiadanie telefonu zaczyna mieć sens i przyczynia się do bezpieczeństwa dziecka. Jeśli wtedy rodzice zdecydują się kupić dziecku telefon, to warto żeby wybrali model, który nie będzie raził swoją wartością w oczy i nie kusił potencjalnych złodziei. Lepiej też, by nie miał dostępu do Internetu i gier, gdyż trudno wtedy kontrolować, co dziecko robi na telefonie, a o niepożądane treści i uzależnienia bardzo łatwo. Dobrze także, żeby pozbawiony był aparatu fotograficznego – fotografowanie wszystkich i wszystkiego jest zachowaniem potencjalnie niebezpiecznym. Patrzenie w ekran zamiast przed siebie może skończyć się czasem naprawdę nieciekawie. Nie mówiąc już o robieniu zdjęć innym osobom i wrzucaniu ich do Internetu…

Czytaj więcej: Internet bez tajemnic - selfie

Telefon komórkowy – jak każdy inny wynalazek – ma zarówno dobre, jak i złe strony.

Gimnazjum

Niestety, w tym wieku nieposiadanie telefonu komórkowego może skutkować już towarzyskim wykluczeniem. To czas intensywnego nawiązywania relacji, życia w stadzie. Wydaje się, że zarówno dostęp do Internetu, jak i aparat fotograficzny, są już koniecznością. Warto zatem dziecku często przypominać, jak w dobrych celach wykorzystywać wszystkie funkcje telefonu i jak unikać wyrządzenia sobie i innym krzywdy. Nie zaszkodzi zainstalować na nim programu, który uniemożliwi odwiedzanie witryn dla dorosłych i ściąganie niebezpiecznych treści.

Telefon komórkowy – jak każdy inny wynalazek – ma zarówno dobre, jak i złe strony. Bez wątpienia zatem jego posiadanie przez dzieci może przynosić wymierne korzyści. Nie można jednak spuszczać z oczu potencjalnych zagrożeń i warto być czujnym. Nade wszystko jednak, trzeba z dzieckiem rozmawiać, tłumaczyć, uświadamiać. Jeszcze niejedna technologiczna nowinka w jego życiu się pojawi. Wykształcenie odpowiedzialnej postawy wobec nowości powinno być w tej sytuacji priorytetem.

Czytaj więcej: Jak włączyć i wyłączyć pocztę głosową w telefonie?

Więcej z kategorii Nowe technologie
Przeczytaj artykuł
ICE – informacje, które mogą cię uratować
Przeczytaj artykuł
Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy? Który wybrać?
Ekspres cisnieniowy czy przelewowy
Przeczytaj artykuł
Jaki rodzaj etui na telefon powinien wybrać senior?
Etui na telefon dla seniora
Powiązane artykuły
Telefon dla seniora – na co należy zwrócić uwagę
Internet bez tajemnic: selfie
Co to ja chciałem…? Zapomnij o zapominaniu!
E-book czy tradycyjna książka?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj