Google Street View. Wirtualne spacery po świecie

Czy wiesz, że przez Internet możesz zwiedzić w kilka chwil miasta po drugiej stronie globu, zobaczyć własną okolicę z dzieciństwa lub przyjrzeć się cudom natury i ludzkiej techniki? Poznaj Google Street View i zobacz, jak wybrać się na wirtualny spacer.
Spis treści

Google Street View

Google Street View to projekt rozwijany od roku 2007 przez Google (słynne przede wszystkim z wyszukiwarki oraz poczty gmail). Umożliwia on oglądanie wybranych miejsc na świecie z poziomu ulicy. Nie są to zwykłe zdjęcia - można się rozglądać dookoła, przesuwać czy robić zbliżenia. Street view oznacza właśnie "widok ulicy".

Street view - wirtualny spacer Google

Trzeba zaznaczyć, że widoki, które można oglądać, nie obrazami na żywo, nieraz mają po kilka lat. Zdjęcia są robione specjalnymi aparatami, a następnie przechodzą komputerową obróbkę. Zapewnia to 360-stopniową panoramę i wrażenie, jakbyśmy naprawdę znajdowali się właśnie w danym miejscu. Sprzęt nagrywający montowany jest na dachach samochodów, ale czasem też ustawia się go na:

 

  • rowerach,
  • wózkach,
  • skuterach
  • lub przenoszą go ludzie.

Dzięki temu baza obrazów jest olbrzymia i udostępniono w sieci wielu niesamowitych miejsc - jak szczyty gór, parki, wnętrza ciekawych budynków.

Mapy Google satelita

Kamery Google Street View dotarły na wszystkie kontynenty. Płynęły kanałami Wenecji, zjechały w dół szybami kopalni soli w Wieliczce, okrążyły Australię czy jechały w cieniu drapaczy chmur na Manhattanie. Dzięki ich obrazom można oglądać pingwiny z Antarktydy czy lwy morskie z Wysp Galapagos. W Polsce można sobie zrobić wirtualny spacer po kilkuset miejscowościach oraz ich atrakcjach.

Street view jak włączyć

Widok Google Street View można włączyć po skorzystaniu z Google Maps - wirtualnych map Google. Aby zobaczyć zdjęcia Street View:

  • wpisz w wyszukiwarkę miejsce, które Cię interesuje,
  • kliknij w zdjęcie, które pokaże się poniżej.

Możesz wybrać którąś z wyróżniających się propozycji lub wpisać na pasku wyszukiwania nazwę miejsca.
Po załadowaniu widoku, w lewym górnym rogu dostępne są narzędzia do nawigacji:
Strzałki na kole pozwalają obracać obraz w boki i z góry na dół. Przyciski plus i minus, które znajdują się poniżej, pozwalają przybliżać i oddalać widok.
Jeśli można zmienić położenie, to po najechaniu kursorem myszki na odpowiednie miejsca pojawi się elipsa. Pojedyncze kliknięcie lewym przyciskiem myszy przesuwa nas w wybrane miejsce.

Street view mapa

Na całym świecie skala projektu Google Street View wzbudza wiele kontrowersji. Jedni obawiają się, że mogą z tego narzędzia korzystać włamywacze szukający bogatych domostw, inni, że ich własne domy wypadają niekorzystnie. Dlatego są miejsca, gdzie uniemożliwiono dostęp kamer Google Street View. Należy jednak przyznać, że wszystkie twarze ludzi czy rejestracje aut są rozmazywane, a zgłoszenia - np. dotyczące ukrycia jakichś budynków - uwzględniane.

Widoki z Google Street View

1. Biegun południowy (Antarktyda)

Wyświetl większą mapę

2. Świątynia Tenryu-ji (Japonia)

Wyświetl większą mapę

3. Wielki Kanion (USA)

Wyświetl większą mapę

4. Wieże Eiffela w Paryżu (Francja)

Wyświetl większą mapę

5. Opera w Sydney (Australia)

Wyświetl większą mapę

6. Wenecja (Włochy)

Wyświetl większą mapę

7. Rynek Główny w Krakowie

Wyświetl większą mapę

Autor: Tadeusz Mirski

Czytaj też:

Google Doodle - co to jest?

Co to jest wirtualne muzeum?

5 pierwszych kroków w sieci

Co to jest phishing?

 

 

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr